Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα υπογραφής ως μισθωτός


Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα αν και λογικά θα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω..

 

Θέλω να ρωτήσω αν σε περίπτωση που κάποιος διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός προσληφθεί ως μισθωτός από κάποια εταιρία διατηρεί το δικαίωμα υπογραφής σε μελέτες.

 

Ισχύει -αυτό που μου είπαν- ότι το χάνει μόνο αν προσληφθεί από το δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι υπογράφεις κανονικά ότι θες αρκεί να κρατήσεις τα βιβλία σου ανοιχτά.

 

Ακόμα και στο δημόσιο να είσαι μπορείς να υπογράφεις αλλά πρέπει να πάρεις άδεια από τον φορέα - προϊστάμενο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε deathlok

 

δεν έχω καν βιβλία..Έδωσα τον Ιούνιο στο ΤΕΕ και περιμένω την άδεια άσκησης επαγγέλματος για να προσληφθώ σε κάποια εταιρία.Υπάρχει όμως η δυνατότητα να υπογράφω μελέτες-γνωρίζω αρκετά πράγματα-.

 

Γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να μπορώ να υπογράφω μελέτες..?

 

Μου είπαν ότι πρέπει να κάνω εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και στη συνέχεια να απευθυνθώ στην εφορία για να μου χορηγήσει μπλοκάκι..Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

@giorgos1980

Θέλεις να υπογράφεις μελέτες για εσένα (ως αυτοαπασχολούμενος μηχανικός) ή μελέτες για την εταιρεία που θα δουλεύεις (ως μισθωτός μηχανικός);

 

Και για τα δύο χρειάζεται η άδεια άσκησης επαγγέλματος (από το ΤΕΕ και εγγραφή στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ)

Μόνο για το πρώτο απαιτείται έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess

 

Για μένα θέλω να τις υπογράφω.Το αντικείμενο εργασίας στην εταιρία είναι εντελώς διαφορετικό.

 

Οπότε κάνω εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά εφορία οκ.

Για την εγγραφή τι απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνεις ΤΕΕ, ενημερώνεται αυτόματα το ΤΣΜΕΔΕ (τουλάχιστον έτσι γινόταν στα χρόνια μου...)

 

Για να δουλέψεις ως ελ. επαγγελματίας πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία. Για μισθωτός πρέπει να σου γίνει πρόσληψη και γράφεσαι και ΙΚΑ. Συζήτα το μήπως δεν σε συμφέρει και παραμείνεις "με μπλοκάκι"...

Link to comment
Share on other sites

Πολυτεχνείο deathlok

 

Για να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και κάποιο ποσό...

Γι αυτό ρώτησα τι απαιτείται..

Link to comment
Share on other sites

όταν δίνεις στο ΤΕΕ σε βάζουν και συμπληρώνεις ουσιαστικά την εγγραφή σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Αφού περάσεις τις εξετάσεις του ΤΕΕ έχεις άδεια εξασκήσεως του επαγγέλματος.

 

Για να υπογράψεις κάτι πρέπει (θεωρητικά) να κόψεις απόδειξη άρα πρέπει να έχει βιβλία στην εφορία.

 

Όταν λοιπόν θα πας να ανοίξεις βιβλία στην εφορία θα ανακαλύψεις πως θα σου ζητήσουν ασφαλιστική ενημερώτητα από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Τότε λοιπόν θα καταλάβεις γιατί σου έλεγαν πως πρέπει κάτι να πληρώσεις.....

 

Θα πας στο τσμέδε και αφού αναφωνήσεις άπειρες φορές πως δεν είναι δυνατόν να έχει τόσο μεγάλη ουρά θα έρθει η σειρά σου όπου θα πληρώσεις και τις πρώτες σου εισφορές (έχε κανά χιλιάρικο μαζί σου.....). Εκεί λοιπόν θα βγάλεις βιβλιάριο και θα σου δώσουν και την ασφαλιστική σου ενημερότητα.

 

Θα φτιάξεις μία σφραγίδα για την εφορία (μηχανικού κλασική) ένα μπλοκ ΑΠΥ ένα βιβλίο εσόδων εξόδων και ότι χαρτί σου έχει χορηγήση το κράτος από τότε που γεννήθηκες μέχρι σήμερα.....θα πας στην εφορία και θα κάνεις έναρξη.

 

ΜΕΤΑ την έναρξη μπορείς να υπογράψεις νόμιμα.

 

Σαν μηχανολόγος θα χρειαστεί να πας και στην διεύθυνση βιομηχανίας για να γραφτείς στα μητρώα ηλεκτρολόγων και μηχανολόγων ....χρειάζεται καμία φορά. Εκεί που λες δεν έχει ουρές αλλά θα δώσει γύρω στα 60 euro για παράβολα καθώς και θα περιμένεις κανά μήνα μέχρι να σου βγάλουν τα χαρτιά (έχε και φωτογραφίες μαζί σου)

 

 

Τεσπά γενικά αυτά είναι αλλά πρώτα ρωτάς τι θέλουν και μετά πας και ξαναπάς γιατί και εγώ τώρα ούτε την μισή χαρτούρα δεν θυμάμαι να σου πω!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.