Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Αυτό σημαίνει ότι είτε έχουμε διπλή σειρά τούβλων με ενδιάμεσο κενό (στεγανό) αέρα, είτε ότι έχουμε τον κλασικό μπατικό τοίχο (τα τούβλα σε επαφή, χωρίς διάκενο αέρα)

Link to comment
Share on other sites

το έχεις τσεκάρει-ρωτήσει?

η διατύπωση αφήνει περιθώριο να εννοεί: διπλός δρομικός με διάκενο αέρα το οποίο είναι κλειστό (στατικός-ακίνητος αέρας) ή όχι (δηλαδή με διάκενο μεν όχι κλειστού ακίνητου αέρα δε...)

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

έχει διαφορά πάντως..γιατί στην μία περίπτωση πας με u=2,20 (επιχρισμένη κι από τις δύο όψεις) στην άλλη με u=3,25 (επιχρισμένη από την μία όψη)..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μα για δικελυψη με κενο αερος εσωτερικα προκειται επι της ουσιας.

Θεωρητικα παντα, το κενο για να συρεται το κουφωμα κλεινεται αεροστεγως με λαστιχακια προκειμενου να μην επικοινωνει ο εσωτερικος αερας με το εξωτερικο περιβαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα παντα, το κενο για να συρεται το κουφωμα κλεινεται αεροστεγως με λαστιχακια προκειμενου να μην επικοινωνει ο εσωτερικος αερας με το εξωτερικο περιβαλλον...

 

Δεν νομίζω να επιτυγχάνεται πρακτικα αυτό που λές αλλα μόνο θεωρητικά...εκτός και αν η τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο και δεν είμαι ενημερωμένος!

 

Εδω είναι δύσκολο να θεωρθεί ακίνητος ο εσωτερικός αέρα σε δικέλυφη τοιχοποιία, ποσο μάλλον σε δικέλυφη για συρόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα συρόμενα κουφώματα, υπάρχει σαφής τρόπος υπολογισμού.

 

ΤΟΤΕΕ 20701-2

2.1.3 Διάκενο σε επικοινωνία με το εξωτερικό περιβάλλον

...

Σημειώνεται ακόμη ότι σε περιπτώσεις δικέλυφων τοιχοποιιών με διάκενο μεταξύ αυτών, εντός του οποίου σύρονται τα φύλλα συρόμενου κουφώματος, λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό του συντελεστή θερμοπερατότητας του δομικού στοιχείου U μόνο οι αντιστάσεις των στρώσεων του εσωτερικού κελύφους (δηλαδή οι αντιστάσεις των στρώσεων από τον εσωτερικό χώρο έως το διάκενο). Ως επιφανειακό στρώμα αέρα από την εξωτερική πλευρά θεωρείται τότε αυτό του διακένου (λαμβάνει όμως και πάλι - λόγω της θεωρούμενης ήπιας κίνησης του αέρα σ'αυτό - τιμές Ri και όχι Ra).

 

Στην πράξη, επειδή δικέλυφη τοιχοποιία συν μόνωση συν συρόμενο έχουν μεγάλο πάχος (10εκ τούβλο + 5 εκ μόνωση + 12~14 εκ οδηγός συρομένου + 10 εκ τούβλο = 37εκ, σύν το κενό μπροστά και πίσω από τον οδηγό για αντιμετώπιση τυχόν "κυματισμών" του τοίχου κατά το χτίσιμο φτάνουν στα 40εκ+), είχε καθιερωθεί να μην τοποθετείται μόνωση στο διάκενο όπου ήταν ο οδηγός για τα συρόμενα.

 

Για επαλήθευση, μετράω το πάχος του εσωτερικού τοίχου ή από το τζάμι κοιτάω τον εσωτερικό τοίχο. Αν το πάχος του είναι κάτω των 15εκ (μέχρι το κούφωμα) ή δω από το τζάμι τούβλο και όχι μονωτικό, τότε θεωρώ πως δεν υπάρχει μόνωση και U=2.2W/(m²K)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα .

 

Έχω διαμέρισμα 2ου κατασκευή 1974 (άρα χωρίς θερμομονωτική προστασία), ο ιδιοκτήτης δεν έχει ούτε κάτοψη ούτε άδεια ,

έχω απλώς ένα τοπογραφικό που γράφει πάνω την άδεια οικοδομής , το συμβόλαιο και κτηματολόγιο . (λέει ότι δεν υπάρχει ο φάκελος λόγο πλημμύρας στο υπόγειο τις πολεοδομίας ) .

Έκανα μια κάτοψη εγώ και τον έβαλα να υπογράψει Υ/Δ  για αυτά .

 

Θέλω να ρωτήσω  τα U τα παίρνω από πίνακες 3.4α και 3.4β  ή  3.5 .

Edited by kampel81
Link to comment
Share on other sites

Είναι κτίριο προ 1979, οπότε πίνακες 3.4α και β.

Απλά επιβεβαίωσε από το πάχος τοιχοποιίας ότι όντως δεν έχει κάποιου είδους θερμομόνωση και προχώρα με τους ανωτέρω πίνακες.

 

Ο 3.5 χρησιμοποιείται για κτίρια μετά το 79

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως θα επιβεβαιωσει απο το παχος του τοιχου οτι δεν υπαρχει μονωση?

Πας και το μετρας 26εκ το παχος του τοιχου....

Και?

2 σοβας + 9 γλωσσα + 9 γλωσσα + 2 σοβας = 22εκ

 

Σημαινει οτι εχει 4εκ μονωση? Κι αν ειναι κενο? Κι αν ο σοβας ειναι 3εκ?

 

Προ 80 αμονωτο τελειως.

Ακομα και τελη 79 να βγηκε η αδεια, δεν απαιτειτο καταθεση ΜΘ στην αδεια, αμονωτο λαμβανεται.

Αν θες να λαβεις μονωση θα πρεπει να διαπιστωσεις πως υπαρχει μονωτικο καπως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.