Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


kostasgr

Recommended Posts

Για όσους θέλουν να δουν το τι τους περιμένει ας κοιτάξουν εδώ.

 

Αφορά:

1. Η υπηρεσία εκτύπωσης ειδοποιήσεων Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων απευθύνεται σε φυσικά πρόσωπα, ώστε άμεσα και έγκυρα να μπορούν να ενημερωθούν και να εκτυπώσουν τις ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής Φόρου Εισοδήματος τρέχοντος έτους.

2. Η υπηρεσία εκτύπωσης ειδοποιήσεων Εισφορών και τέλους επιτηδεύματος Ν.3986/2011, απευθύνεται σε φυσικά και μη φυσικά πρόσωπα, ώστε άμεσα και έγκυρα να μπορούν να ενημερωθούν για την εκκαθάρισή τους και για τις ειδοποιήσεις πληρωμής φόρου.

3. Η υπηρεσία εκτύπωσης ειδοποιήσεων Φόρου Περαίωσης Ν.3888/2010, απευθύνεται σε φυσικά πρόσωπα - επιτηδευματίες και σε μη φυσικά - εταιρίες, ώστε άμεσα και έγκυρα να μπορούν να ενημερωθούν για τις ειδοποιήσεις πληρωμής φόρου περαίωσης.

 

Αλλά προσοχή:

Πρέπει να έχετε καλή διάθεση, γιατί αυτό που θα δείτε μπορεί να σας τινάξει τα μυαλά στον αέρα.

Σε περίπτωση που είστε εταίρος σε καμιά Ο.Ε. και ενώ έχετε δηλώσει στον αντίστοιχο πίνακα την επιχειρηματική αμοιβή (κελί 403) οπότε και μπαίνει στο εισόδημα σας, το ίδιο (αθροιστικά) ποσό το δηλώνετε και στον πίνακα 6 (κελιά 431 και 433).

Ε, οι τύποι τα αθροίζουν όλα αυτά... Δηλαδή τα πληρώνεις διπλά.

Αφήνω ένα μικρό ενδεχόμενο να ήταν άμπαλος ο λογιστής που έκανε τη δήλωση, αλλά το είχα ψάξει κάπου σε ένα φόρουμ και έγραφε ότι έτσι πρέπει να γίνει (έτσι μάλλον το κατάλαβα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω για την απαντηση. εχω και ενα πιστωτικο υπολοιπο παω τωρα να ρωτησω στην εφορια(εαν και απεργουν..) να δω πως θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου έσκασε σήμερα το εκκαθαριστικό σημείωμα εισφορών και τέλους επιτηδεύματος. Ήρθε το 300άρι που περίμενα και περιμένουμε όλοι μας, αλλά κρατηθήτε...

το 2% δεν υπολογίζεται μόνο στο δηλωθέν εισόδημα. μπαίνει και στους τόκους των καταθέσεων αλλά και στο φόρο 10% που ήδη πληρώσαμε για τις καταθέσεις... ο φόρος του φόρου ώ φόρος

τι χαζός που ήμουνα και πήγα και δήλωσα τους τόκους που έπερνα? κοίτα να δεις που τελικά αποκτήσαμε συνέταιρο το κράτος... και μετά σου λένε να επιδεικνύεις φορολογική συνείδηση

προς το αναίσχυντο κράτος που ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ... Σε πόσους έχει έρθει το τέλος ? Αν δεν έρθει μαζί με το εκκαθαριστικό, κάνουμε την κουφή??

Link to comment
Share on other sites

.....Αν δεν έρθει μαζί με το εκκαθαριστικό, κάνουμε την κουφή??

 

Δεν την γλιτώνει κανένας. Πήρα επιστροφή φόρου τέλος Αυγούστου την οποία περίμενα με μεγαλη αγωνία (θά'ρθει δε θα'ρθει:confused:) για να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ . Τώρα έρχεται το χαράτσι 793eu.

 

Λίγο σουρεαλιστική η κατάσταση. Το σκέφτομαι σοβαρά να μην πληρώσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ αυτό που λες.. και είμαστε ολοι εκει λίγο πολύ αν σε απαλύνει κάπως .. Απλά ηρθε το εκκαθαριστικό και σε αντίθεση με άλλους .. δεν περιελάμβανε το 300αρι..:confused:

 

Και να τα έχω φίλε μου δε θα τα δώσω .. Μπορεί να είναι λάθος για κάποιους..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λάθος για κάποιους..

 

Κοίτα τον εαυτό σου και άσε τι λένε οι "κάποιοι". Δυστυχώς ακούγεται άσχημα, αλλά δε φταίμε όσοι τραβάμε το ζόρι. Για "κάποιους" έχω διαπιστώσει ότι "ο μήνας έχει εννιά" και πλέον έχω αρχίσει και κράζω χωρίς να το πολυσκεφτώ (όχι ιντερνετικά, εννοώ στη "real life" και ανθρώπους που γνωρίζω). Θα με πουν τρελλό ίσως αλλά σύντομα θα καταλάβουν.

 

Υ.Γ. Προς το παρόν και για φέτος μόνο, φαίνεται να γλύτωσα από αυτά τα 2 χαράτσια. Μου βγάζει "μη υπόχρεος σε εισφορά αλληλεγγύης" το link του gsis (υποθέτω ότι εννοεί και τέλους επιτηδεύματος). 5ετία από την έναρξη έκλεισα το Γενάρη του 2011 άρα μάλλον στέλνουν το 300άρι μόνο σε όσους είχαν κλείσει 5ετία μέχρι 31/12/2010 για το 2010. Το δε εισόδημά μου ήταν παρά κάτι Ευρώ <12.000 άρα ούτε εισφορά.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει εναρξη τελη 2005. με βγαζει οτι δεν ειμαι υποχρεος. τι στο καλο συμβαινει;;ποτε πληρωνει τελικα καποιος;;

 

απλα δεν εχω κοψει κανενα δελτιο εδω και χρονια. ειναι σωστο το σιτε που εδωσε ο ssouanis ;;

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει εναρξη τελη 2005. με βγαζει οτι δεν ειμαι υποχρεος. τι στο καλο συμβαινει;;ποτε πληρωνει τελικα καποιος;;

 

απλα δεν εχω κοψει κανενα δελτιο εδω και χρονια. ειναι σωστο το σιτε που εδωσε ο ssouanis ;;

 

 

Ε3 έστελνες μαζί με τη δήλωση Ε1 ?

Πιθανά να υπάρχει " πρόβλημα " στην εικόνα που εμφανίζεις στο σύστημα μητρώου της ΔΟΥ (από αυτό αντλούν στοιχεία για το τέλος επιτηδεύματος ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.