Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Καλησπερα

Νεος στην παρέα , ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα οργάνου.

Εχω δει απο ιντερνετ το νεο MacrotestG3

http://www.ht-instruments.com/en/products/new-products/installation-testers/macrotestg3/#

μηπως το εχει καποιος για εντυπωσεις και τιμη ? Καποιος μου ειχε πει οτι το παλαιο δεν εβγαζε δεκαδικα σε καποιες μετρησεις και υστερουσε σε σχεση με το Sonel π.χ., ξερετε αν ειναι ετσι ?

Επισης εχω δει απο κοντα το SONEL 530 το οποιο και εχω δει σε μετρησεις αλλα μου φαινεται μεγαλο και αβολο .

Δεν ξερω αν το πλεονεκτημα που εχει το Eurotest με τις μετρησεις που τις κανει ολες μονο του σε σειρα το εχουν και αλλα ή μονο αυτο οπως και το Ελληνικο μενου και αν τελικα ειναι ουσια ή marketing .

Θελω να μετραει και αρμονικες και αεργο ισχυ και συνφ και αν γινεται να υπολογιζει και τους απαραιτητους πυκνωτες για την αντισταθμιση .

Ευχαριστω

Edited by ManBag
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει εδώ και 3-4 χρόνια το HT5035 με το οποίο κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

 

Το G3 είναι πιο εξελιγμένο μοντέλο και έχει επιπλέον και δυνατότητα μέτρησης πραγματικής ισχύος, φαινομένης ισχύος, συντελεστή ισχύος τα οποία ναι μεν είναι χρήσιμα αλλά δεν σου χρειάζονται για την ΥΔΕ.

 

Το G3 σε ποια τιμή το βρίσκεις;

 

Ίσως θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου και με κάποιο πιο φθηνό όργανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα σας. Ξέρει κανείς την διαδικασία για διακρίβωση οργάνου ??? (Συγκεκριμένα ο τύπος MACROTEST HT5035)., το οποίο μετράει κανονικά/ δεν παρουσιάζει δυσλειτουργίες. Τοποθεσία : Θεσσαλονίκη 

  • εάν και κάθε πότε απαιτείται ??
  • ποιος την κάνει ?
  • πόσο χρόνο θα στερηθείς το όργανο ??
  • σε πόσο χρόνο θα έχεις το έγγραφο  ??
  • πόσο στοιχίζει η διαδικασία ??

 

Σας ευχαριστώ και σας αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα αλλά εκτιμώ ότι στα παρακάτω ίσως βρεις τις πληροφορίες που θες

http://www.esyd.gr/portal/p/esyd/el/showResults.jsp

και εδώ 

http://www.eim.gr/wp-content/uploads/2015/06/%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3-%CE%A5%CE%A0%CE%97%CE%A1%CE%95%CE%A3%CE%99%CE%A9%CE%9D-%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%95%CE%99%CE%9C-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B4.-%CE%91%CF%80%CF%81.-2015-.pdf

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει στην Ελλάδα εργαστήριο διακρίβωσης οργανων πιστοποίησης ηλ.εγκαταστάσεων ; Πρόκειται για ένα όργανο μάρκας Megger που μέτρα Ζs και Rcd.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά  το sonel 520 που μου έκλεψαν απο το αμάξι μαζί με διάφορα σκαπτικά :sad: πήρα απο φίλο που μετακόμισε στο εξωτερικό το macrotest 5035 .Έχω απο χθες που προσπαθώ να βρω πως ανάβει το φως οθόνης και δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.Ξέρει κάποιος που το έχει να μου πει πως στο καλό ανάβει η δεν έχει καθόλου ?Στο manual που έριξα μια ματιά δεν είδα να αναφέρει  κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Το 5035 δεν έχει φωτισμό στην οθόνη.

 

Είναι μεγάλο foul ειδικά αν δουλεύεις σε χώρους χωρίς φυσικό φωτισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα! Μπορείτε να μου υποδείξετε, είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα αν αντιτίθεται σε κανόνες του φόρουμ, εταιρίες που θα μπορούσαν να κάνουν διακρίβωση σε όργανο. Ευχαριστώ

Edited by loftis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.