Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Αν είναι οι Τ5, οι λεπτοί φθορισμού των 16mm, τότε είναι σίγουρα ηλεκτρονικό το ballast.

Αν είναι οι Τ8, οι συνήθεις των 26mm, τότε μπορεί να είναι είτε ηλεκτρονικό (μεγάλο σε μέγεθος) είτε μαγνητικό.

Ηλεκτρονικά έχουν τα πιο σύγχρονα φωτιστικά.

Ρώτα τον ιδιοκτήτη ή τον ηλεκτρολόγο που έκανε την εγκατάσταση.

Αν δεν βρεις πληροφορίες θεώρησε το δυσμενέστερο, μαγνητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι φτιαγμένο με βάση όσα λέει η ΤΟΤΕΕ στην 2.4.3. και στην 2.5. για το πως υπολογίζονται οι αντίστοιχες απαιτήσεις για κοινόχρηστους βοηθητικούς χώρους, όταν αυτοί βρίσκονται ενταγμένοι μέσα σε μια ευρύτερη θ.ζ. κύριας χρήσης. Στον φωτισμό όμως δεν υπάρχει αντίστοιχη αντιμετώπιση, οπότε και το λογισμικό δεν είναι στημένο ανάλογα. Π.χ για το W.C. και την αποθήκη τα 200lx είναι αρκετά, ωστόσο επειδή "βλέπει" γραφεία σαν χρήση θα σε συγκρίνει για όλα τα τετραγωνικά της θ.ζ. με την ελάχιστη απαίτηση των 500lx. Οπότε υπάρχει πρόβλημα.

Μια δοκιμή θα σε πείσει :sad: .

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

όταν δηλώνεις όλο το κτίριο σε μια θεμική ζώνη "Γραφεία" πως καταλαβαίνει το πρόγραμμα οτι κάποιος χώρος είναι WC για να προσαρμόσει τον αερισμό π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις.

Αν βάλεις τους βοηθητικούς χώρους με τις τιμές του πιν. 2.3 για βοηθ. χώρους(2,6 μ3/ω/τμ) αντί τα 3 των γραφείων θα δεις ότι οι τιμές σε θέρμανση-ψύξη,του ΚΑ αλλάζουν. Αυτό συμβαίνει γιατί παίρνει υπ' όψιν τον αερισμό του δικού σου κτιρίου αλλά με εναλλάκτη θερμότητας. Σε έχει βέβαια ήδη καθοδηγήσει η ΤΟΤΕΕ1 στην παρ. 4.6 να βάλεις οπωσδήποτε τις τιμές αερισμού του πιν. 2.3 ανεξάρτητα από το τι υπάρχει στην πραγματικότητα. Οπότε το να πάρει υπ' όψιν το δικό σου αερισμό είναι σαν να παίρνει υπ' όψιν και τους βοηθ. χώρους.

Αυτό φαίνεται σαφέστερα στα κτίρια με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε νωπό αέρα.

 

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το ΖΝΧ σε κτίρια που υπάρχει ετήσια κατανάλωση π.χ. εστιατόρια.

 

Αν όμως κάνεις το ίδιο και για τον φωτισμό παίρνοντας τιμές από τον πιν. 2.4 για τους βοηθητικούς χώρους (6,4 W/m2) σε μία ζώνη γραφείου, θα δεις ότι το ΚΑ είναι <<ακίνητο>>.

Για να πάρει τους βοηθ. χώρους με αυτή την τιμή, θα πρέπει να τους εισάγεις σαν ανεξάρτητη ζώνη ΄΄βοηθητικών χώρων''.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δηλαδή κάνω εγώ τους υπολογισμούς μου π.χ. στον αερισμό σύμφωνα με το πινακάκι της ΤΟΤΕΕ βαζοντας συντελεστή αερισμού ανάλογα με τον χώρο (γραφείο, WC κλπ) και τα συνολικά m3/h που υπολογίζω αυτά υπολογίζει και το κτίριο αναφοράς. Κάτι αντίστοιχο όμως δεν το κάνει στο φωτισμό αλλά και πάλι εγω θα πρέπει να προσθέσω τα φτιστικά του WC και της μικρής αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τον φωτισμό προκύπτει ένα θεματάκι. Θα πάρεις τα 500 lux σαν όριο για να διαπιστώσεις αν καλύπτονται με τη δεδομένη τεχνολογία φωτιστικών ή τα 200;

 

Επειδή το πρόγραμμα έχει αυτό το <<κενό>> προτείνω να βάλεις τα 500 lux.

