Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό είχα υπόψην μου κι εγώ, αλλά σε παλαιότερες συζητήσεις στο forum (χρόνια πριν..) λέγαν ότι εφόσον δεν υπήρχε αμοιβή δεν απαιτούνταν έναρξη. Το γεγονός ότι είμαι μισθωτή υπάλληλος παίζει κάποιο ρόλο?

Πάντως ευχαριστώ.

Όσο για το δικαίωμα υπογραφής οι Μηχανικοί Παραγωγής έχουμε πλήρως τα δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μπορει καποιος να μας βοηθησει ανεβαζοντας μια συμπληρωμενη υδε για οικιακο φωτοβολταικο με βαση το νεο νομο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι για να μη το κουράζουμε το θέμα, ΣΕ ΟΛΑ τα Φ/Β υποχρεωτικά πρέπει να προσκομίζουμε νεα ΥΔΕ. Ειδικότερα στο ειδικό πρόγραμμα για τις στέγες σύμφωνα με τις Ερωταπαντήσεις που είναι στο site της ΔΕΗ

λινκ

λέει:

43.Ποιός δικαιούται να υπογράφει την Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη

Ηλεκτρολόγου (ΥΔΕ) για τη συνολική ηλεκτρική εγκατάσταση του ΦΒ

συστήματος;

Η Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου, ήτοι το υπ’ αριθμ.13 δικαιολογητικό

στο έντυπο αίτησης, η οποία απαιτείται για την ενεργοποίηση του ΦΒ συστήματος, καθώς

και της σχετικής τεκμηρίωσης που τη συνοδεύει (σχέδια, μελέτες, περιγραφή μεθόδου

αποφυγής νησιδοποίησης, ρυθμίσεις προστασιών κλπ), υπογράφεται από Διπλωματούχους

Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ή Μηχανικούς

παρεμφερών ειδικοτήτων με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως Μηχανολόγοι,

Μηχανικοί κλπ.

 

και στραβος το βλέπει,το λέει ξεκάθαρα, τώρα αν το υπ αριθμ 13 δικαιολογητικό ΔΕΝ λέει ξεκάθαρα "Υπευθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου" αυτό είναι άλλο θέμα.

Και για να βοηθήσω λίγο ακόμη επειδή έχω κάνει μεγάλο αγώνα να μπορέσω να κινήσω τα γρανάζια και να μου δωθούν απαντήσεις, η κατηγορία χώρου στο πρωτόκολλο ελέγχου είναι Φωτοβολταική εγκατάσταση και ας μη το αναγράφει η αποφαση ΥΑ Φ.7.5/1816/88/27.2.2004 σαν κατηγορία χώρου, επίσης σαν επόμενο επανέλεγχο γράφουμε Δεν έχει οριστεί ακόμη και τέλος στην ερώτηση: Αν πρέπει να βάλουμε οπωσδήποτε ΔΔΕ εφόσον μας υποχρεώνει ο νόμος να βάζουμε σε κάθε εγκατάσταση, η απάντηση είναι ότι μας σώζουν οι εταιρείες των μετατροπέων που στις περισότερες των περιπτώσεων έχουν ενσωματωμένη προστασία από διαρροές.Αυτό βέβαια σε συνενόηση με τον εκάστοτε διανομέα.

 

Αυτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν μηνύματα στο θέμα Δικαίωμα έκδοσης πιστοποιητικών και ΥΔΕ για την ΔΕΗ στην κατηγορία "Επαγγελματικά Δικαιώματα".

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

...και τέλος στην ερώτηση: Αν πρέπει να βάλουμε οπωσδήποτε ΔΔΕ εφόσον μας υποχρεώνει ο νόμος να βάζουμε σε κάθε εγκατάσταση, η απάντηση είναι ότι μας σώζουν οι εταιρείες των μετατροπέων που στις περισότερες των περιπτώσεων έχουν ενσωματωμένη προστασία από διαρροές.Αυτό βέβαια σε συνενόηση με τον εκάστοτε διανομέα.

 

Ποιες εταιρίες έχουν ΔΔΕ και τι καλύπτει? Το λέω γιατί σε ερώτησή μου σε Refusol, SMA, Kaco μου είπαν όλοι ότι δεν υπάρχει προστασία κατά τον τρόπο που εννοούμε εμείς ΔΔΕ και ότι προτείνεται 100 ή 300mA τύπου Α

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο HD384 στο Άρθρο 103.3, εδάφιο θ, αναφέρει ότι δεν είναι υποχρεωτική η εφαρμογή του σε εγκαταστάσεις παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, αλλά αφήνεται στην κρίση του μελετητή.

 

Καλό βέβαια είναι να υπάρχει ΔΔΕ για μεγαλύτερη προστασία.

 

Βέβαια οι ΔΔΕ 300mA δεν προστατεύουν τον χρήστη της εγκατάστασης αλλά περισσότερο τον εξοπλισμό. Για προστασία ανθρώπων απαιτούνται ΔΔΕ 30mA, που όμως σε ΦΒ εγκαταστάσεις ενδέχεται να ενεργοποιούνται συνέχεια λόγω χωρητικών ρευμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ερώτηση: Μου είπαν ότι ακόμα δεν απαιτείται στην ΥΔΕ για Φ/Β ο αριθμός σειράς του οργάνου για τις μετρήσεις. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος μηνύματος που απευθύνεται σε μήνυμα που διαφράφηκε ως εκτός θέματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.