Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Για τα όργανα ελέγχου ΕΗΕ, υπάρχει απαίτηση για callibration; Αν ναι μπορεί να γίνει από εμάς ή αν όχι από ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θέλουν calibration κάθε χρόνο..Αν θές το κάνεις για σένα ώστε οι μετρήσεις που θα παίρνεις να είναι σωστές.

Calibration δεν μπορεί να γίνει απο μας παρά μόνο απο εξειδικευμένα εργαστήρια οργάνων μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Το calibration απαιτείται από τον νόμο να το κάνουμε σε συγκεκριμένα εργαστήρια ώστε να κάνουμε τους ελέγχους για την ΥΔΕ;

 

Αν έχει κάποιος όργανο από το εξωτερικό ή από ανεξάρτητο εισαγωγέα, θα του κάνει calibration ένα τέτοιο εργαστήριο ή μόνο ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα το κάνει και μπορεί να μην δεχτεί να ρυθμίσει ένα που δεν το έχει πουλήσει ο ίδιος.

 

Έχω στα χέρια μου το callibration manual για ένα όργανο, σκέφτομαι αν αξίζει να κάνω μόνος μου την διαδικασία αν επιτρέπεται, γι'αυτό το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Η ορθη ορολογια ειναι διακριβωση. Calibration σημαινει ρυθμιση και χρησιμοποιειται λανθασμενα και στην αγγλικη. Certification ειναι η σωστη εκφραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ μόλις παρέλαβα το Testboy ΤV455 και είπα να το δοκιμάσω.Διάβασα το ελληνικό εγχειρίδιο και είπα να κάνω έναν έλεγχο το ΔΔΕ του σπιτιού μου.

Έβαλα τον αντάπτορα σε μια πρίζα επέλεξα τον αυτόματο έλεγχο, πάτησα test και δεν έκανε τίποτα. Ούτε τον έριξε ούτε τίποτα.Το ίδιο και στο γραφείο μου. Επίσης ούτε αντίσταση βρόχου σφάλματος μπόρεσε να ορίσει.......Ενώ μου βγάζει στην αρχή το σημάδι οτι οι συνθήκες είναι οκ για έλεγχο, μετά που πατάω το τεστ μου βγάζει ένα 0με μία γραμμή πλαγιαστή που σημαίνει οτι είναι εκτός ορίων. Αυτό γίνεται όταν πήγα να ελέγξω ΔΔΕ και αντίσταση βρόχου σφάλματος στο σπίτι και στο γραφείο μου. Κατά τα άλλα, τις λοιπές μετρήσεις φαίνεται να τις κάνει. Τί μπορεί να κάνω λάθος?...υπάρχει περίπτωση το όργανο να είναι ελλατωματικό?

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας, όπως ορίζουν οι κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο όργανο έχω και εγώ.Σε μένα λειτουργεί άψογα.Διάβασε καλά το εγχειρίδιο χρήσης,μάλλον κάτι κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γείωση η πρίζα ?Το test του ΔΔΕ λειτουργεί?Κατά τη διάρκεια του test το όργανο αυξάνει τα mA ??

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Η πρίζα έχει γείωση κανονικά. To test του ΔΔΕ δεν λειτουργεί,....όπως περιγράφω πιο πάνω,...ενώ αρχικά μου δείχνει το σημάδι που σημαίνει: οι συνθήκες στους ακροδέκτες εισόδου επιτρέπουν την έναρξη της μέτρησης, αφού πατήσω το test μου βγάζει στην περιοχή αποτελεσμάτων το σύμβολο που σημαίνει: Η μέτρηση ματαιώθηκε. Το ίδιο συμβαίνει και όταν πάω να μετρήσω αντίσταση βρόχου σφάλματος. Την αντίσταση μόνωσης καλωδίων που τσέκαρα, δουλεύει κανονικά......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.