Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Δηλ. δεν αθροίζω το πλήθος των λαμπτήρων στον πιν.5.1.α? Στο παράδειγμά μου (όπως γράφω πιο πάνω)έχω και άλλους 3 λάμπες...

 

Υ.Γ. η απάντησή μου βρέθηκε λίγο πιο πάνω!

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Στο πρώτο μου πεα για τριτογενη τομέα ένα κατάστημα με οικοδομική άδεια του 1958, το οποίο προορίζεται για ιντερνετ καφε αλλά στην  επιθεώρηση δεν υπήρχε ούτε σύστημα ψυξης θέρμανσης όυτε μηχανικος αερισμός. Μόνο το σύστημα φωτισμού της προηγούμενης χρήσης του καταστήματος υπήρχε, το οποίο ήταν μαγαζι με έπιπλα. 

Εγώ έχω βγάλει τα αποτελέσματα που επισυνάπτω. Αλλά μιας κ δεν έχω εμπειρία δεν αναγνωρίζω αν οι μεγάλες καταναλώσεις στον φωτισμό και την ψύξη είναι αναμενόμενες ή εγώ εχω κάνει κάποιο λάθος. Το κατάστημα είναι 110τ.μ και στο φωτισμό μέτρησα 33 σποτάκια που τα πήρα σαν αλογόνου 6watt και 40 υποδοχές (σαν σπότ) σε κάθε σπότ υπήρχαν λάμπες που τις πήρα συμπαγούς φθορισμού 26watt ανα δυο.

post-19108-0-42339300-1463580654.jpg

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Ως προς θέρμανση, ψύξη, αερισμό έχεις κ.α.

Ως προς το φωτισμό, αν υποθέσουμε στάθμη φωτισμού 300lx και ποσοστό κάλυψης 50% για κάθε είδος λαμπτήρα, τότε:

Εγκατεστημένη ισχύς φωτισμού=14.55*110=1.6 kW (θεωρώντας ότι οι αλογόνου είναι αλογονιδίων μετάλλων). Γενικά το αποτέλεσμά σου ως προς το φωτισμό φαίνεται σωστό. 

Αν έχεις κάνει σωστά όλα τα βήματα, δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι για την ορθότητα των αποτελεσμάτων.

 

Παρατήρηση: Αφού σε ψ,θ,α έχεις κ.α., γιατί δεν βάζεις στο σενάριο τη βελτίωση φωτισμού (=κ.α.)?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς πως υπολόγισες την εγκατεστημένη ισχύς φωτισμού, εγώ υπολόγισα για καφενεία με απαιτήση 250lx και ένα κατεβατό υπολογισμών 1,45kw εγκατεστημένη ισχύς. Οπότε κοντά είμαστε...

Μου φάνηκε πολύ το ότι το κ.α καταναλώνει για ψύξη 245,1 ενώ μέχρι τώρα στις κατοικίες που έχω κάνει ήταν πολύ μικρότερα τα νούμερα..(μάλλον επειδή εδώ έχουμε κάλυψη 100%)

Αυτό για το σενάριο φωτισμού δεν το είχα σκεφτεί...θα το δοκιμάσω τώρα...θα βάλω δηλ. την ισχύς για κτίριο αναφοράς από πιν.2.4., φυσικό φωτισμό το ποσοστό που πραγματικά έχω? Το κόστος αυτής της επέμβασης πως προσεγγίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μεγάλη κατανάλωση ενέργειας για ψύξη γιατι προφανώς έχεις υψηλά ψυκτικά φορτία. Αυτό σημαίνει ότι, κυριώς, έχεις μεγάλα ηλιακά κέρδη (μεγάλα ανοίγματα χώρις σκίαση) και εσωτερικά  θερμικά κέρδη από άτομα, συσκευές και φωτισμό. Δοκιμασε σαν σενάριο να βάλεις σκιάσεις(π.χ. τέντες) παντού όπου είναι τεχνικά δυνατό, να δεις τι βγάζει.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς πως υπολόγισες την εγκατεστημένη ισχύς φωτισμού, εγώ υπολόγισα για καφενεία με απαιτήση 250lx και ένα κατεβατό υπολογισμών 1,45kw εγκατεστημένη ισχύς. Οπότε κοντά είμαστε...

