Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Θα ήμουν τρομερά ευγονομων εάν κάποιος συνάδελφος μου έστελνε με pm ένα παράδειγμα ΥΔΕ για φωτοβολταϊκά έτσι ώστε να βοηθηθώ μιας και που στο σεμινάριο που παρακολουθήσαμε για την νέα ΥΔΕ όλα ήταν επικεντρωμένα στα των εσωτερικών ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Πραγματικά πως γίνετε να απαιτούν πράγματα από εσένα να τους πας χωρίς να γνωρίζουν καν οι ίδιοι τι ακριβώς θέλουν? Μονό στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό και συγκεκριμένα σε κάθε ελληνική δημοσιά υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όταν πηγαίνω σε μία δημόσια υπηρεσία, παίρνω μαζί μου, ότι μπορείς να φανταστείς και ας μη μου το ζητάνε (από ΑΦΜ, μέχρι πρόσφατο λογαριασμό ΝΕΡΟΥ).

Έτσι και στο κάθε υποκατάστημα ΔΕΔΔΗΕ. Θα φτιάξεις μαζί με το μονογραμμικό που ζητάνε και ένα πολυγραμμικό (αχρείαστο να 'ναι). Θα κανονίσεις να έχεις όλες τις υπεύθυνες δηλώσεις (καλό θα είναι να πεις και στον πελάτη, τα πάντα όλα να είναι με γνήσιο υπογραφής). Τεχνική έκθεση Αποφυγής νησιδοποίησης, κάτοψη στέγης κτλ. Πριν πας στη ΔΕΔΔΗΕ, οπωσδήποτε φωτοτυπίες x3 όλα τα έγγραφα. Μία για το αρχείο σου, 1 για τη ΔΕΔΔΗΕ και 1 για κάθε ενδεχόμενο.

Στην ΥΔΕ δε θα έχεις μεγάλο πρόβλημα. Αποτύπωσε ότι υπάρχει στον πίνακα AC & DC (διακοπτικό υλικό), ta panels και τον/τους inverter(s).

Στις μετρήσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μετρήσεις μονώσεις και R γείωσης. Κάτω από 10Ω είναι αποδεκτή στη Χ.Τ. (κατά πολλά πρακτορεία). Επίσης, στις μετρήσεις θα έχεις διευκρινηστικό σχόλιο ότι μετά τη διασύνδεση με το δίκτυο θα γίνουν οι υπόλοιπες μετρήσεις.

Τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Ένα μελανό σημείο είναι ο "επόμενος επανέλεγχος". Προτείνω να το αφήσεις κενό. Μερικοί βάζουν σε 14 χρόνια για οικιακές στέγες. Δε γνωρίζω αν είναι σωστό 100%. Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος, καθώς ο νομοθέτης δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο (εγώ το αφήνω κενό).

Και μετά από όλα αυτά, κατά πάσα πιθανότητα, αν είναι η πρώτη φορά σου στο συγκεκριμένο πρακτορείο, θα χρειαστεί να ξαναπάς την επόμενη ημέρα, για κάποιο χαρτί που δεν πρόβλεψες να έχεις μαζί σου, ή για οτιδήποτε άλλο μπορείς (ή δεν μπορείς) να φανταστείς.

Προς θεού, δεν κατηγορώ κανέναν υπάλληλο. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι εξυπηρετικοί και αν τους βοηθάς και εσύ με έναν τακτοποιημένο φάκελο, σε αντιμετωπίζουν πολύ ευχάριστα και εξυπηρετικά. Αλλά αν φέρεις τον εαυτό σου στη θέση τους θα καταλάβεις. Προφανώς το σύστημα φταίει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους και καλή ψήφο και συγχαρητήρια για την εθνική μας ομάδα!

