Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενος αριθμός ΠΕΑ σε καταστήματα


dib

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Λοιπόν, έχω 2 καταστήματα με 1 οικ. άδεια του ’66, ένα με χονδρικό-λιανικό εμπόριο, το άλλο με πώληση μπρούτζινων αντικειμένων (που κάνει και κάποιες εργασίες ως επαγγελματικό εργαστήριο, λειάνει, κόβει, κλπ.)

 

1) Θα πρέπει να εκδώσω 2 ή 1 ΠΕΑ, με χρήση καταστημάτων?

(σημειωτέον ότι δεν είναι ξεκάθαρη η χρήση του καταστήματος με τα μπρούτζινα αντικείμενα, δηλαδή αν είναι μόνο για πώληση αυτών ή & να κάνει εργασίες ως επαγγ. εργαστήριο)

 

2) Στη περίπτωση που η χρήση του 2ου καταστήματος (με τα μπρούτζινα), είναι νοικιασμένο ως επαγγ. εργαστήριο (πρέπει να το τσεκάρω στο μισθωτήριο):

 

- τότε θα εκδοθεί 1 ΠΕΑ, μόνο για το κατάστημα με χον. – λιαν. εμπόριο?

 

- για το κατάστημα 2, απαιτείται έκδοση ΠΕΑ?

 

(όσο και να σας φανεί παράξενο, είμαι μπερδεμένος με τη νομοθεσία)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

dib, από ότι βλέπω δεν υπάρχει χρήση κτιρίου "επαγγελματικό εργαστήριο" για τους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης.

 

Θα έλεγα να κάνεις το ΠΕΑ με ότι αναγράφει η οικοδομική άδεια για τους χώρους. Αν φαίνονται δυο καταστήματα, κάνεις εκδίδεις ένα ΠΕΑ. Αν υπάρχουν άλλες απόψεις να τις ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites

miltos ευχαριστώ για την απάντηση

 

αν και στο μύνημα μου έγραφα, οτι είμαι μπερδεμένος με τη νομοθεσία, παρόλα αυτά, είχα κατασταλάξει σ΄αυτό που γράφεις αλλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη

για επιβεβαίωση

 

αν κάποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη, είναι καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.