Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

Κανονικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να σε χρεώσουν για τα 2/12 (Νοέμβρη-Δεκέμβρη του 2010) των 300 ευρώ. Αυτό το διάστημα ήσουν "εκτός 5ετίας".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι χρήσεις από 2005 έως 2010 είναι 6 και όχι 5.

Άρα η πενταετία σου μετράει για τις χρήσεις:

2005, 2006, 2007, 2008 και 2009.

Το 2010 είσαι πλέον στην έκτη χρήση, άρα αφού απαλλάσσεσαι για την πενταετία θα την φας.

 

Εγώ νομίζω ότι η χρήση μετράει ολόκληρη ασχέτως το μήνα που άνοιξες τα βιβλία σου.

 

Όπως π.χ. για το θέμα των 30000€ που μας απασχόλησε πριν κάποιους μήνες.

Αν κάποιος ανοίξει βιβλία φέτος τον Νοέμβρη, μετά τις εξετάσεις του ΤΕΕ, θα έχει αυτή την "ευκολία"

για τις χρήσεις 2011, 2012 και 2013 και όχι μέχρι τον Νοέμβριο του 2014.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι η χρήση μετράει ολόκληρη ασχέτως το μήνα που άνοιξες τα βιβλία σου.

 

Δε νομίζω. Αφού έχει ξεκαθαρίσει ότι χρεωνόμαστε τέλος επτηδεύματος για κάθε χρήση αναλογικά με τους μήνες που τα είχαμε ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για το όταν έχεις κλείσει τα βιβλία σου. Άμα τα έχεις κλείσει 30.06.2010 θα χρεωθείς 150€.

 

Στο άνοιγμα βιβλίων δεν έχει νόημα. Είτε άνοιξες βιβλία στις 03.01.2010 είτε στις 31.12.2010 είσαι κάτω από πενταετία οπότε δεν χρεώνεσαι το τέλος επιτηδεύματος, παρά μόνο το φόρο αλληλεγγύης ανάλογα με το εισόδημα σου.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis φίλε μου, συνεχίζω να διαφωνώ. Ένας που άνοιξε τα βιβλία του ας πούμε 1/7/2006. Φέτος δεν πληρώνει τίποτα γιατί μέχρι το 2010 δε συμπλήρωσε 5ετία. Τη συμπληρώνει 1/7/2011. Του χρόνου (το 2012) μπορείς να μου πεις πόσα θα πληρώσει ως τέλος επιτηδεύματος (για το 2011); Εγώ λέω 500Ε*(6/12) δηλαδή 250Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι του χρόνου θα πληρώσει 500€. Οι χρήσεις πηγαίνουν ανά έτος λειτουργίας (ασχέτως του χρόνου) και όχι ημερολογιακά.

 

Αναμένουμε λοιπόν το γκουρού για να αποφανθεί ποιος θα πληρώσει τις μπύρες (πλέον την μπύρα. Μία για 2 άτομα).

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση ρητής επιφύλαξης

 

Διευκρινίσεις σχετικά με τη "δήλωση επιφύλαξης" αναφορικά με το τέλος επιτηδεύματος

http://www.forologoumenos.gr/permalink/10197.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει εναρξη τελη 2005. με βγαζει οτι δεν ειμαι υποχρεος. τι στο καλο συμβαινει;;ποτε πληρωνει τελικα καποιος;;

 

απλα δεν εχω κοψει κανενα δελτιο εδω και χρονια. ειναι σωστο το σιτε που εδωσε ο ssouanis ;;

 

 

Bλέποντας τα εκκαθαριστικά που έρχονται παρατήρησα ότι στις περιπτώσεις που στο Ε3 των προηγουμένων ετών δεν δηλώναμε εισοδήματα, δεν χρεώνεται τέλος επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως παρήγορο αυτό... Τουλάχιστον απαλλάσονται της δαιδαλώδους διαδικασίας για το κλείσιμο των βιβλίων όσοι πρακτικά είναι ανενεργοί...

Από την άλλη βέβαια δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να κυκλοφορεί ελεύθερος και να μην οδηγείται άμεσα σε ψυχιατρική κλινική ο νους που θεωρεί φυσιολογικό το να πληρώσουμε 500 ευρώ τέλος επιτηδεύματος επειδή π.χ. έτυχε να έχουμε ...200 ευρώ έσοδα από μια δουλειά σε ένα έτος...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως παρήγορο αυτό... Τουλάχιστον απαλλάσονται της δαιδαλώδους διαδικασίας για το κλείσιμο των βιβλίων όσοι πρακτικά είναι ανενεργοί...

 

 

Eδώ υπάρχει θέμα με τα "υποκαταστήματα", δεδομένου ότι στο Ε3 εμφανίζονται αθροιστικά τα δεδομένα κεντρικού και υποκαταστημάτων, με Ε3 στο, οποίο υπάρχουν ποσά, αλλά με υποκαταστήματα ανανεργά, νομίζω ότι θα "φορτωθούν" με τέλος επιτηδεύματος όσοι διατηρούν ανενεργά στην πράξη υποκαταστήματα, αλλά δεν τα "εκλεισαν" και στο μητρώο της ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.