Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Δες εδω πχ http://www.amazon.co.uk/Metrel-Alphatek-TEK775-Leakage-Milliamperes/dp/B00H9AI2Z4/ref=sr_1_1?s=diy&ie=UTF8&qid=1438195086&sr=1-1&keywords=Leakage++clamp+meter που καποιος αναφερει οτι οι ενδειξεις επηρεαζονται απο εξωτερικα ρευματα-πεδια... Να δωσεις ενα 100ρικο και να παρεις κατι που δεν κανει την δουλεια που πρεπει, ειναι κριμα. Για το mastech ισως το ρισκαρα να το παρω χωρις να ακουσω γνωμες, μιας και εχω πολυμετρο mastech και ειναι σκυλι.

Ας περιμενουμε να ακουσουμε καμια γνωμη απο συναδελφο...

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα παρηγγειλα την mastech... μαζευω τα ηλεκτρικα στο σπιτι των γονιων μου και θα την χρησιμοποιησω αρκετα... μακαρι να μην βγει αχρηστη. Θα επανελθω με τις εντυπωσεις μου απο βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χτες την αμπεροτσιμπιδα mastech. Μικρη σε μεγεθος, καλοφτιαγμενη, βαρια/συμπαγης, οχι σαν τις κουφιες/φτηνες αμπεροτσιμπιδες του 20ευρου. Αλλα το range που εχει δεν μου αρεσει. Εχει 0-2mA  με ενδειξη του στυλ x.xxx mA, 0-20mA με ενδειξη xx.xx mA, και 0-60Α με ενδειξη xx.x A 

Μετρησα τα παροχικα P+N σε ενα 1Φ πινακακι χωρις δδε, και στο 0-20 range επαιρνα μηνυμα overload. Στο 0-60 εβλεπα 0,1Α. Χαιρω πολυ, ειναι 20-30mA ή 100-150?

Θα ηταν τελεια αν το 0-20 ηταν 0-30, και υπηρχε αλλο ενα, 0-200/300 πχ... Δευτερα εχει δουλεια οποτε θα το δουλεψω αρκετα. Θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα νοημα να την παρεις απο εξω. Παρτην απο ελλαδα να την περασεις και στα εξοδα. Εγω την πηρα απο το μαγαζι του λινκ της προηγουμενης σελιδας, την ειχε στοκ, και καλη τιμη... Αργησα να παραλαβω το ραγουλικο που ειχα παραγγειλει και δεν ξεκινησα τελικα να την χρησιμοποιω, Κατι υποβρυχιες αντλιες που μετρησα παντως μια χαρα φαινεται να τις μετραει, συγκρινοντας ποτε πεφτει το ρελε με το πολυοργανο για ΕΗΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα με το πολυοργανο μου το macrotest... Ειπα μεσημερι σημερα να παρω μετρησεις απο το πατρικο των δικων μου και να μονταρω τον πινακα, και εμεινα απο μπαταριες. Βρηκα 6 αλλες μπαταριες και εβαλα στο πολυοργανο αλλα δεν αναβε. Παω σουπερμαρκετ και αγοραζω μια καρτελα, του βαζω και ξεκιναω. Εβρισκα αδικαιολογητα χαμηλες τιμες αντιστασης μονωσης. Κατι <0,01, κατι 0,21 κτλ. Μερικες φορες εβλεπα και αποδεκτες μετρησεις, κατι 20ΜΩ, κατι 100, στην πορεια ομως το 0,21 εγινε ταριφα. Αφου ξηλωσα-ανοιξα τα μισα κουτια διακλαδωσης τρελαμενος με την τυχη μου, εβγαλα τα καλωδια απο το πολυοργανο και πηρα μια μετρηση στον αερα, και ω του θαυματος, εγραφε 0,21. 

Αριο θα ερθει ενας φιλος με το δικο του πολυοργανο να σιγουρευτω τι μετραω και τι ισχυει για την εηε μου, αλλα μυριζομαι θεμα με το πολυοργανο. Εχει τυχει σε κανεναν σας ή σε κανενα γνωστο σας? Αν ειναι οπως το φανταζομαι, την διακριβωση δεν την γλιτωνω, και μακαρι να μην υπαρχει αλλο θεμα... 

Καμια γνωμη καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάνε για βαθμονόμιση αφού σε μέτρηση δίχως ακροδέκτες δεν σου έδωσε τιμή >999 όπως βγάζει το συγκεκριμένο.

Η μέτρηση της αντίστασης μόνωσης είναι μια πονεμένη ιστορία για την οποία καλό είναι να μιλήσουμε σε άλλο νήμα.

Πονεμένη ιστορία είναι και οι μπαταρίες στο macrotest, ειδικά οι επαναφορτιζόμενες AA των 1,2V και όχι 1,5V...

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη ιστορία είναι και οι μπαταρίες στο macrotest, ειδικά οι επαναφορτιζόμενες AA των 1,2V και όχι 1,5V...

Εδω θα ελεγα οτι επεσες διανα... το δουλευα με nimh duracell  :sad:

Θα παρω τηλ την ελεμκο και ενα αλλο διαπιστευμενο εργαστηριο που βρηκα χτες και θα το στειλω για σερβις. Ελπιζω να μην βγει πολλα αυτη η ιστορια  :sad:

 

edit. ηρθε το φιλαρακι με το sonel, μου φανηκε πολυ πιο ποιοτικο μηχανημα απο το δικο μου. Τα καλωδια τελικα δεν ειχαν θεμα, εβλεπα απο 1 μεχρι παρα πολλα ΜΩ. Περαστικα μου

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.