Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

εχει κανεις καταληξει τι ακριβως απαιτηται να υποβαλουμε στην ΔΕΗ την νεα ΥΔΕ ή την παλαια για συνδεση Φ/Β αφου δικαιολογημενα εχουν αναφερθει ολα τα παραπανω, και αν εχει καποιος στοιχεια για τα απαραιτητα ηλεκτρολογικα υλικα των Πινακων AC κ DC θα με υποχρεωνε, Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συνεδεσα χθες ενα δεκαρακι.

Απεστειλα νεα ΥΔΕ με συνημμενο μονογραμμικο, σχεδια πινακων, πρωτοκολλο ελεγχου.

Δε μου δημιουργησαν κανενα απολυτως προβλημα,ουτε ζητησαν κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

οταν λες το κλασσικο το μιλιμετρε, φανταζομαι εννοεις την παλια ΥΔΕ

Οχι δεν το εκανα στο κλασσικο μιλιμετρε. Ενα απλο AutoCad plot εδωσα.

 

Εκανα και μετρησεις με το οργανο MACROTEST της ΕΛΕΜΚΟ. Αντισταση γειωσης βασικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πείς τι μετρήσεις έχεις, αν πήρες, στην αντίσταση μόνωσης, είναι και αυτή μια μέτρηση που μπορείς να κάνεις προ σύνδεσης.

 

Ευχαριστώ

 

BtW η παλιά ΥΔΕ τελιώνει σιγά σιγά, ώρα για τα νεα...

ΑΝ η διατύπωση όρων σύνδεσης είναι μετά τις 31/10 δεν δέχονται την παλιά

Link to comment
Share on other sites

Αντίσταση γείωσης μέτρησα 0,67 Ω και έβαλα άλλους 4 ράβδους και ξαναμέτρησα 0,42 Ω.

 

Αντίσταση μόνωσης το όργανο βγάζει >1000 ΜΩ

 

Δοκιμές με τάση δικτύου δεν έγιναν ακόμα, περιμένω να κάνει καλό καιρό....

Link to comment
Share on other sites

thanks

σε σπίτια έχω γείωση απο 1 μέχρι και 6 Ohm

Σε πάρκα κάτω απο 1 std

Αντίσταση Μόνωσης 999ΜΩ

ηθελα να δω αν κανω κάτι λάθος βέβαια η ΔΕΗ τα παίρνει χωρίς να τα κοιτάζει

Link to comment
Share on other sites

Οντως δε τα κοιταζουν καν!

 

Καλα για τα φωτοβολταϊκά που τα κάναμε πρόσφατα, όλα μια χαρά βγαινουν συνήθως. Όταν ειναι να κανεις καμια ΥΔΕ για αλλαγή ονόματος σε κανα σπίτι να δείς τι μπλέξιμο είναι! Που τα μετράς όλα εκτός ορίων....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο σημείο που ζητάει να βάλεις Αριθμό ΑΠΥ τι βάζεις στην περίπτωση που δεν κόβεις τίποτα για τον έλεγχο και συμπλήρωση της ΥΔΕ, επειδή τη συμπληρώνεις για έργο που έχει κάνει η εταιρεία που δουλεύεις; Το ρωτάω γιατί είμαι υπάλληλος σε εταιρεία και το φωτοβολταϊκό έχει πληρωθεί στην εταιρεία, ενώ εγώ παίρνω το μισθό μου (δεν παίρνω κάτι για να υπογράψω την ΥΔΕ, η εταιρεία έχει ενσωματώσει αυτό το κόστος στην τιμή που ποληρώνει ο πελάτης). Το αφήνω κενό; Βάζω τον αριθμό του τιμολογίου που έκοψε η εταιρεία για όλο το φ/β (πώς θα γίνει κάτι τέτοιο όταν καταφανώς εγώ και η εταιρεία έχουμε διαφορετικό ΑΦΜ; )

Link to comment
Share on other sites

Σε πιθανό έλεγχο θα πρέπει ο αριθμός να ταιριάζει με την δική σου ΑΠΥ, οπότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κόβεις ένα συμβολικό ποσό εσύ που υπογράφεις την ΥΔΕ προς τον πελάτη.

Αν η εταιρεία που δουλεύεις έχει δώσει τιμή πακέτου (ως συνήθως) θα πρέπει έστω τον λίγο ΦΠΑ να τον επιβαρυνθεί αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.