Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΔΕ σε παροχές υποπινάκων


GeorgeS

Recommended Posts

Η τοποθέτηση ΔΔΕ παντού τεχνικός δεν στέκει

Π.χ ξενοδοχείο, αποτελείτε από 4 μπλοκ κτιρίων το κάθε μπλοκ αποτελείτε από 3 ορόφους όπου ο κάθε όροφος έχει το δικό του πίνακα απ΄ όπου αναχωρούν 6 πίνακες δωματίων-διαμερισμάτων

Πριν το ΓΠ του ξενοδοχείο υπάρχει αυτός της γεννήτριας

Εφαρμόστε λοιπόν το νόμο και βάλτε μου εσείς 5 ΔΔΕ εν σειρά?:shock:

χώρια το κόστος

edit

Η περίπτωση δεν είναι ακραία φτιάχνω ξενοδοχεία και το συναντώ πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
"

@tseronis

Για δώσε λεπτομέρειες για αυτά τα πηνία, όχι ότι θα μου χρειαστούν αλλά για να εχω μια εγκυκλοπαιδική ενημέρωση

 

Στην μεση αλλα και για την διανομη της χαμηλης υπαρχουν διαφορα συστηματα. Απλα σε βιομηχανιες οπου οι καταναλωσεις ξεπερνουν ανετα τα 630kW που ειναι το μεγιστο τυποποιημενο της ΔΕΗ αλλαζουν και τα υλικα.

Στους μεγαλυτερους διακοπτες δεν χρησιμοποιειται ενα πηνιο διαφορικης τασης δηλαδη ενας διαφορικος μετασχηματιστης εντασης αλλα ενας απλος μετασχηματιστης εντασης για καθε φάση και τον ουδετερο κομβο. Ο διαφορικος υπολογισμος γινεται απο μια ηλεκτρονικη μοναδα ελέγχου. Για τους διακοπτες υπαρχουν τυποποιημενα πηνια απο καθε κατασκευαστη που ενσωματωνονται στον καθε διακοπτη. Εναλλακτικα χρησιμοποιεις και απλους Μ/Σ εντασης. Φυσικα για την μεση ταση οι Μ/Τ εχουν αλλες προδιαγραφες απο την χαμηλη οτι αφορα τασεις μονωσης και ειναι σαν και αυτους που βλεπετε σε κολωνες μετρητων πριν τους υποσταθμους. Πολυ εκτενες πληροφοριακο υλικο εχω εντοπισει στο site της ΑΒΒ.

 

Σε αυτες τις εφαρμογες βεβαια ο σκοπος δεν ειναι μονο η προστασια εναντι ηλεκτροπληξιας αλλα η προληψη ενταντι σφαλματων προς γη που θεωρουνται απωλεια ισχυος ή βλαβη μηχανης ή μονωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κανω μια μελετη για εγκατασταση οικιας στην οποια εχω ενα ΓΠ και 4 υποπινακες(ισογειου,1ου οροφου,πισινας και λεβητοστασιο).Το θεμα ειναι οτι στο γενικο πινακα εχω τις 4 αναχωρησεις για τους υποπινακες και 2 γραμμες για τον εξωτερικο φωτισμο του σπιτιου.Οι ΔΔΕ πως θα πανε?Δεδομενου οτι εχω εξωτερικο φωτισμο με 1:1 στον ΓΠ πρεπει να βαλω ενα ΔΔΕ αλλα αν βαλω σε αυτον και βαλω και στους ΥΠ αν γινεται κατι θα πεφτει Ο ΔΔΕ του ΓΠ και ισως και του ΥΠ.Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Θα τοποθετήσεις 1ή 2 ΔΔΕ σε κάθε ΥΠ ορόφου (1ΔΔΕ για φωτισμό, 1ΔΔΕ για ρευματοδότες), από 1 ΔΔΕ σε ΥΠ πισίνας και ΥΠ λεβ/σίου

Στον ΓΠ θα τοποθετήσεις 1ΔΔΕ 300mA που θα καλύπτει τις αναχωρήσεις των ΥΠ ,και ένα ΔΔΕ 30mA στον ΓΠ για τις γραμμές του εξωτ. φωτισμού

Link to comment
Share on other sites

Για να προστατεύσεις τις παρόχες από τον ΓΠ έως τους ΥΠ από πυργαγιά .

Ο ΔΔΕ 300mA δεν προστατεύει τον ανθρωπο από άμμεση ή εμμεση επαφή

Link to comment
Share on other sites

. Απλα σε βιομηχανιες οπου οι καταναλωσεις ξεπερνουν ανετα τα 630kW που ειναι το μεγιστο τυποποιημενο της ΔΕΗ .......

 

Απο που προκυπτει αυτο με τα 630KW ?

Εκτιμω οτι με την χρηση καταληλων υλικων ( τοροειδεις μ/ς και καταληλους ελεγκτες μπορεις να κανεις σχεδον πληρη επιλεκτικοτητα σε οτι αφορα τις τιμες διαροης και χρονικης καμπυλης .

πχ ΑΒΒ RSQ020/A η RD3 SCHNEIDER Vigirex 21 99 .μπαινουν σαν ελεκτες διαροης σε γενικους πινακες ρυθμιζονται 300 ma πχ και στους υποπινακες οι κλασικοι ΔΔΕ των 30ma.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.