Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΔΔΕ σε παροχές υποπινάκων


GeorgeS

Recommended Posts

Νομίζω πως η ΚΥΑ πρέπει να εφαρμοστεί σύμφωνα με τον HD384. Εφόσον στο πρότυπο ορίζεται ο ΔΔΕ ως μέσο προστασίας έναντι επαφής, τότε σε κλάδους που δεν υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, δεν χρειάζεται ο ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Νομίζω πως η ΚΥΑ πρέπει να εφαρμοστεί σύμφωνα με τον HD384. Εφόσον στο πρότυπο ορίζεται ο ΔΔΕ ως μέσο προστασίας έναντι επαφής, τότε σε κλάδους που δεν υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, δεν χρειάζεται ο ΔΔΕ.

Συμφωνω. Καλος ο ΔΔΕ αλλα να μην τρελαθουμε κι ολας επειδη στην ΚΥΑ δεν εχουν αναφερει οτι αναφερονται μονο στα κυκλωματα που οντος μπορει να ακομπησει καποιος. Αν το ερμηνευσουμε εντελως νομικιστικα θα πρεπει δηλ να βαλουμε και στην Μ/Τ αν εχουμε υποσταθμο? Χαχα, να δω το τυπο που θα παει να το ελενξει :wink:

Link to comment
Share on other sites

@tseronis

Εάν βάλουμε στις αναχωρήσεις πινάκα - Υποπίνακα 300mA RCD τότε στην αναχώρηση του Μ/Σ απο τη Μ/Τ πόσα mA πρέπει να είναι ο RCD?::roll:

Πάντως εάν είναι έτσι τότε και η ΔΕΗ θα πρέπει να βάζει ΔΔΕ στο ρολόι αφού η γραμμή ρολόι – πινάκας δεν προστατεύεται

Αστεία πράγματα

Link to comment
Share on other sites

η ΚΥΑ που επιβάλλει διατάξεις διαφορικού ρεύματος στις ΕΗΕ δεν εφαρμόζεται σε κυκλώματα ΜΤ

 

Μαλλον ηταν απαραιτητη η διευρινηση διοτι στην ΜΤ εχω δει διαφορα μακαβρια!

 

Πως πεθανε ο τελευταιος ποντιος ηλεκτρολογος? Ηθελε να ελενξει αν δουλευει ο ΔΔΕ και κουμπωσε τον γενικο ΜΤ ενω ηταν εντος ο γειωτης...

Πως πεθανε ο τελευταιος ποντιος επιθεωρητης εργασιας? Πηγε να ελενξει αν υπαρχει διαφυγης στην ΜΤ και γιατι αργει ο ηλεκτρολογος.

 

Παντως για να μην παρεξηγουμαστε, υπαρουν πηνια διαφορικης τασης στους διακοπτες ΜΤ εαν θελει να τα χρησιμοποιησει κανεις για trip για συγκεκριμενες εφαρμογες, φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με το υλικο της χαμηλης.

Link to comment
Share on other sites

υπαρουν πηνια διαφορικης τασης στους διακοπτες ΜΤ εαν θελει να τα χρησιμοποιησει κανεις για trip για συγκεκριμενες εφαρμογες, φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με το υλικο της χαμηλης.

"

@tseronis

Για δώσε λεπτομέρειες για αυτά τα πηνία, όχι ότι θα μου χρειαστούν αλλά για να εχω μια εγκυκλοπαιδική ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

O ΔΔΕ επιβάλλεται, όπως είπε ο stayros από μια ΚΥΑ και όχι από τον 384. Επιβάλλεται, γενικά, να καλύπτει τα πάντα. Αυτή η πρακτική δεν ακολουθείται σε άλλες χώρες.

 

Απόσπασμααπό την ΚΥΑ: "Η διάταξη, ή οι διατάξεις διαφορικού ρεύματος, πρέπει να καλύπτουν όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα ισχυρών ρευμάτων της Ε.Η.Ε. τα οποία δεν καλύπτονται με διάταξη διαφορικού ρεύματος με βάση τις απαιτήσεις του Προτύπου ΕΛΟΤ HD 384."

 

Όσο και να διαφωνούμε η κατάσταση είναι αυτή που λέει ο Μίλτος "επιβάλλεται γενικά να καλύπτει τα πάντα".

