Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Το 625w το έβγαλα για να δω πόσα φωτιστικά απαιτούνται για το χώρο …  

Αν και δεν έχουν σημασία οι υπολογισμοί αυτό που ήθελα να ρωτήσω αν και για τα σενάρια πάμε με τον πίνακα 2.4α  ή στοιχεία από λαμπτήρες που μπορεί να δώσουν λιγότερα watt ?

Έχεις δύο επιλογές

1. Από πίνακα τοτεε (προτεινόμενος)

2. Διάβασμα ενός βιβλίου φωτοτεχνιας

Ο υπολογισμός σου δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,

 

Μελετάω κατάστημα για έκδοση ΠΕΑ στο οποίο η ποσοστιαία κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας για φωτισμό είναι αρκετά μεγαλύτερη από την αντίστοιχη συστημάτων θέρμανσης και ψύξης.Το κατάστημα δε διαθέτει σύστημα μηχανικού αερισμού οπότε βάζω αυτόν του Κ.Α.

 

Σκέφτομαι στο σενάριο να προτείνω αντικατάσταση συστήματος φωτισμού αφού η βελτίωση του κτιριακού κελύφους που δοκίμασα δεν επιφέρει σημαντική βελτίωση στη συνολική κατανάλωση ενέργειας.

 

Θα χρησιμοποιήσω φωτισμό με λαμπτήρες led.Για κατάστημα η απαιτούμενη στάθμη φωτισμού είναι 500lm/m2.Για φωτιστικά με λαμπτήρες led θα χρησιμοποιήσω την τιμή του Πιν. 5.1.α που δίνεται για συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού. Οπότε  στο σενάριο η εγκατεστημένη ισχύς θα είναι 4.5 * 30 (m2) *5=675Watt. Το σκέφτομαι σωστά ή κάνω κάπου λάθος?Έχω κάνει λίγα ΠΕΑ και δεν έχω δοκιμάσει σενάριο με αντικατάσταση συστήματος φωτισμού και δεν είμαι σίγουρη αν είναι σωστό όπως το σκέφτομαι.Επίσης, στο σενάριο να βάλω σύστημα απομάκρυνσης θερμότητας, φωτισμό ασφαλείας και σύστημα εφεδρείας ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

σχεδιο Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2010 Δ’ έκδοση (προς εγκριση)

Φωτοδίοδοι (LED) με ενσωματωμένο driver   2,5 [W/m2/100lx]

γενικα τα led ειναι καλυτερα και απο Τ5

σύστημα απομάκρυνσης θερμότητας οχι - φωτισμό ασφαλείας ναι - σύστημα εφεδρείας όχι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tris/el/search/?trisaction=search.detail&year=2017&num=243. Πατάς στο εικονίδιο "el" δίπλα από εκεί που γράφει "Κείμενο του σχεδίου".

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το κόστος αντικατάστασης του συστήματος φωτισμού σε φωτιστικά τεχνολογίας led? Τι κόστος εγκατάστασης έχω ανά φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

σε κατάστημα όπου:

- η εγκατεστημένη ισχύς είναι 0,70kw,

- η ελάχιστη απαιτούμενη βάση πίν. 5.1α είναι 1,20kw και

- το όριο της εγκατεστημένης ισχύς (2.4.4) είναι 0,80kw

σύμφωνα με τις νέες ΤΟΤΕΕ στο πρόγραμμα συμπληρώνω την τιμή 0,70kw καθώς δεν έχω μεγαλύτερη διαφοροποίηση προς τα κάτω κατά 30% από τα όριο;;

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Σ Με τις ζώνες τεχνητού φωτισμού σε ένα κατάστημα συνολικής επιφάνειας 100μ² με χώρους υγιεινής 15μ² θεωρούμε τα 85μ² με 500lx (1η ζώνη) και τις τουαλέτες με 200lx (2η ζώνη);

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.