Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

Καλημέρα,

Το σαββατοκύριακο θα εγκαταστήσω το πρώτο μου 10άκι. Είναι εύκολο κάποιος σύναδελφος να μου στείλει στο e-mail κάποια συμπληρωμένη ΥΔΕ με τα πρωτόκολλα και την έκθεση παράδοσης; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

έξω

είναι σίγουρο ότι τα πανέλα πρέπει να είναι έξω? δεν είναι καλύτερα να είναι μέσα για να τσεκάρουμε και τις μεταξύ του συνδέσεις, καθώς και τα καλώδια των πανέλων που ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα,

 

Μια συμπληρωμενη ΥΔΕ με τα πρωτόκολλα και την έκθεση παράδοσης απο καποιον συναδελφο θα ήθελα κια γω.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω χαθεί λίγο με τη συμπλήρωση της ΥΔΕ και των συνοδευτικών της.... Υπάρχει καποιος που μπορεί να μου στείλει μία συμπληρωμένη στο email;: [email protected]

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αντε κ σας την στελνουμε, να ρωτησω βρε παλικαρια αν εχετε μετρησει με οργανο την εγκατασταση ή προτίθεστε? με το συμπάθιο κιολας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γεια ας

ειμαι προ της συνδεσης ενος οικιακου, του πρωτου και μαλλον και του τελευταιου. Μπορει καποιος να στελει με πμ ενα υποδειγμα ΥΔΕ?

 

ΥΣ. και θα μετρησω την εγκατασταση για να την ελεγξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε περίπτωση πώλησης-μεταβίβασης Φ/Β σταθμού (επί εδάφους με ιδιωτικό Υ/Σ ΜΤ/ΧΤ), χρειάζεται νέα ΥΔΕ ή ισχύει η παλιά;

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις πόση είναι η διάρκεια ισχύος της ΥΔΕ; Εκτιμώ ότι θα πρέπει να είναι ετήσια, καθώς πρόκειται για εγκατάσταση παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σας άποψη.

Link to comment
Share on other sites

η ΥΔΕ ακολουθεί την εγκατάσταση και τον αριθμό παροχής... το όνομα του ιδιοκτήτη δεν είναι το κρίσιμο... Βέβαια στην νέα ΥΔΕ υπογράφει και ο ιδιοκτήτης ότι έλαβε γνώση... Άρα, θεωρώ ότι τυπικά χρειάζεται... πρακτικά εσύ αποφασίζεις....

 

ο χρόνος είναι ευθύνη του συντάκτη της ΥΔΕ, καθώς δεν είναι καθορισμένο - διορθώστε αν κάνω λάθος - .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, εγώ οταν συμπλήρωνα στην ΥΔΕ στην περίοδο ισχύος έβαζα ενα χρόνο.

Το Φ/Β το θεωρούσα επαγγελματική εγκατάσταση στο ύπαιθρο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ οταν συμπλήρωνα στην ΥΔΕ στην περίοδο ισχύος έβαζα ενα χρόνο.

 

 

σωστό ... αλλά μπορεί να είναι είτε μεγάλο είτε μικρό το χρονικό διάστημα.... εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της εγκατάστασης....

 

πχ... 100αρι που το επισκέπτεται ο ιδιοκτήτης 1-2 φορές τον χρόνο ... (ναι υπάρχουν και τέτοια...) για εμένα χρειάζεται 2 φορές τον χρόνο..

         100αρι σε βιομηχανική στέγη.... 1 φορά τον χρόνο είναι Οκ...

 

        μερικά MW με καθημερινή εποπτία, ελέγχους, τηλεμετρία αναλυτική, σωστή εγκατάσταση κτλ... ίσως και κάθε 2 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.