Μου φάνηκε πολύ το ότι το κ.α καταναλώνει για ψύξη 245,1 ενώ μέχρι τώρα στις κατοικίες που έχω κάνει ήταν πολύ μικρότερα τα νούμερα..(μάλλον επειδή εδώ έχουμε κάλυψη 100%)

Αυτό για το σενάριο φωτισμού δεν το είχα σκεφτεί...θα το δοκιμάσω τώρα...θα βάλω δηλ. την ισχύς για κτίριο αναφοράς από πιν.2.4., φυσικό φωτισμό το ποσοστό που πραγματικά έχω? Το κόστος αυτής της επέμβασης πως προσεγγίζεται?

Έχω τυποποιήσει τους υπολογισμούς, για τις η/μ εγκ/σεις.

Η κάθε χρήση έχει διαφορετικές ανάγκες θέρμανσης-ψύξης.

Για το κόστος της αντικατάστασης λαμπτήρων μπορείς να υπολογίσεις πόσοι λαμπτήρες απαιτούνται για την κάλυψη της στάθμης φωτισμού. Δεν χρειάζεται όμως τέτοια ακρίβεια. Βάζοντας μια δαπάνη 500-1000 €, είσαι o.k. 

Link to comment
Share on other sites

......Το κατάστημα είναι 110τ.μ και στο φωτισμό μέτρησα 33 σποτάκια που τα πήρα σαν αλογόνου 6watt και 40 υποδοχές (σαν σπότ) σε κάθε σπότ υπήρχαν λάμπες που τις πήρα συμπαγούς φθορισμού 26watt ανα δυο.

Αλογόνου 6W;;; Μήπως ήταν led;

Αλογονιδίων μετάλλου (Metal-Halide (MH) ή Hydrargyrum quartz iodide (HQI) ή MSD, τύποι των λαμπτήρων high-intensity discharge (HID) γενικά) επίσης δεν είναι.

Για αλογόνου (halogen tungsten halogen, quartz-halogen, quartz iodine lamp), τα 6W μάλλον είναι μικρή η ισχύ τους.

Όπως κι αν έχει, τα 1,6 [kW] του tetris, δεν μου βγαίνουν.

Με τα δικά σου 1,45 [kW], είμαστε (σχετικά) κοντά, αν θεωρήσω πως έχεις σποτάκια αλογόνου.

Αν όμως είναι led, τότε πάω στα 1,238 [kW], δηλαδή επαρκεί η εγκατεστημένη ισχύς των υπαρχόντων φωτιστικών.

 

Βελτίωση στον φωτισμό με αξιοποίηση του φυσικού φωτισμού, μπορείς να έχεις με αυτόματο έλεγχο, τουλάχιστον του 60% της εγκατεστημένης ισχύος και του 50%, κατ' ελάχιστο, των λαμπτήρων των φωτιστικών που βρίσκονται μέσα στη ζώνη φυσικού φωτισμού.

 

Οι τέντες που προτείνει ο akaliak, είναι μια αποτελεσματική και φθηνή επέμβαση για την μείωση των ψυκτικών φορτίων.

 

-----------------------------

edit 21/05/2016, 18:02: Τροποποίησα λίγο τους τίτλους των στηλών στο εξελάκι.

Εγκατεστημένη ισχύς φωτισμού.xlsx

Edited by panos-vicious
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση

Έχω την εντύπωση ότι για τις βιτρίνες δεν λαμβάνω υπόψη τα φωτιστικά..

Το λέω γιατί συνήθως τους λαμπτήρες αλογόνου είναι για αντίστοιχη χρήση.

 

 

Από Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2010 σελ. 27

 

Στο όριο τιμών της εγκατεστημένης ισχύος (W/m2) του πίνακα 2.4. δεν περιλαμβάνονται φωτιστικά

που χρησιμοποιούνται για:

  • ειδικό φωτισμό ανάδειξης (π.χ. εμπορευμάτων, εκθεμάτων (μουσεία)),
Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.