Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με SIM Cosmote για την λειτουργία GPRS RTK


Recommended Posts

Έχει εργαστεί κάποιος συνάδελφος με ζεύγος GNSS σε GPRS mode και η κάρτα SIM της βάσης να είναι Cosmote;

Πως ξεπεράσετε το πρόβλημα με το VPN ή με το Public IP address και πως εξηγήσατε στους τεχνικούς της Cosmote τι ακριβώς ζητάτε για να το ενεργοποιήσουν;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εργάζομαι με S9 GNSS ver1 με GPRS στην COSMOTE (μία μονάδα όχι με ζεύγος) και στα μισά του νομού δεν μπορεί να συνδεθεί ούτε με την IP του HEPOS ούτε με την IP της CIVILSHOP κι ας είναι σήμα 3G HSPA . Δεν έβγαλα άκρη ούτε με την εξυπηρέτηση της COSMOTE ούτε με της CIVILSHOP. Φαντάζομαι πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα που αναφέρεις.Τελικά το έλυσες αυτό το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

είναι πρόβλημα της stonex η του hepos , η cosmote το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δανειστείς ενα άλλο μηχάνημα άλλης εταιρείας για να δεις αν φτάει η cosmote η το μηχανημά σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συγκεκριμένα το Base από ότι έχω καταλάβει "πρέπει" να λειτουργεί με ενεργοποιημένο το VPN στην κάρτα SIM, δηλαδή να έχεις τοποθετήσει στο GNSS καθαρά κάρτα για ίντερνετ.

Το Rover μπορεί να λειτουργήσει και με κάρτα SIM "τηλεφωνίας" η οποία να διαθέτει και ΜΒ για ίντερνετ.

Δεν το έχω τσεκάρει διότι δεν πήρα καμία απάντηση από την Cosmote αλλά μιας και το θυμήθηκα θα προσπαθήσω να βρώ SIM Internet, έχει κάποιος γνωστός μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεν εντόπισα την πηγή του προβλήματός μου αλλά δοκιμάζοντας βρήκα προσωρινές λύσεις , όπως χρήση δικτύου vodafone ή ορισμού DNS server

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά δοκιμάστε απλή κάρτα sim με ένα πακέτο δωρεάν mb αλλά πριν, βάλτε τη sim σε ένα κινητό και επιλέξτε στις ρυθμίσεις ίντερνετ GSM και όχι 3g ή WCDMA δηλαδή την πιο απλή σύνδεση που έχει για ίντερνετ. Μπορεί να είναι πιο αργή για σερφάρισμα από το κινητό σας, αλλά είναι πιο σταθερή και τα δεδομένα που χρειάζεστε για GPRS RTK είναι λίγα και δε χρειάζεστε ντε και καλά γρήγορο ίντερνετ.

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Παιδιά δοκιμάστε απλή κάρτα sim με ένα πακέτο δωρεάν mb αλλά πριν, βάλτε τη sim σε ένα κινητό και επιλέξτε στις ρυθμίσεις ίντερνετ GSM και όχι 3g ή WCDMA δηλαδή την πιο απλή σύνδεση που έχει για ίντερνετ. Μπορεί να είναι πιο αργή για σερφάρισμα από το κινητό σας, αλλά είναι πιο σταθερή και τα δεδομένα που χρειάζεστε για GPRS RTK είναι λίγα και δε χρειάζεστε ντε και καλά γρήγορο ίντερνετ.

 

 

 

Συνάδελφε ξέρεις αν καλύπτεται κάποιος με τα προγράμματα που έχουν οι εταιρείες κινητής για 20ΜΒ/ημέρα? Θεωρώ ότι θα κάνω χρήση rtk για περίπου 4-5 ώρες/ημέρα.

Επίσης η συμβουλή σου περί σύνδεσης GSM και όχι 3G ή WCDMA μήπως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα fixed λύσης λόγω χαμηλής ταχύτητας δεδομένων. Θεωρώ ότι τα στοιχεία που στέλνονται είναι της τάξεως λίγων bytes, αλλά φυσικά δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, η ανεξήγητα πιο σταθερή λύση είναι να δίνω internet στο rover μέσω wifi από το κινητό μου.

Μήπως να δοκιμάσετε και κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.