Σε λίγες μέρες θέλω να παραδώσω ένα οικιακό φ/β και μιας που γενικότερα δεν έχω συντάξει καινούργια ΥΔΕ θέλω όποιος συνάδελφος το επιθυμεί να μου στείλει στο μέιλ μου μια που έχει συντάξει να έχω σαν πρότυπο ώστε να έχω μια μικρή βοήθεια μιας και που είναι η πρώτη μου φορά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως εάν κάποιος μου αποστείλει ένα δείγμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω απασχολεί πολλούς συναδέρφους και επειδή μετά κόπων και βασάνων έχω βγάλει άκρη, γράφω εδώ περιληπτικά, αν βρω χρόνο θα τα γράψω όλα με αναλυτικά στοιχεία και παραθέσεις.

Tα παρακάτω αφορούν διασυνδεδεμένο ΦΒ, δηλαδή όλη την ενέργεια την στέλνεις στο δίκτυο, δεν έχεις πρίζες στον πίνακα κλπ.

 

Δες τα 2 έγγραφα εδώ http://www.deddie.gr...14&nt=18&lang=1

Συμπληρώνεις ΜΟΝΟ ό,τι ελέγχουν.

Δεν κάνεις μετρήσεις και αφήνεις κενά τα αντίστοιχα πεδία. Ναι, κενά.

Κατηγορία χώρου : Φωτοβολταϊκή Εγκατάσταση

Επανέλεγχος: Δεν έχει οριστεί

Στην ΥΔΕ, εκεί που λέει ότι βάζεις ΔΔΡ, βάζεις έναν αστερίσκο.

Στον κενό χώρο γράφεις " *Η εν λόγω ΚΥΑ και η σχετική νομοθεσία δεν αφορά τη συγκεκριμένη εγκατάσταση, δεν επιβάλλεται ούτε χρησιμοποιείται ΔΔΡ"

Επίσης σε όλα τα έγγραφα γράφεις "Το πρωτόκολλο HD384 που η αρμόδια περιοχή με καλεί να προσκομίσω δεν αφορά την υφιστάμενη εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού Συστήματος δημόσιας διανομής ενέργειας. Εφόσον ενημερωθώ εγγράφως, θεσπιστεί ή υποπέσει το αντίθετο στην αντίληψή μου, δεσμεύομαι να προσκομίσω συμπληρωματικά έγγραφα και να προβώ στις απαραίτητες μετρήσεις".

 

 

Τέλος, μου είπαν πως τους πήρε 5 χρόνια περίπου από τη στιγμή που νομοθετήθηκε μέχρι να συντάξουν τα έγγραφα (ΥΔΕ, πρωτόκκολα κλπ) σε πρότυπη μορφή, ελπίζουν να χρειαστεί λιγότερο για να βγάλουν ΥΔΕ και σχετικά έγγραφα για ΦΒ!

 

Αυτά κάνω και δεν είχα πρόβλημα σε διάφορες περιοχές. Στην πράξη, κάνουν μόνο τους ελέγχους που βλέπεις παραπάνω στο λινκ. Αν ποτέ γίνει κάτι, ανοίγει ένας εισαγγελέας πχ το φάκελο και βλέπουν αν η εγκατάστασή σου συμφωνεί με αυτά που γράφεις ή/και αν αυτή έχει γίνει με την κείμενη νομοθεσία. Αν γράφεις ότι έβαλες ΔΔΡ και δεν είχες θα τραβιέσαι.

 

Δεν υπογράφω ότι βάζω ΔΔΡ ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει ούτε χρειάζεται. Δεν κάνω μετρήσεις ούτε πρέπει να αναλωνόμαστε με το να συμπληρώνει ο καθένας διαφορετικά στοιχεία, άλλος θεωρεί κυκλώματα στο DC άλλος στο AC, άλλος δείχνει και την οικιακή εγκατάσταση, άλλος λέει ότι μέτρησε, άλλος ότι δεν μπορεί να μετρήσει μη ηλεκτροδοτούμενη εγκατάσταση αφού μέσα προστασίας είναι ενσωματωμένα στον inverter. Κανένας λόγος για όλα αυτό το χάσιμο και μπέρδεμα.

Edited by jelis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή...........

...........και μπέρδεμα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου, μπορώ να πω ήρθε ως Μάννα εξ'ουρανου............Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο συμπληρώνουμε το νέο έντυπο υπεύθυνης δήλωσης και ποιο από τα υπόλοιπα έγγραφα?

