Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


kostasgr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν βρούμε δουλειά δηλαδή τι αλλάζει; Καθίσταται ο απαράδεκτος αυτός κεφαλικός φόρος δίκαιος; Το "τέλος" επιτηδεύματος πρέπει να τελειώσει άμεσα για όλους.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι :mrgreen: 'ηθελα και γω να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα μπλοκάκια,είμαι με μπλοκάκι εδώ κ ένα έτος(αφότου τελείωσα τη σχολή μου) κ μέσα στο 2011 δούλεψα 5 μήνες και έκοψα γι'αυτούς τους 5 μήνες 2 αποδείξεις (διαφορετικοί εργοδότες)στο μπλοκάκι μου. Η πρώτη ερώτηση είναι, το μπλοκάκι μου θεωρείται ενεργό με αυτές τις 2 αποδείξεις? γιατί τις προάλλες μου ανέφερε ένας γνωστός μου ότι θέλω τουλάχιστον 3 για να θεωρηθεί ενεργό κ έπεσα από τα σύννεφα!!!

δεν θέλω να το κλέισω γιατί αυτή τη περίοδο δουλεύω με μπλοκάκι σε μια εταιρεία κ μάλιστα αυτή τη βδομάδα είναι να κόψω κ την πρώτη απόδειξη για αυτούς( που είναι κ πρώτη απόδειξη μου μέσα στο '12 :sad: χάλια κατάσταση το ξέρω... :sad: ) Ξέρεις κανείς αν θα έχω πρόβλημα στη εφορία με το μπλοκάκι μου?

επιπλέον, το τέλος επιτηδεύματος των 500 ευρώ πιάνει κ εμένα που είμαι κάτω 5ετίας?????(και κάτω του αφορολόγητου ορίου!!!!ντροπή κ αίσχος :sad: για το 2011)

και last but not least,τι είναι η έκτακτη εισφορά ρε παιδια? :confused: δεν παλεύονται τόσες πληρωμές....

 

Παρακαλώ όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ εύχομαι να μου πείτε κανά καλό νέο :|

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για σας παιδες αλλα εγω το εχω ακομα απληρωτο. μου ηρθε και προειδοποιηση τον μαη με 18 ευρω τοκο.318 δηλαδη. γραψτε τους στα φρυδια σας. αν ενα μεγαλο ποσοστο δεν πληρωσει τι θα κανουν? θα μας παρουν ολονων τα σπιτια? θα γινει χαμος τοτε. κα που στε , ουτε κεφαλικος φορος ειναι πληρωμενος ουτε χαρατσι της δεη.

Link to comment
Share on other sites

Προς Αλεξανδρα, απο οσο ξερω και ειδα περυσι σε μενα για κατω 5ετιας απο την εναρξη δεν σου επιβαλλεται το απαραδεκτο χαρατσι ελ. επαγγελματια.

Το μπλοκακι δεν ξερω ποτε θεωρειται ενεργο

Επισης γιατι να κλεισεις τα βιβλια σου? πως θα δουλεψεις μετα? Εκτος και αν θες να ασχοληθεις με κατι ασχετο με το αντικειμενο μας.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω Κυριάκο τι καλα νεά μου πες τώρα!!!κάνω κωλοτούμπες απο τη χαρά μου που δεν έχω τα 500 ευρώ πληρωμής. Α φοβόμουνα μήπως αν το θεωρήσουν ανενεργό το μπλοκάκι σε αναγκάζουν να το κλείσεις, γι'αυτό, αλλά δε στέκει αν έχω πιάσει δουλειά τώρα, αλλά απο την άλλη έχω δει πολλά παράλογα να εφαρμόζονται οπότε δε ξέρω τι να σκεφτώ πια ΧD

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για την εκτακτη εισφορά βρήκα αυτό:

Συνολικό καθαρό εισόδημα

Ειδική εισφορά (%)

Ειδική εισφορά (€)

12.001 - 20.000

1% επί ολόκληρου του ποσού

120 - 200

20.001 - 50.000

2% επί ολόκληρου του ποσού

400 - 1.000

50.001 - 100.000

3% επί ολόκληρου του ποσού

1.500 - 3.000

είχε κ για μεγαλύτερα εισοδήματα, αλλά για μικρότερα δεν έχει, άρα δεν πληρώνουν εισφορά τα μικρότερα έτσι? γιουπιιιι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Περυσι δεν πληρωσα ουτε εκτακτη εισφορα λογω υψους (ή βαθους καλυτερα) του εισοδηματος, ουτε τελος ως νεος επαγγελματιας.

Αν κ δεν ειναι επισημο, δες εδω http://www.tax-profi...-137-300-e.html

Με λιγο ψαξιμο θα βρεις και το επισημο εγγραφο που τα αναφερει.

Ή εδω πιο αναλυτικα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14096

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι,

Είμαι άνω της 5ετίας και κατά το 2013 είχα μηδενική δραστηριότητα ως ελευθερος επαγγελματίας.

Θα κληθώ να πληρώσω τέλος επιτηδεύματος το 2014 για χρήση 2013?

Να κλείσω τα βιβλία πριν μπει το 2014 μήπως και γλιτώσω το τέλος για τη χρήση 2014?

Αν κλείσω τα βιβλία, τι πρόστιμα ρισκάρω? (υπάρχει κάποια μικρή απόκλιση μεταξύ των αποδείξεων για έξοδα που έκανα και το τι κατέγραψα στο βιβλίο)

 

i know, πρέπει να ρωτήσω και λογιστή..

Edited by kat85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.