Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ως μισθωτός


Recommended Posts

Μόνο οι Μηχανολόγοι ΠΕ, όχι οι Μηχανολόγοι ΤΕ

 

Μηχανολόγοι ΠΕ και Ηλεκτρολόγοι ΠΕ έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Και οι δύο γράφονται και στα δύο μητρώα της διεύθυνσης ανάπτυξης.

 

ναι αλλα πως γίνεται και υπογράφουν οι μηχανολόγοι TE, ηλεκτρολογικές μελέτες για άδεια οικοδομής;παράνομο είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πώς γίνεται, κοιτώντας εδώ που έχει τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών Τ.Ε. στο site του ΤΕΙ Κρήτης δεν λέει κάτι για δικαίωμα υπογραφής σε ηλεκτρολογικά έργα έστω και ορισμένης ισχύος.

 

Κάποιοι στιγμή εδώ στο forum είχε γίνει η συζήτηση γιατί η ΔΕΗ δεν δέχεται ΥΔΕ υπογεγραμμένη από Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ αφού η πολεοδομία δέχεται μελέτη ηλεκτρολογικών από μηχανολόγο τε. Και πάλι είχαμε πει ότι στα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανολόγων τε δεν λέει κάτι για δικαίωμα υπογραφής στα ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

στην κατηγορία "εργασιακα" καποιος συνάδελφος έχει ανεβάσει ένα συνοπτικό πίνακα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=27011

εκεί κάνει λόγο για εσωτερικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και πτυχιούχους μηχανολόγους.

 

δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο doc που υπάρχει δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν πρόσεξες αυτό αναφέρεται σε πτυχιούχους υπομηχανικούς.

 

Οι διαφορά των μηχανολόγων υπομηχανικών με τους μηχανολόγους μηχανικούς τε (και αντίστοιχα στους ηλεκτρολόγους) είναι ότι οι μηχανολόγοι υπομηχανικοί έπαιρναν άδεια άσκησης επαγγέλματος μηχανολόγου υπομηχανικού αλλά και ηλεκτρολογου υπομηχανικού αντίστοιχα οι ηλεκτρολόγοι υπομηχανικοί έπαιρναν άδεια άσκησης επαγγέλματος ηλεκτρολόγου υπομηχανικού αλλά και μηχανολόγου υπομηχανικού.

 

Για αυτό και οι ηλεκτρολόγοι υπομηχανικοί όταν γράφονταν στο ΜΕΚ γράφονταν στις κατατηγορίες: 1) Ηλεκτρομηχανολογικά, 2) Βιομηχανικά-Ενεργειακά και 3) Υδραυλικά υπό πίεση (που όπως και να το κάνουμε είναι καθαρά μηχανολογικό κομμάτι)

Ενώ οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ΤΕ γράφονται στο ΜΕΚ στις κατηγορίες: 1) Ηλεκτρομηχανολογικά και 2) Βιομηχανικά-Ενεργειακά.

 

(Οι Μηχανολόγοι Υπομηχανικοί και οι Μηχανολογοι Μηχανικοί ΤΕ γράφονται και στις 3 παραπάνω κατηγορίες έργων του ΜΕΚ)

 

Τα παραπάνω τα ανέφερα ως παράδειγμα για να πω ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ Υπομηχανικών και Μηχανικών ΤΕ στην ίδια ειδικότητα. Παλιά (Μηχανολόγοι Υπομηχανικοί) έπαιρναν και τις δύο άδειες και αυτό τους έδινε δικαίωμα υπογραφής στα ηλεκτρολογικά ενώ τώρα (Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕ) παίρνουν μία άδεια.

(Αντίτοιχα και για τους Ηλεκτρολόγους.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Είμαι γραμμένος στο μητρώο μελών ΤΕΕ και στα μητρώα Η/Μ εγκαταστατών τις Διεύθ, Ανάπτυξης και εργάζομαι ως μισθωτός σε Α.Ε Φ/Β εγκαταστάσεων.

 

έχω τις εξής απορίες (αν είμαι off topic κατατοπίστε με στο forum):

 

1) τι πρέπει να γίνει για να μπορώ να σφραγίζω για την εταιρεία τις αρχικές αιτήσεις στη ΔΕΗ (μονογραμμικό - στοιχεία εγκαταστάτη) χωρίς να κόβω παραστατικό και χωρίς να υπάρχουν φορολογικές επιπτώσεις σε κάποιον? Αναφέρομαι σε Φ/Β σταθμούς 10-100-μέχρι 1000 κw

 

2) το ίδιο για τις ΥΔΕ για την αίτηση σύνδεσης μετά τhν εγκατάσταση, όταν ο εγκαταστάτης που πήρε το έργο εργολαβία δεν μπορεί να σφραγίσει ο ίδιος για x λόγους.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επιτέλους ξεκίνησα την πρώτη μου δουλειά ως μηχανικός.  Είμαι μισθωτός σε μια εταιρία και ξεκινάω με δυο επιβλέψεις. Οι επιβλέψεις είναι σε έργα που εκτελεί άλλη εταιρία για λογαριασμό της εταιρίας που δουλεύω και στο τέλος θα παραλάβω το έργο. 

 

Μιας και είμαι νέος μηχανικός, υπάρχει κάποιο όριο στον προϋπολογισμό των έργων των οποίων μπορώ να είμαι επιβλέπων; Ρωτάω για να μην έχουμε κάποιο νομικό θέμα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ας ξανά-ανοίξω εγώ την συζήτηση. Μόλις μου ήρθαν τα χαρτιά από το ΤΕΕ και περιμένω αυτά από το ΤΣΜΕΔΕ. Θέλω ως μισθωτή να μπορώ να υπογράφω για την χρήση κάποιων χημικών ουσιών. Μπορώ να το κάνω ως μισθωτή? Χρειάζομαι σφραγίδα? Επίσης, ξέρει κανένας να προτείνει τι χρήματα να ζητήσω ανά υπογραφή?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

Υπάρχει δυνατότητα μηχανικός (Η/Μ ΑΕΙ) ο οποίος εργάζεται ως μισθωτός σε εταιρία να υπογράψει την ηλεκτρολογική μελέτη σε έδοση Ο.Α. της συζύγου του? Όχι δηλαδή ως έσοδο αλλά στην ουσία για προσωπικό του όφελος. 
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@EiriniA

Μπορεί να ζητηθεί απαλλαγή αμοιβής μελέτης και επίβλεψης για εργασίες σε ακίνητο ιδιοκτησίας της συζύγου του μηχανικού. Αυτό δεν έχει σχέση με τη δυνατότητα υπογραφής του μισθωτού μηχανικού.

Αν ήταν οιονεί μισθωτός (μπλοκάκι) δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αν δεν έχει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος, δεν μπορεί.

Αν έχει άδεια χωρίς έναρξη στην εφορία, τότε μπορεί να υπογράψει αλλά δεν μπορεί να αμειφθεί. Οπότε πρέπει να γίνει η διαδικασία απαλλαγής αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.