Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ως μισθωτός


Recommended Posts

Να σαι καλά ρε daethlok για τις πληροφορίες...και οι υπόλοιποι βέβαια..

 

Αυτές τις εισφορές όμως στο ΤΣΜΕΔΕ θα μου τις πληρώνει η εταιρία(από την οποία θα προσληφθώ μόλις πάρω την άδεια)...

 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση...?

Λες να γλιτώσω το ''μαρούλι'' της εγγραφής..?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να γλιτώσεις λεφτά από το ΤΣΜΕΔΕ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΟΤΕ.

 

άσχετα πότε θα πάρεις την άδεια στα χέρια σου το τσμεδε σε χρεώνει από την ημέρα που γράφτηκες - έδωσες εξετάσεις οπότε το πρώτο χαράτσι δεν το γλιτώνεις, από εκεί και πέρα βέβαια με το που γίνει μισθωτός θα το δηλώσεις στο τσμεδε (δεν θυμάμαι όροφο αλλά δεν έχει κόσμο.....απλά συνήθως λείπει η μοναδική αρμόδια υπάλληλος....καλύτερα να το αναλάβει η εταιρία) και δεν θα ξαναπληρώσεις τσμέδε.

 

Τώρα ένα ακόμα σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι επειδή η μηχανογράφηση του τσμέδε είναι το κάτι άλλο άσχετα αν ο εργοδότης σου καταβάλει για εσένα τις εισφορές μπορεί αυτοί να σου στείλουν λογαριασμό κανονικά σαν να ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Τότε πας από εκεί (βασανίζεσαι επί ατελείωτες ώρες) και τους εξηγείς ... θα καταλάβουν απλά θα φας άλλη μία μέρα.

 

ΜΗΝ το πληρώσεις έτσι αβίαστα γιατί σε περίπτωση που διπλοπληρώσεις εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ ναι μεν το αναγνωρίζουν ότι το έκανες αλλά τα λεφτά σου πίσω τα παίρνεις μετά από 2-3 ΧΡΟΝΙΑ.

 

Τέλος να σε καλωσορίσω στον κόσμο των μηχανικών καλές δουλείες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για το καλωσόρισμα..και για τη διάθεση βέβαια να βοηθήσεις να καταλάβω κάποια πράγματα..

 

 

Κάθε απάντηση σου όμως μου γεννά και ένα ερώτημα..:P:p

 

Δεν κατάλαβα κάτι..Λογικά όπως φαίνεται η πρόσληψη από την εταιρία θα γίνει πριν κάνω τις διαδικασίες για να κάνω έναρξη..Που σημαίνει ότι η εταιρία θα αρχίσει να πληρώνει τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ(δεν ξέρω πως γίνεται,με το μήνα πάει..?)

 

Αν υποθέσουμε δλδ ότι η εταιρία με προσλαμβάνει την επόμενη βδομάδα και εγώ πάω στο ΤΣΜΕΔΕ σε 3-4 βδομάδες για να κάνω την εγγραφή..τι γίνεται..?

Θα πληρώσω π.χ 1000 ευρώ για το πρώτο εξάμηνο και η εταιρία θα τα ξαναπληρώσει..?

 

Sorry αν σε ζαλίζω αλλά είναι λίγο μπάχαλο αυτά τα γραφειοκρατικά...

(και τι δεν είναι δλδ..)

Link to comment
Share on other sites

στο είπα από την αρχή εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ έχεις κάνει και δεν το ξέρεις όταν έδωσες στο ΤΕΕ. Από τότε τρέχουν οι εισφορές σου εκτός και αν αποτύχεις στις εξετάσεις. Στο ΤΣΜΕΔΕ απλά σε περιμένουν για να σου βγάλουν βιβλιάριο και να πληρώσεις το διάστημα από τις εξετάσεις μέχρι την ημέρα που θα πας. (έτσι ήταν τουλάχιστον όταν έδωσα εγώ).

 

Το ΤΣΜΕΔΕ βγάζει 6μηνους λογαριασμούς για τους ελεύθερους επαγγελματίες ... ακόμα και να μην έχει βιβλία στην εφορία σε θεωρεί εν δυνάμει ελεύθερο επαγγελματία οπότε σε χρεώνει. Αν το εξάμηνο που σου στείλουν να πληρώσεις συμπίπτει με χρονικά εν μέρει με την εταιρία πας από εκεί και σου βγάζουν ακριβή λογαριασμό.

 

 

Το ζουμί είναι ότι θα πληρώσεις ότι όλοι μας δεν πρόκειται να σου πάρουν παραπάνω λεφτά (και αν σου πάρουν θα στα δώσουν πίσω με μία μικρή καθυστέρηση δύο τριών ετών) δεν υπάρχει τπτ να γλιτώσεις και το βασικότερο όλων ότι ξεκινάς έχοντας δουλειά!!!

 

Υ.Γ. στην ειδική προσαύξηση να αναφερθώ ή ξέρεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα..

 

Φυσικά και δεν έχω καμία ψευδαίσθηση ότι θα γλιτώσω λεφτά από το ΤΣΜΕΔΕ..Απλά ήθελα να ξέρω τι θα πληρώσω όταν πάω με το καλό.

Απ' ότι φαίνεται πρέπει να ετοιμάζομαι για ταξιδάκια Αθήνα γιατί μένω επαρχία.

 

Για την προσαύξηση όχι δεν γνωρίζω..οπότε αν έχεις κουράγιο μπορείς να μου εξηγήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

http://apeiresios.ee.auth.gr/eforia_start

 

Αυτό ισχύει σε γενικές γραμμές για τους διπλωματούχους μηχανικούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανολόγος θα χρειαστεί να πας και στην διεύθυνση βιομηχανίας για να γραφτείς στα μητρώα ηλεκτρολόγων και μηχανολόγων ....χρειάζεται καμία φορά. Εκεί που λες δεν έχει ουρές αλλά θα δώσει γύρω στα 60 euro για παράβολα καθώς και θα περιμένεις κανά μήνα μέχρι να σου βγάλουν τα χαρτιά (έχε και φωτογραφίες μαζί σου)

 

γραφονται οι μηχανολόγοι και στα μητρώα ηλεκτρολόγων;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι Μηχανολόγοι ΠΕ, όχι οι Μηχανολόγοι ΤΕ

 

Μηχανολόγοι ΠΕ και Ηλεκτρολόγοι ΠΕ έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Και οι δύο γράφονται και στα δύο μητρώα της διεύθυνσης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.