Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

Έκανα προχθές (16 Νοέμβρη) ερώτηση στη Διεύθυνση Διαχείρισης Δικτύου στην Αθήνα, ενόψη μιας κατάθεσης ετοιμότητας για 20kW σε αγρό. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου απάντησαν με τη μία, αλλά κράτησαν τηλέφωνο και με κάλεσαν καμιά ώρα μετά, λέγοντας ειλικρινώς ότι δεν ξέρουν στην αρχική επικοινωνία.

 

Ειπώθηκε ότι αρχικά καταθέτουμε κανονικά όλες τις μετρήσεις που μπορούν να γίνουν προ της διασύνδεσης (μόνωση, γείωση, συνέχεια αγωγών προστασίας) και δίνεται συμπληρωματικό έντυπο μετά τη διασύνδεση με τους υπόλοιπους ελέγχους (φαντάζομαι ότι αυτό είναι και απαραίτητο για να είναι καλυμμένος όσο γίνεται και ο υπογράφων).

 

Δεν ανέφερε κάποιες άλλες αλλαγές, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν και πλήρη εικόνα για το τι πρέπει να γίνεται.

 

Στην ερώτηση αν έχει σταλεί κάποια οδηγία στα τοπικά καταστήματα, η απάντηση ήταν αρνητική και μου είπε ότι μπορεί κανείς να επικαλείται την άτυπη έστω συνομιλία με τη Δ.Δ.Δ. και στην ανάγκη (αν δε βγάζουμε άκρη) να τους καλούμε κιόλας για διευκρινίσεις.

 

Γενικά, αν δε συντονιστούν λίγο (ίσως χρειάζεται να πιέσουμε με απανωτά τηλεφωνήματα κτλ) να βγάλουν μια κεντρική ανακοίνωση για τη διαχείριση του συγκεκριμένου, θα μαζεύουμε τις παραδοσιακές ιδιαιτερότητες της κάθε τοπικής Δ.Ε.Η. , τι προσέχουν περισσότερο στη μία και τι στην άλλη.

 

Όσο για τα στέγης, εφόσον τα δηλώνουμε ως νέα εγκατάσταση (εγώ πάντα έτσι έκανα, χωρίς να έχω μέχρι τώρα κάποια αντίδραση), προκύπτει από κάπου ότι χρειάζεται νέα Υ.Δ.Ε. και για το σπίτι;

 

Όταν δύο εγκαταστάσεις "συναντιούνται" μόνο στο μπαροκιβώτιο, πώς επηρρεάζει η μία την άλλη; Σαν να λέμε ότι αν κάνω στην πολυκατοικία κάποια μετατροπή στο διαμέρισμά μου, πρέπει να κάνουν και οι γείτονες νέο έλεγχο. Ηλεκτρολογικά η αντιστοιχία είναι ακριβώς αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όσο για τα στέγης, εφόσον τα δηλώνουμε ως νέα εγκατάσταση (εγώ πάντα έτσι έκανα, χωρίς να έχω μέχρι τώρα κάποια αντίδραση), προκύπτει από κάπου ότι χρειάζεται νέα Υ.Δ.Ε. και για το σπίτι;

 

 

Η μια είναι ηλεκτρολογική εγκατάσταση παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας ενώ η άλλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας. Αλλωστε, δεν συναντούνται πουθενά και ούτε επηρεάζει η μια την άλλη

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ημερομηνία επανελέγχου εγκατάστασης γνωρίζει κάποιος να απαντήσει?? Διαφορετική φαντάζομαι είναι για οικιακό σύστημα και διαφορετική για ΦΒ πάρκο. Ερώτηση που έκανα σε υποκατάστημα της ΔΕΗ δεν με κατατόπισε..

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΥΔΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΤΕΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Φ/Β ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΕΠΑΝΑΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΑ Φ/Β. ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΧΥΟΥΣΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΠΑΝΕΛΕΓΟΣ ΣΕ ΕΝΑ Φ/Β ΣΥΣΤΗΜΑ (ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΑΝΤΑ). ΑΝΑΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ "ΚΑΠΟΙΑ" ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΓΕΙ "ΚΑΠΟΙΑ" ΥΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ.

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΥΔΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΤΕΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ,

 

πότε έγινε αυτό? και πώς το ενημερώθηκες??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά γνωρίζουμε τι προβλέπεται για τις φ/β εγκαταστάσεις σύμφωνα με την νέα ΥΔΕ; Zητείται το έντυπο με τις μετρήσεις στην υποβολή ή συνεχίζουμε με το καθεστώς που προϋπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο σταδιο ακριβως νομιζετε οτι ζητειται η νεα ΥΔΕ?Σε αρχικη αιτηση παντως που κατεθεσα την προηγουμενη βδομαδα δεν μου ζητησαν κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο σταδιο ακριβως νομιζετε οτι ζητειται η νεα ΥΔΕ?Σε αρχικη αιτηση παντως που κατεθεσα την προηγουμενη βδομαδα δεν μου ζητησαν κατι τετοιο.

 

Σε εγκατάσταση στέγης/δώματος ρωτάω αν ζητείται πριν την ενεργοποίηση της σύνδεσης με το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι γιατι μπερδευεστε μερικοί? Η νεα ΥΔΕ (οπως και η παλια) ζητουνται απο την ΔΕΗ στην τελικη φαση του εργου και οταν δηλώσεις μαζι με αλλα δικαιολογητικα ετοιμοτητα ωστε να ερθει το συνεργειο να σε συνδεσει. Το θεμα ειναι τι ζητανε τελικα στην ΔΕΗ να αναγράφετε στο νεο εντυπο, εδω θεσ/νικη δεν μου είπαν και πολλα...Εγω κανονικα (...) δεν μπορω να υπογράψω αλλα και θελω να ξερω τι απαιτέιται και τι ζητανε γμτ :???: (μετρησεις κτλ.)

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τη Νέα ΥΔΕ και τα φωτοβολταϊκά συστήματα . η αλήθεια είναι οτι ακόμα οι Υπεύθυνοι των υποκαταστημάτων της ΔΕΗ δεν ξέρουν τίποτα και ότι και αν τους ρωτήσεις σου απαντάνε στο περίπου και ίσως και μπορεί κτλ!

σε ερώτησή μου στα κεντρικά της Αθήνας μου απάντησαν ότι για φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις σε στέγες δώματα κτλ δεν είναι απαραίτητη η ΥΔΕ όπως δεν ήταν άλλωστε και πρίν την Νέα Νομοθεσία ( διαβάστε αίτηση της ΔΕΗ μέχρι 10kw σε στέγη , τελικό στάδιο). αυτό που χρείαζεται είναι το μονογραμμικό και οι υπεύθυνες δηλώσεις για τη νησιδοποίηση. Επίσης στο ΦΕΚ 844/16/05/2011 δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο η περίπτωση της πώλησης ρεύματος στη ΔΕΗ από ΑΠΕ. Όλα τα έντυπα της Νέας ΥΔΕ αναφέρονται σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση εντός της οικίας. Το θέμα είναι ότι υπάρχει έλλειψη σωστής ενημέρωσης θα μου πείτε ένα χαρτί είναι ας το καταθέσουμε και αυτό . να το καταθέσουμε, αλλά όταν ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος της εγκατάστασης αρνείται να το υπογράψει τότε ποιος πρέπει να πάρει αυτή την ευθύνη; ο μηχανικος του γραφείου και του υπολογιστή;

Edited by calliopelg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.