Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

θέλω να θέσω ένα θέμα που πιθανόν απασχολεί και άλλους μισθωτούς μηχανικούς σχετικά με τα επερχόμενα φορολογικά νομοσχέδια.

 

Από την απαρχή της εγγραφής μου στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ άνοιξα τα βιβλία (2006) και ουδέποτε τα έκλεισα αν και είμαι όλα τα χρόνια μισθωτός. Τα διατηρώ δηλαδή ανοιχτά (από φορολογικής απόψεως) και απλά κάνω μηδενικές δηλώσεις στο Taxisnet και τις 4 τριμηνιαίες κάθε χρονιά και την ετήσια εκκαθαριστική.

 

Δεν θα αναλύσω το θέμα ότι ο μισθωτός μηχανικός στην κυριολεξία έχει ξεζουμιστεί φορολογικά όλα τα χρόνια, όντας στη δεξαμενή του μισθωτού που το κράτος σού παίρνει φόρο μέχρι και το τελευταίο ευρωλεπτό πριν καν πληρωθείς.

 

Πάμε λοιπόν στο θέμα μας. Άκουσα ότι το τέλος επιτηδεύματος στους ελεύθερους επαγγελματίες (και στους μηχανικούς) θα εφαρμοστεί ακόμα και σε φορολογούμενους που είναι ξεκάθαρα μισθωτοί, ακόμα και αν διατηρούν ανοιχτά βιβλία με μηδενικές (!!!) δηλώσεις όπως εγώ.

 

Το θεωρώ ξεκάθαρη αδικία, αφού όχι μόνο θα μάς ξεζουμίσουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ φορολογικά (περίπου 1000-2000 ευρώ επιπλέον ανάλογα με το εισόδημα) αν είσαι μισθωτός, αλλά θα ζητήσουν και 300 ευρώ για φέτος και 500 ευρώ για του χρόνου, τέλος επιτηδεύματος ακόμα κι αν είσαι επί της ουσίας μισθωτός!

 

Εδώ είναι λοιπόν το ερώτημα για συναδέλφους μισθωτούς μηχανικούς που θίγονται.

 

Να κλείσουμε τα βιβλία; Πόσο δίκαιο το βλέπετε όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κλείσουμε τα βιβλία;

 

Αγαπητέ συνονόματε, το λέει και ο Ζαμπέτας:

 

Σε περιμένω μην αργείς

κάτω στην παραλία

Της μαύρης μου παλιοζωής

να κλείσω τα βιβλία...

 

Κλείσ'τα τα ρημάδια (και αν ποτέ χρειαστεί να τα ανοίξεις, το βλέπεις...)

Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε και στην ουσία, τί επίπτωση θα είχε ένα κλείσιμο βιβλίων τώρα και ένα άνοιγμα αν χρειαστεί σε μεταγενέστερη εποχή; Πέραν φυσικά της δεδομένης ταλαιπωρίας του τρεξίματος.

 

Επίσης, υπάρχει και ένα άλλο ερώτημα. Αν τα κλείσει κανείς τώρα, πριν εφαρμοστεί το τέλος επιτηδεύματος, θα το πληρώσει τελικά επειδή τα είχε ανοιχτά για κάποιους μήνες μέσα στο 2011;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως οταν πας να κλεισεις τα βιβλια, το πιθανοτερο να σου γινει ελεγχος.

 

Οποτε και το τελος να μην πληρωσεις, ενα προστιμο θα το φας αφου ειναι αδυνατο να μη βρουν κατι

Link to comment
Share on other sites

Για να πάμε και στην ουσία, τί επίπτωση θα είχε ένα κλείσιμο βιβλίων τώρα και ένα άνοιγμα αν χρειαστεί σε μεταγενέστερη εποχή; Πέραν φυσικά της δεδομένης ταλαιπωρίας του τρεξίματος.

 

Επίσης, υπάρχει και ένα άλλο ερώτημα. Αν τα κλείσει κανείς τώρα, πριν εφαρμοστεί το τέλος επιτηδεύματος, θα το πληρώσει τελικά επειδή τα είχε ανοιχτά για κάποιους μήνες μέσα στο 2011;

 

 

 

Στο πρώτο : ΦΠΑ επί των παγίων στοιχείων - αν υπάρχουν τέτοια - (στα οποία θα γίνει είτε αυτοπαράδοση, είτε κανονική πώληση). Φόρος εισοδήματος αν ισχύσει η πώληση των παγίων στοιχείων -αν προκύπτει, εξαρτάται από τις αξίες ....).Ενδεχόμενα πρόστιμα του ΚΒΣ , αν υπάρχουν χαμένα βιβλία και στοιχεία του ΚΒΣ.

 

Στο δεύτερο : Δεν γνωρίζω την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

@ kostasgr

 

συνάδελφε την πατάτα την έκανες έχοντας "ξεχάσει" εντός ή εκτός εισαγωγικών τα Βιβλία ανοιχτά. αφού λοιπόν οι καιροί είναι δύσκολοι (και κυρίως πονηροί) σε συμβουλεύω τη σκέψη που σου ήρθε να κλέισεις τα Βιβλία να την ξεχάσεις και να γυρίσεις πλευρό αμέσως. πλήρωνε (με όποιο τρόπο μπορείς)ό,τι σου αναλογεί καθώς το ΑΦΜ σου φαίνεται ενεργό σαν ελέυθερος επαγγελματίας και άσε να "πέσει η αντάρα όπως λέγανε και στο χωριό μου. αν κάνεις οπιαδήποτε βιαστική κίνηση τώρα αυτόματα θα σε τσακώσουν και ειδικά σε κλείσιμο...

 

και από δω και πέρα λογιστής...το έχω ξαναπεί...

Link to comment
Share on other sites

ΦΠΑ στα πάγια επί ποιας αξίας;

της αναγραφόμενης στα τιμολόγια αγορας;

και με τι ποσοστό; του τότε ή με 23%

 

σήμερα έκλεισα τα βιβλία μου.

τα πάγια 5ετιας (αυτοπαράδοση) τιμολογήθηκαν περίπου στο 40% του τιμολογίου αγοράς και με ΦΠΑ 23%. Είχα πιστωτικό ΦΠΑ από το 2010 και το φέραμε περίπου στα ίσα (έδωσα 30€). Τα βιβλία μου ελέγχθηκαν κανονικά για την τελευταία 5ετια, παρ' όλο που είχα πληρώσει την περαίωση.Η διαδικασία πήρε 3 μέρες (Πέμπτη - Δευτέρα) κυρίως γιατί στην ΔΟΥ το μητρώο δεν δουλεύει την Παρασκευή.

Να σημειώσω ότι την διαδικασία την έκανα με τον λογιστή μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ kostasgr

 

αν κάνεις οπιαδήποτε βιαστική κίνηση τώρα αυτόματα θα σε τσακώσουν και ειδικά σε κλείσιμο...

 

..

 

 

 

Δηλαδή τι σημαίνει η φράση ¨θα σε τσακώσουν και ειδικά σε κλείσιμο" ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.