Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητήρας 2 ταχυτήτων


nikos_1

Recommended Posts

Καλημερα

 

Πρεπει να μαθω να ποσταρω σωστα.Ειναι κινητηρας 1/2 κι φυσικα dahlander.Προς εξυπηρετηση του προβληματος προκειται για μοτερ μικρης γερανογεφυρας 2 τερματικους διακοπτες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πληροφορίες για αυτό τον διακόπτη Νίκο?

Κοσμά, το χειμώνα που μας πέρασε είχα αλλάξει έναν τέτοιο διακόπτη σε ένα μαρμαράδικο, αν και το διακόπτη τον είχε στήλη η αντιπροσωπεία του μηχανήματος θα προσπαθήσω να μάθω και θα σου πω, πάντως reversing δεν έκανε

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το reversing είναι το εύκολο. Ευχαριστώ θα περιμένω αν βρεις κάτι.

 

Νikos_1 Δες το τελευταίο σχέδιο που ανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα

 

υπαρχει καποιο σχεδιο συνδεσμολογιας κινητηρα 2 ταχυτητων και με επιλογη αριστερα δεξια???

Συγνωμη για την παραλλειψη το μοτερ ειναι τριφασικο με 6 τυλιγματα,3 αργο και 3 γρηγορο.Ειναι σε γαρανογεφυρα.

 

 

Αν και κάπως καθηστεριμένα, Νικό καλησπέρα , είμαι νέος στην παρέα αλλά νομίζω πώς μπορώ να βοηθήσω στην ερώτησή σου. Καταρχήν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή , όταν γράφεις 6 τυλίγματα εννοείς μήπως 6 ακροδέτες (τα τυλίγματα ουσιαστικά είναι δύο τριφασικά , ένα για το αργό και ένα για το γρήγορο).Λοιπόν για τον αυτοματισμό θα χρειαστείς ουσιαστικά 4 ρελέδες , δύο για τα τυλίγματα του κινητήρα (slow και fast με τα ανάλογα θερμικά εννοείται) και από εκεί και πέρα θες άλλους δύο (ένα για το βίρα και ένα για το μαϊνα), από εκεί και πέρα θές δύο μπουτόν με διπλή επαφή (0-1-2) όταν πατάς "ελεφρά" το μπουτόν του μάϊνα από την θέση 0 πάει στην θέση 1 κλείνει την επαφή του και οπλίζει το ρελέ του μάϊνα και τον ρελέ της πρώτης ταχύτητας του μοτέρ ταυτόχρονα , όταν πατήσεις πιο δυνατά το μπουτόν "τέρμα μέσα" οπλίζει ο ρελές πάλι του μάϊνα ξεοπλίζει ο ρελές της αργής ταχύτητας και οπλίζει ο ρελές της γρήγορης ταχύτητας (προσοχή αν δεν ξεοπλίσει ο ρελές της αργής ταχύητας και οπλίσει αυτός της γρήγορης έχουμε "τσαφ"!, άρα θέλεις ηλεκτρική μανδάλωση στους δύο ρελέδες) . Ανάλογα πράγματα έχουμε στο βίρα , ουσιαστικά το κύκλωμα αυτοματισμού είναι ένα κύκλωμα τριφασικού αναστροφέα απλά παντρεύεις και ένα κύκλωμα για να βάζεις στο παιχνίδι τα δύο τυλίγματα του μοτέρ ανάλογα το τι θές να κάνεις και με πιο τρόπο (αργά η γρήγορα) , αλλά θέλει προσοχή ως προς τις μανδαλώσεις που πρέπει να κάνεις για να λειτουργεί ασφαλές το κύκλωμά σου.

 

Sorry για την πολυλογία μου , αλλά δεν γνωρίζω ακόμα πως να ανεβάσω το κύκλωμα στο site , ελπίζω να σε βοήθησα και να ήμουν όσο το δυνατόν αναλυτικότερος στην περιγραφή του κυκλώματος , νομίζω πως αν το βάλεις κάτω σιγά σιγά βήμα βήμα θα βγεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 month later...
  • 8 years later...

Στη φωτογραφία βλέπετε έναν τριφασικό κινητήρα 2 ταχυτήτων.  Οι ακροδέκτες στη μικρή φωτογραφία τί είναι;

Επίσης, πώς επιλέγω με ποιό τύλιγμα θα πάρει στροφές ο κινητήρας;   Ο κινητήρας ξεκινάει με soft starter.

p1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.