Ευχαριστώ και πάλι ;)

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο την ΔΕΗ!!! Ορισμενες ζητανε το σειριακο αριθμο, αλλες οχι!!!

Οργανωση οπως παντα!!!

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Στο (3) από το αρχείο των ελέγχων που πραγματοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ γράφει :

 

 

. Έγγραφα που συνοδεύουν την ΥΔΕ

1. Μονογραμμικό(α) εγκατάστασης

2. Μονογραμμικό(α) πίνακα(ων)

3 Πρωτόκολλο(α) ελέγχου

4 Έκθεση παράδοσης

 

Ελέγχεται εάν έχουν συμπληρωθεί όλα τα πλαίσια ελέγχου (check boxes) και για το Πρωτόκολλο(α) ελέγχου και Έκθεσης παράδοσης ότι έχει συμπληρωθεί το πλήθος των σελίδων. Παραλαμβάνονται και αρχειοθετούνται τα παραπάνω έγγραφα, χωρίς να γίνεται έλεγχος των τεχνικών στοιχείων που δηλώνονται με αυτά.

 

 

 

 

Γνώμη μου να τα δώσεις και τα 5 αυτά+μονογραμμικό του πίνακα+μονογραμμικό εγκατάστασης όπως πριν κανονικά μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις, κατά HD αφού πρόκειται για νεα εγκατάσταση, για να μην σου πουν λείπει το τάδε, δεν το δεχόμαστε. Μέσα όμως σε κάθε ένα γράφεις το κείμενο που σου είπα και κενά..πολλά κενά! Των υπαλλήλων εκεί η δουλειά είναι να ελέγξουν κάποια βασικά στοιχεία που βλέπεις στo λινκ και να είναι καλυμμένοι. Εσύ είσαι υπεύθυνος για το τί γράφεις μέσα όμως. Δεν είναι μόνο ο κόπος που γλιτώνεις, είναι κυρίως η ευθύνη. Γιατί να υπογράψεις κάτι από τη στιγμή που δεν υπάρχει πρότυπη ΥΔΕ για ΦΒ και να βγάλεις εσύ το φίδι από την τρύπα?

Βέβαια, αν πέσεις σε κάποιον πολύ στραβωμένο, θα κάνεις ό,τι σου πει αν το έργο είναι έτοιμο και πιέζεσαι. Αν πάλι όχι και δεν βιάζεσαι και είσαι και λίγο αντιδραστικός όπως εγώ και δεν σου αρέσει να σου λένε "δεν βαριέσαι, όλοι έτσι το κάνουν..." θα σου στείλω με pm αν χρειαστεί με ποιόν να μιλήσεις στα κεντρικά που είναι αρμόδιος καθώς και ένα έγγραφο να το καταθέσεις στο πρωτόκολλο για να μην σε ενοχλήσουν για την ώρα σε άλλη περίπτωση.

Edited by jelis
Link to comment
Share on other sites

Στο (3) από το αρχείο των ελέγχων που πραγματοποιεί η ΔΕΔΔΗΕ γράφει :

 

 

. Βέβαια, αν πέσεις σε κάποιον πολύ στραβωμένο, θα κάνεις ό,τι σου πει αν το έργο είναι έτοιμο και πιέζεσαι. Αν πάλι όχι και δεν βιάζεσαι και είσαι και λίγο αντιδραστικός όπως εγώ και δεν σου αρέσει να σου λένε "δεν βαριέσαι, όλοι έτσι το κάνουν..." θα σου στείλω με pm αν χρειαστεί με ποιόν να μιλήσεις στα κεντρικά που είναι αρμόδιος καθώς και ένα έγγραφο να το καταθέσεις στο πρωτόκολλο για να μην σε ενοχλήσουν για την ώρα σε άλλη περίπτωση.

 

Καλήμερα,

Θεωρεις ότι πριν κάνω την ΥΔΕ πρέπει να πάω μια βόλτα απο την ΔΕΗ να τους ρωτήσω τι ακριβώς θέλουν? Πιστεύω ότι δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν επάνω στην ΥΔΕ..... Ο καθείς εκεί μέσα θα σου πει το δικό του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.