Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!

Μήπως υπάρχει κάποιος από εσάς ή να ξέρετε ότι πουλάει το πολυοργανό του για τα σχέδια λόγω πχ κλεισιμού βιβλίων, σας ρωτό γιατί ψάχνει ένας παλιός μου συμφοιτητής μεταχειρισμένο ώστε να κάνει κανένα σχέδιο στο χωρίο του, παρακαλώ στείλετε μου pm αν υπάρχει κάτι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να το παρει απο ebay εγω απο εδω το πηρα μεταχηρισμενο θα του ερθει πολυ φθηνοτερο http://www.ebay.co.uk/sch/Insulation-Testers-/121877/i.html

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξέρετε  κάποιο πιστοποιημένο εργαστήριο που κάνει διακρίβωση οργάνων ?Γιατί έχει αρχίσει να μου κάνει κάτι τρελά το δικό μου sonel mpi 520 .

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο γειωσόμετρο της sonel έκανα πρόσφατα διακρίβωση στην Metrology Hellas. Κάπου στη Μεσογείων βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορώ με κάποιο πολυόργανο ή άλλο τρόπο να μετρήσω το ρεύμα διαρροής σε κάθε κλάδο μιας εγκαταστασης?

 

Συγκεκριμένα έχω διαφορους κινητήρες σε εξωτερικό χώρο, όπου αθροιστικά ρίχνουν το ΔΔΕ, μπορώ να οπλίσω κάθε γραμμή με ξεχωριστό ΔΔΕ για να λυθεί το πρόβλημα, αλλά θα ήθελα να ξερω και την τιμή της διαρροής σε κάθε κλάδο.

Edited by parth
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εχεις ενα δδε μονο, ριχνεις στην εισοδο του τον ουδετερο απο τον μετρητη και την φαση απο τον γενικο διακοπτη/τηκτο, και απο την εξοδο του δδε τραβας καλωδιο και το ριχνεις στην κλεμα ουδετερου του πινακα, στην οποια εχεις συνδεσει ολους τους ουδετερους της εγκαταστασης. Εσυ θες να μετρησεις ξεχωριστα τι διαρροη εχει η καθε γραμμη. Μετρωντας το ρελε χωρις να ειναι συνδεδεμενο καποιο κυκλωμα στην εξοδο του, βλεπεις αν οντως ενεργοποιειται μεσα στα ορια που οριζει ο κανονισμος. Οπως το σκεφτομαι (και αν δεν υπαρχει πιο γρηγορος τροπος), πρεπει καθε γραμμη κυκλωμα να την ενωνεις ξεχωριστα στην εξοδο του δδε, δηλ και ουδετερος και φαση/εις, στην εισοδο του ρελε φαση/εις απο τον μικροαυτοματο-διακοπτη-θερμικο κτλ της καθε γραμμης. και ουδετερο απο την κλεμα ουδετερου του πινακα. 

Ή αποσυνδεση ολων των ουδετερων απο την κλεμα, κατεβασμα ολων των διακοπτων, και συνδεση ενα κυκλωμα καθε φορα (και παραλληλα μετρηση με το πολυοργανο)

 

Αν τροφοδοτησεις καθε γραμμη ξεχωριστα με το δικο της δδε δεν λυνεις το προβλημα... το αιτιο της διαρροης δεν θα παψει να υφισταται, απλως θα εχεις μια εγκατασταση που δεν θα βγαινει ολη εκτος λειτουργιας για σφαλμα/διαρροη σε ενα κλαδο (τεχνικα πιο σωστο, αλλα ισως αντιοικονομικο) Πιθανον να μην ενεργοποιειται κανενα ρελε ετσι, αλλα και παλι θα εχεις ανεπιθυμητες αποζευξεις καθε λιγο αναλογα τις καιρικες συνθηκες. Τι κινητηρες εχεις? 

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εργο σε λιμανι, 4-5 κλαδοι φωτισμοι και 4 κλαδοι πιεστικα και υποβρυχιες αντλιες, οι οποίες έχουν όλες απο κάποια μικρή διαρροή. Αθροιστικά πέφτει το ρελε και γιαυτο είχε ο προηγούμενος ειχε βάλει ΔΔΕ 300μΑ, το οποίο δεν προστατευει απο ηλεκτροπληξία και γιαυτο ψαχνω να το αλλαξω.  Γενικά πάντως θέλω να βρώ μια μέθοδο μέτρησης της διαρροής ώστε να ξέρω εκ των προτέρων αν η γραμμή έχει άνεση ή είναι οριακά σε διαρροή (Στην περίπτωσή μου πιστεύω ότι αν έχει π.χ. διαρροή 20μΑ και προσθέτω ένα ρυθμιζόμενο ΔΔΕ στα 20+30=50μΑ θα έχω πάλι προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.