Αν βγάζει τόσα (απίθανο μάλλον) θα βάλεις τα W που βρήκες. Αν δε τα βγάζει, θα βάλεις τα W που θα έπρεπε να είχε ώστε να δίνει 500 λουξ με τους συγκεκριμένους λαμπτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα γραφείο του ορόφου είναι 30τ.μ. χώρος γραφείου και 10τ.μ. αποθήκη και WC και χρησιμοποιώ 7 φωτιστικά (PETRIDIS 324043 LP3V 404x18W T26), για να αποκτήσω στο χώρο μ.ο. 500 lux, τα οποία έχουν ισχύ 90W και φωτεινότητα 60 lm/watt και έχω άλλα 3 απλά φωτιστικά στο WC και στην αποθήκη. Στην ενεργειακή μελέτη τι θα δηλώσω? Δουλεύω στο πρόγραμμα της 4Μ και αν δηλώσω φωτεινή δραστικότητα λαμπτήρα 60 lm/watt μου υπολογίζει αυτόματα την ισχύ φωτισμού 500/60 = 8,33 W/m2 Υπάρχει και η επιλογή να συμπληρώσω την επιθυμητή ισχύ των φωτιστικών στο γραφείο (7*90 + 3*50 = 780Watt) οπότε μου βγάζει ισχύ φωτισμού 780/40 = 19,50 W/m2 Ποία είναι η σωστή αντιμετώπιση του φωτισμού?

 

Αντίστοιχα για τον αερισμό έχω

  • 30τ.μ. γραφείο * 3m3/h/m2 = 90 m3/h
  • 5τ.μ. αποθήκη * 2,6m3/h/m2 = 13 m3/h
  • 5τ.μ. WC * 6m3/h/m2 = 30 m3/h

Στο πρόγραμμα θα δηλώσω εναλλάκτη 90 m3/h με β.α. 60% (το οποίο θα γίνει και μελέτη – εγκατάσταση?) και ένα εικονικό ανεμιστήρα 43 m3/h χωρίς ανακυκλοφορία?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ενα ινστιτουτο ομορφιας εχω και λαμπτηρες πυρακτωσεως και φθορισμου για τον πληρη φωτισμο των 115τ.μ. του χωρου

 

Αν κανω την αυθαιρετη θεωρηση της χρησης ινστιτουτου γυμναστικης (γιατι δεν υπαρχει τιποτα παρεμφερες για να το ενταξω), τοτε για να πιασω τα 400lx, θελω ειτε 2kW φθορισμου ειτε 12,8kW πυρακτωσεως

Κανονικα εχω τοποθετημενα 1020W πυρακτωσεως και 504W φθορισμου.

Οι πυρακτωσεως μου δινουν 32lx και οι φθορισμου 101lx.... Για να πιασω τα υπολοιπα 267lx, με τι λαμπτηρες να θεωρησω οτι θα το πετυχω?

 

Με τους δυσμενεστερους (δηλαδη πυρακτωσεως) ή με αυτους που μου δινουν τη μεγιστη φωτεινοτητα στο χωρο (δηλαδη φθορισμου)?

 

Εικαζω το 2ο...

 

Η αλλιως...

27W καλυπτουν επιφανεια 1τ.μ. για 100lx φωτεινοτητα για λαμπτηρες πυρακτωσεως

Για 400lx φωτεινοτητα, απαιτουνται 108W για 1τ.μ. επιφανειας

Εγω εχω εγκατεστημενα 1020W, αρα καλυπτουν επιφανεια 9,44τ.μ.

 

 

16,6W καλυπτουν επιφανεια 1τ.μ. για 100lx φωτεινοτητα για λαμπτηρες αλογόνου

Για 400lx φωτεινοτητα, απαιτουνται 66,4W για 1τ.μ. επιφανειας

Εγω εχω εγκατεστημενα 70W, αρα καλυπτουν επιφανεια 1,05τ.μ.

 

 

4,2W καλυπτουν επιφανεια 1τ.μ. για 100lx φωτεινοτητα για λαμπτηρες φθορισμου (παιρνω το δυσμενεστερο για Τ8 με μαγνητικο ballast)

Για 400lx φωτεινοτητα, απαιτουνται 16,8W για 1τ.μ. επιφανειας

Εγω εχω εγκατεστημενα 504W, αρα καλυπτουν επιφανεια 16τ.μ.

 

Αρα καλυπτεται επιφανεια 16+1,05+9,44 = 26,5τ.μ. περιπου

Ως τα 118,5τ.μ. επιφανειας απομενουν αλλα 92τ.μ.

 

Αυτα να τα καλυψω με λαμπτηρες φθορισμου Τ8 οπως και οι παραπανω, μιας και καλυπτουν τη μεγαλυτερη επιφανεια?

Δηλαδη να απαιτειται ισχυς 1,546kW επιπλεον των 1,594kW που ειναι εγκατεστημενα, ητοι συνολικα 3,14kW

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.