Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

Καλημέρα,

Όχι. Τους δίνεις τα χαρτιά, αυτοί κάνουν τη δουλειά τους (ελέγχουν αυτά που σου έχω πει) κι συ τη δικιά σου. Αν τους αφήσεις περιθώριο, όλο και κάτι θα ζητάνε.

Μην σε πάρω (και άλλους στο forum) στο λαιμό μου βέβαια. Αν το γραφείο της ΔΕΔΔΗΕ είναι 1 μέρα μακρυά, για να κάνεις όλη την ιστορία χρειαστείς 6-7 μέρες, ενώ για τα χαρτιά όπως θα τα ζητούσαν θα ήθελες ένα απόγευμα, ε, αυτονόητο είναι...

Σου στέλνω με PM λοιπόν το τηλ.

 

Θα σου πω όμως και 2 ιστορίες.

α) Καταθέτω ΥΔΕ όπως παραπάνω στο πρωτόκολλο σε γραφείο στην Κεντρική Ελλάδα. Την άλλη μέρα τους παίρνω τηλ να δω τι γίνεται. Με ξαναπαίρνουν πίσω, λένε κύριε δεν συμπληρώσατε το τάδε, το αναμένουμε. Απαντώ "Γνωρίζετε ότι ο HD αφορά ΕΗΕ? Είναι τα ΦΒ ΕΗΕ?Οφείλετε να ελέγξετε εσείς αν συμπλήρωσα το τάδε?" Μου λέει είναι τα ΦΒ ΕΗΕ γιαυτό και τα ζητάμε, εγώ διοικητικός υπάλληλος είμαι και βλέπω τι μου έχουν φέρει άλλα 500 άτομα. Της λέω, έχω δει τον οδηγό στο ιντερνετ για το τι ελέγχεται στα έγγραφα. Εσείς αν ελέγχετε κάτι παραπάνω απαντήστε μου στον τάδε αριθμό πρωτοκόλλου και αίτησης ότι προσωπικά θέλετε άλλα, ώστε να σας τα φέρνω όπως επιθυμείτε κάθε φορά και να μην σας ταλαιπωρώ. Τα θέλω γραπτώς όμως, επίσης καθυστερείτε το έργο. Τελικά μου λέει θα το συνδέσει κατεξαίρεση σε μένα όπως και έκανε από τότε σε όλα τα έργα μου.

 

β) Πέμπτη μεσημέρι με παίρνουν από άλλη περιοχή τηλέφωνο, Βόρεια Ελλάδα. Μου λένε κύριε τώρα είδαμε ότι έχετε βάλει τον καταραμένο inverter και έχει παραμένουσες, δεν έπρεπε να παραλάβουμε την αίτησή σας, αν δεν μας δηλώσετε εγγράφως ότι έχετε βάλει επιτηρητή, δεν πάμε καθόλου να συνδέσουμε. Γνωρίζω βέβαια πολύ καλά ότι πρόβλημα δεν υπάρχει, οπότε πήγαινα στα σίγουρα. Του απαντώ "Ξέρετε την οδηγία με το φορτίο 400W, όπως την έχει εκδώσει ο κ. Δ...από τα κεντρικά?" Μου λέει ναι, αλλά εγώ στα 200Volt δεν βάζω τα χέρια μου, έλα εσύ βάλτα! Μλκς λέει η οδηγία που βγήκε πίσω από ένα γραφείο, εγώ ξέρω τί γίνεται στην πράξη! Του λέω να μου δώσει γραπτή τέτοια απάντηση την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω εναντίον της εταιρίας που με θέτει σε κίνδυνο και για να μου πληρώσει τον επιτηρητή και την εργασία, εναντίον της εταιρίας που εκδίδει τα πιστοποιητικά, και πως θα τον χρειαστώ ως μάρτυρα ο οποίος θα πιστοποιεί ότι υπάρχει "πρόβλημα". Αν θέλει να πάει να κάνει ό,τι λένε οι οδηγίες, αν πάλι δεν θέλει ας μην πάει καθόλου, απλά να μου πει συγκεκριμένα, για το συγκεκριμένο έργο, τη διαδικασία που ακολούθησε και τα αποτελέσματά του, γραπτά..

Μάντεψε, το συνέδεσε κανονικά. Ο υπάλληλος που ήρθε μου λέει "έλαβα οδηγία να στο συνδέσω. Δεν έχω φορτίο μαζί μου όμως γιατί το έχει άλλος συνάδερφος, αν τυχόν περάσει θα κάνουμε τη μέτρηση, αλλιώς το συνδέουμε έτσι"

 

Θέλω να πω, αν βρουν πάτημα και δεν σε δουν σίγουρο, όλο και κάτι θα ζητήσουν γιατί ξύπνησαν στραβά. Αν σε δουν πιο σχετικό από τους ίδιους, θα μαζευτούν. Μη νομίζεις ένας Δημόσιος Υπάλληλος έχει διαβάσει πιο πολύ από εσένα. Από την εμπειρία του είδε κάποια πράγματα και ό,τι συγκράτησε εφαρμόζει αν δεν υπάρχει έλεγχος.

Edited by jelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικός ο επιτηρητης στους SMA? Αν δεί παραμένουσα τάση του λες να βάλει φορτίο?

Μπορώ να έχω αυτή την οδηγία για το φορτίο διοτι δεν την γνωρίζω και θα μου χρειαστεί..

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

Η οδηγία αυτή είναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ και έχει προκύψει κατόπιν συνενόησης SMA & ΔΔΔ.

Στην πράξη κάποιες ΔΕΗ εξαντλούν την αυστηρότητα και δεν συνδέουν με το πρόσχημα βάλε εσύ το χέρι σου και δεν με νοιάζει τι λένε οι γραφειάδες, σε παραπέμπουν στην τοπική ΔΕΗ. Το θέμα είναι πόσο χρόνο έχεις και τι όρεξη να το τραβήξεις γιατί όταν έχει ταλαιπωρηθεί 1 και 2 μήες να συνδεθείς τα 100€ για να τελειώνεις του επιτηρητή είναι τίποτα. Θα συμφωνήσω ότι το να υποκύπτεις δημιουργεί προβλήματα αλλά πραγματικά προτιμώ να βάλω επιτηρητή και να συνδεθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για οικιακά, με λαμπάκι 60W η παραμένουσα τάση έπεσε από τα 90V (αν θυμάμαι καλά) στα 2. Σε μεγάλα πάρκα ίσως είναι θέμα, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει tripower σε αυτά, για να έχω δικιά μου άποψη.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω και γω μια σχετική ερώτηση. Παρέλαβα σήμερα τις δύο άδειες (ηλεκτρολόγου και μηχανολόγου) από την Περιφέρεια Ηπείρου (πρώην Νομαρχία Ιωαννίνων) όπου μου είπαν ότι αν χρειαστεί να εκτελέσω κάποια εργασία ηλεκτρολογική σε άλλον νομό εκτός Ιωαννίνων για να έχω το δικαίωμα υπογραφής σαν υπεύθυνος ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης πρέπει να εγγραφώ και στα μητρώα της τοπικής Νομαρχίας. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή αν αναλάβω ένα φ/β έργο σε άλλο νομό την ΥΔΕ πρέπει να την αναλάβει (έλεγχος και υπογραφή) τοπικός ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Πρόκειται να συνδέσω ένα οικιακό φωτοβολταϊκό, μπορείτε να μου πείτε τί μετρήσεις χρειάζεται να κάνω για την νέα ΥΔΕ για να παραδώσω?

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.