Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

TM3 σε ΕΓΣΑ87


Recommended Posts

Το έχουμε πει και σε άλλο thread.

Αποτύπωσε/δούλεψε (αν είναι εφικτό) σε 3 μοιρών και παρέδωσε δύο πινακάκια με συντεταγμένες 3 μοιρών και ΕΓΣΑ όπου στο δεύτερο θα αναγράφεις ότι προκύπτουν από μετατροπή συντεταγμένων.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει και σε άλλο thread.

Αποτύπωσε/δούλεψε (αν είναι εφικτό) σε 3 μοιρών και παρέδωσε δύο πινακάκια με συντεταγμένες 3 μοιρών και ΕΓΣΑ όπου στο δεύτερο θα αναγράφεις ότι προκύπτουν από μετατροπή συντεταγμένων.

thanks αυτό θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είπα να κάνω μερικές συγκρίσεις σε μετατροπές από TM3 -> EGSA '87 και παρατηρώ πως υπάρχουν διαφορές στα λογισμικά . Σύμφωνα με τα διάφορα θέματα που διάβασα στο michanikos.gr περίμενα να υπάρχει όντως διαφορά , αλλά η συγκεκριμένη μου φαίνεται μεγάλη .

Παραθέτω παρακάτω πόζες από το Coord_GR και το Iccordstrans .

Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να βλέπαμε - αν έχει δοκιμάσει κάποιος - και τα αποτελέσματα από άλλα προγράμματα .

111.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε iliekater

 

Νομίζω ότι μπορούμε να ακολουθήσουμε τον εξής ασφαλή (επίσημο) τρόπο μετασχηματισμού (10-15 εκ. κατά ΟΚΧΕ).

 

1. Μετατρέπουμε τα E,N της ΤΜ3 σε φ,λ στο παλιό ελληνικό datum

2. Υπολογίζουμε τις συντεταγμένες φ,λ σε ΗΑΤΤ (ΠΡΟΣΟΧΗ:μεγάλο φύλλο)

3. Με βάση τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ τα μετασχηματίζουμε στο ΕΓΣΑ87

 

Το COORDS δίνει καλά αποτελέσματα (καλύτερα από 7-8 εκατοστά). 

Link to comment
Share on other sites

dimamp , έχω δύο αποροίες !

(1) Με την χειρονακτική μέθοδο φτάνουμε τα 15 cm απόκλιση . Το Coords πώς έχει 8 cm ; (μήπως λόγω πλήθος δεκαδικών ; )

(2) Τι διαφορά έχουν τα Ε , Ν από τα Ε' , Ν' ;

Link to comment
Share on other sites

1. Το disclaimer το ΟΚΧΕ λέει ότι το μέσο τετραγωνικο σφάλμα μετάβασης από ΗΑΤΤ-->ΕΓΣΑ87 είναι 10-15 εκατοστά. Στα φύλλα που έχω τεστάρει (Βόρεια Ελλάδα), τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ "κάθονται" με όχι χειρότερη ακρίβεια από 8 εκατοστά. Τώρα, σε άλλη μέρη της Ελλάδας μπορεί να είναι χειρότερα...

 

2.Τα τονούμενα (Ε', Ν') αναφέρονται σε ένα αρχικό προσεγγιστικό μετασχηματισμό. Τα ορθά είναι τα Ε, Ν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.