Τώρα ποιές είναι οι ειδικές επί του θέματος γνώσεις αυτών που υπέγραψαν την ΚΥΑ ή με ποιούς συμβούλους κλπ και με ποιό σκεπτικό υπερφαλαγκίζουν το 384 δεν γνωρίζω.

Φοβάμαι ότι απλά πέρασαν στους άλλους (μελετητή, επιβλέποντα, συντηρητή, κοκ) κάθε πιθανότητα αστοχίας.

 

Στη πράξη αυτά δεν μπορούν να εφαρμοσθούν σε μεγάλες εγκαταστάσεις. Δεν έχω συναντήσει σε ΓΠΧΤ κτιρίου, ρελέ διαφυγής 30mA που να καλύπτει αναχωρήσεις ορόφων, ούτε έχω υπόψη μου κάποια βιοτεχνία βιομηχανία με μεγάλες καταναλώσεις που να καλύπτει το σύνολο του εξοπλισμού με τόσο ευαίσθητη διάταξη. Το έχει αναφέρει πολύ σωστά και ο tseronis στο thread της ΥΔΕ.

 

Ωστόσο αν κάποιος υποστεί ηλεκτροπληξία επεδή πχ βρήκε τη παροχή ορόφου μ'ένα καρφί, βάσει της ΚΥΑ υπάρχουν ευθύνες. Λίγο ακραίο το παράδειγμα αλλά σκιαγραφεί νομίζω τις ζώνες του ναρκοπεδίου που -μας έβαλαν- να κινούμαστε.

 

Από την άλλη υπάρχει στην πιάτσα μια κακή νοοτροπία να μην βάζουν ρελέ ή να τα παρακάμπτουν προκειμένου να μην παιδεύονται στον εντοπισμό των αιτιών. Αυτό είναι το άλλο άκρο.

 

Στο εξωτερικό -τουλάχιστον σε κάποιες εγκαταστάσεις- υπάρχει αυτή η φιλοσοφία παρακολούθησης του ρεύματος διαφυγής ήδη από τον ΓΠΧΤ με δυνατότητα διακοπής ρευματοδότησης σε υπέρβαση κάποιου ορίου -το οποίο μπορεί να ξεπερνά και τα 1000mA...-

Link to comment
Share on other sites

Όντος υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τους ΔΔΕ παράδειγμα, τα ελαιουργία όσες φορές και αν προσπάθησα να βάλω είχα προβλήματα

Ένα άλλο που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι καμία εταιρία δεν σου δίνη εγγύηση καλής λειτουργίας για οποιοδήποτε υλικό ράγας, και αν κολλήσει και αν τα φτύσει και όμως, με την υπογραφή της ΥΔΕ του δίνουμε εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να διαφωνούμε η κατάσταση είναι αυτή που λέει ο Μίλτος "επιβάλλεται γενικά να καλύπτει τα πάντα".

 

 

Ωστόσο αν κάποιος υποστεί ηλεκτροπληξία επεδή πχ βρήκε τη παροχή ορόφου μ'ένα καρφί, βάσει της ΚΥΑ υπάρχουν ευθύνες. Λίγο ακραίο το παράδειγμα αλλά σκιαγραφεί νομίζω τις ζώνες του ναρκοπεδίου που -μας έβαλαν- να κινούμαστε.

 

 

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Εγώ στις αναχωρήσεις δεν βάζω ποτε ΔΔΕ ούτε στις αφίξεις. Συνήθως τα ομαδοποιώ (π.χ. ομάδες φωτισμού, ρευματοδοτών, λοιπά) και τοποθετώ επι μέρους ΔΔΕ για κάθε ομάδα. Τι γίνεται όμως με αυτόν που θα καρφώσει ένα καρφί στο παροχικό καλώδιο, ή θα το χτυπήσει με το κομπρεσέρ (σε ενδεχόμενη αναδιαμόρφωση) ή οτιδήποτε άλλο ? Εδώ λοιπόν είναι η ασάφεια της ΚΥΑ. Διότι επι τόπου του έργου, σύμβουλος τράπεζας ρώτησε αυτό το πράγμα, και απάντηση δεν υπήρχε παρά μόνο η προσωπική εκτίμηση καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.