Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

Είναι στο χέρι μου και στο χέρι σου και στο χέρι του κάθε ενός, αυτούς να τους στείλεις πακετάκι στην εφορία.

Απλά και όμορφα.

Και αυτούς και τις ταβέρνες που φέρνουν απόδειξη από το δίπλα μαγαζί έτσι και τους κάνεις φασαρία ή που έχουν διπλή μηχανή και δεν αναγράφει το ΑΦΜ κτλ κτλ.

Εσύ που είσαι σωστός απέναντι στο κράτος (ο μηχανικός δηλώνει και περισσότερα από αυτά που βγάζει), πρέπει να στείλει στον τάκο τον κάθε κουρέα που έχει το cherokee και το ταΐζει με το ΦΠΑ που εισπράττει από εσένα αλλά δεν το αποδίδει και ούτε φορολογείται για το υπόλοιπο.

Σε αυτό το κομμάτι είσαι υπεύθυνος.

Δεν είναι ρουφιανιά. Απλά δείχνεις ότι δεν είσαι μ****** στον κάθε ταραμά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι απαραδεκτοι

 

Χθες μου ηρθε και καταλαβα οτι το ποσο που φορολογείσαι ειναι ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ σου.

Υποολογιζουν ΤΣΜΕΔΕ εξοδα γραφειου του παντα!!!

 

παιδιά αυτό είναι για τον φόρο αλληλεγκύης ;

 

ισχύει ή μήπως είναι κάποιο λάθος!

 

ειναι δυνατόν να φορολογούν τον τζίρο;

 

 

Δεδομένου ότι έχεις έναρξη εργασιών τέλη του 2005, δεν είσαι υπόχρεος σε καταβολή τέλους επιτηδεύματος γιατί είσαι στην εξαίρεση της "πενταετίας" , την οποία προβλέπει ο Ν 3896/2011, άρθρο 31.

μα εμένα μου ήρθε και ειμαι τέλος 2005 (15 Δεκ για την ακρίβεια)

 

Είναι στο χέρι μου και στο χέρι σου και στο χέρι του κάθε ενός, αυτούς να τους στείλεις πακετάκι στην εφορία.

αυτό πως γίνεται;

πως θα αποδείξεις πως φοροδιαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

αυτό πως γίνεται;

πως θα αποδείξεις πως φοροδιαφεύγει;

Κάνεις καταγγελία ότι δε σου έδωσε απόδειξη.

Κάνεις καταγγελία ότι σου έφερε απόδειξη από δίπλα.

Κάνεις καταγγελία ότι η απόδειξη που σου έδωσε δεν έχει όλα τα προβλεπόμενα.

Άμα έχει κότσια, τηλεφωνείς εκείνη την ώρα στην αστυνομία.

 

Εγώ π.χ. έχω δίπλα στο σπίτι μου μαγαζί που πλένει αυτοκίνητα και ΔΕΝ έχει μηχανή.

Καθόλου.

Φταίω που δεν τον καταγγέλλω ή όχι;

 

παιδιά αυτό είναι για τον φόρο αλληλεγκύης ;

ισχύει ή μήπως είναι κάποιο λάθος!

ειναι δυνατόν να φορολογούν τον τζίρο;

Όχι τα έξοδα γραφείου αφαιρούνται.

Ξεκινάς με βάση το ποσό που έχει βγάλει το Ε3.

Μετά βάζεις μέσα άμα έχεις επιχειρηματική αμοιβή, άλλα ποσά που φορολογούνται αυτοτελώς κτλ κτλ.

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν αφαιρείται.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως στη σελίδα έχει ακόμα το έντυπο της περαίωσης. Καλά περιμένουν ακόμα να τα πάρουν????

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό είναι για τον φόρο αλληλεγκύης ;

 

ισχύει ή μήπως είναι κάποιο λάθος!

 

ειναι δυνατόν να φορολογούν τον τζίρο;

;

 

Όχι. Κάτι κατάλαβε λάθος ο ggeorge. Κριτήριο είναι το δηλωθέν εισόδημα. Δηλαδή το νούμερο "έσοδα-έξοδα" του Ε3, συν ό,τι εισόδημα ενδεχομένως έχεις από το Ε1 μόνο (ενοίκια, γεωργικό κλπ.). Απλά δεν λαμβάνονται υπόψη φοροαπαλλαγές όπως το ΤΣΜΕΔΕ, οι οποίες μειώνουν περαιτέρω το εισόδημά σου (από φέτος κολοκύθια βέβαια!) μέχρι να προκύψει το "φορολογητέο".

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι λαθος...

Εχει απολυτο δικαιο ο tpanag.

 

Ηταν περιεργη χρονια περσι καθως υπηρχαν δελτια και μισθωτη εργασία

Με μπερδεψε και το ΤΣΜΕΔΕ... Δε θυμομουνα και τι εσοδα είχα... :rolleyes:

Συγνωμη για την αναστατωση...

 

Να ζητησω συγνωμη και απο αυτους που διαολοστειλα;

Μπα θα μου ερθει η ΔΕΗ σε λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που το δηλωθεν εισοδημα (εσοδα-εξοδα) ειναι μικροτερο απο το φορολογητεο (λογω τεκμηριων) τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που το συνολικό εισόδημα είναι μικρότερο του τεκμαρτού, για την εισφορά υπολογίζει το συνολικό εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχεις έναρξη εργασιών τέλη του 2005, δεν είσαι υπόχρεος σε καταβολή τέλους επιτηδεύματος γιατί είσαι στην εξαίρεση της "πενταετίας" , την οποία προβλέπει ο Ν 3896/2011, άρθρο 31.

 

Βρε παιδιά είστε σίγουροι οτι ισχύει αυτό; Έκανα πρωτη έναρξη εργασιών 10/2005 και στο χαρτι της εφορίας που έλαβα υπαρχει βεβαιωμενη η εισφορα των 300 ευρω που αφορά συγκεκριμένα στο τέλος επιτηδεύματος. Άποψή μου είναι οτι αναφερεται σε οικονομικές χρησεις άρα 2005 έως 2010 = 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.