Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Αλλο πραγμα το χωρις αλλο το ανεπαρκης.

 

Ειναι προφανες οτι κτιριο με αδεια του 2000 στο οποιο δεν υπαρχει θερμομονωση ειναι το ιδιο με το κτιριο του 1975. Αρα τιμες προ 79 χωρις θερμομονωση.

 

Εγω θα επαιρνα και μια ΥΔ ιδιοκτητη οτι δεν εφαρμοσθηκε θερμομονωση , και δεν βλεπω σε ενδεχομενο ελεγχο που κανω λαθος.

 

 

Επισης , ρε παιδια , οταν λεμε μεγιστες τιμες κατα ΚΘΚ , σημαινει οτι υπαρχει θερμομονωση του κτιριου εντος των επιτρεπτων οριων του ΚΘΚ.

Αλλωστε στις μελετες θερμομονωσης που καναμε προ ΚΕΝΑΚ αυτος ηταν ο τελικος ελεγχος , οτι εισαι μεσα στα ορια του κανονισμου.

 

Ειναι λαθος λοιπον να παιρνουμε τα μεγιστα του ΚΘΚ οταν θεωρουμε οτι δεν υπαρχει θερμομονωση.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Πιο έγκυρη θα ήταν ΥΔ του επιβλέποντα μηχανικού, ότι δεν εφαρμόστηκε θερμομόνωση. :smile:

 

Πάει... τον έκαψες τον άνθρωπο.... Έχει ήδη υπογράψει ΥΔ ότι εφαρμόστηκε, για να πάρει ρεύμα η οικοδομή....

Μήπως ΥΔ από τον τουβλά και τον σοβατζή? :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το ίδιο σκεπτικό που λέτε πρέπει να βάζουμε ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία όταν δεν υπάρχει καθόλου θερμομόνωση, αλλά το τούβλο είναι 25άρι θερμομπλοκ, και όχι αμόνωτο τοίχο, έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εδώ και δυομισι βδομαδες τις πολεοδομιες να ανοιξουν για να παρω μια ********* μελετη θερμομονωσης ενος διαμερισματος, για να βγαλω ΠΕΑ να παρουν ρευμα οι ενοικιαστες....

Δυομισι ************ εβδομαδες για να δω που ειναι ο φακελος και αλλο ποσο μεχρι να μου τον φερουν....

Και ΑΝ υπαρχει μελετη θερμομονωσης...

Βγαζεις ΠΕΑ με τα μεγιστα κατα ΚΘΚ η περιμενεις οταν και αμα ανοιξει το γραφειο του ο καθε κρατικιδιαιτος υπαλληλισκος που τοσα χρονια ζει και αναπνεει εις βαρος του ελληνα φορολογουμενου και αντιτιθεται στην εφεδρεια γιατι μπορει να χασει το βολεμα του?

 

Sorry για το ξεσπασμα αλλα εχω απηυδησει με το ολο θεμα πια...

 

No comments

hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις ΠΕΑ από την πρώτη μέρα. Κακώς περίμενες δεύτερη μέρα και καθυστέρησες τον πελάτη σου.

Η μέλετη θερμομόνωσης είναι ευθύνη του πελάτη σου να σου τη φέρει και εάν δεν στη φέρει προχωράς με τα μέγιστα.

Από την κα΄λη σου την καρδιά μπορείς να την ψάξεις εσύ, αλλά όχι και να καθυστερήσεις 2,5 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζουν και στη Σαλόνικα κλειστές οι πολ? γιατί εδώ Αθήνα ότι γουστάρουν κάνουν...

 

tsx...από που προκύπτει ότι αν δεν φέρει ο πελάτης μελέτη θερμ. προχωράς με τα μέγιστα? Γιατί αν δεν κάνω λάθος ο κανονισμός μιλάει για ύπαρξη ή μη μελέτης και όχι πότε και ποιος την κατέχει....

Link to comment
Share on other sites

Εδω Θεσσαλονικη Κεντρικη Πολεοδομία, Πολεοδομια Ευόσμου και Πολεοδομία Κορδελιου ειναι κλειστες

Ανοικτη η της Καλαμαριας

 

Ικαρε, στη διακριτικη ευχερεια σου ειναι να λαβεις υποψν σου τη μελετη η οχι

Σε τετοιες περιπτωσεις αναγκης, δεν ξερω ποσο παραπανω μπορεις να περιμενεις να ανοιξουν οι πολεοδομιες για να αναζητηθει ο φακελος.

Γενικα τις χρησιμοποιω κι εγω τις μελετες αλλα σε εξαιρετικες περιπτωσεις οπως αυτη δεν εχω πολλες επιλογες...

 

Ας ειμαστε πανω απο ολα ανθρωποι κι υστερα Μηχανικοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.