Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί με τον φωτισμό. Κάνω ΠΕΑ σε γραφείο 80,00 τ.μ. Το θεωρώ ενιαίο χώρο και μέσα έχει 2-3 λάμπες πυρακτώσεως.

 

Κανονικά πολλαπλασιάζω τις τιμές του πίνακα 5.1α επί 5 (500lux) επί τα τετραγωνικά για λάμπα πυρακτώσεως ?! Η τιμή που προκύπτει είναι τεράστια δηλαδή 27*5*80 = 10.800 Watt !! Ακόμα και με αλογόνου βγαίνει τεράστια τιμή.

 

Αν θεωρήσω ότι δεν έχει φώτα βάζω του κτιρίου αναφοράς από πίνακα 2.4 δηλαδή 16 επί τα μ2 = 16*80 = 1.280W ?!

Link to comment
Share on other sites

Μπας και γυάλιζε καμιά φαλάκρα και σου φάνηκε για γλόμπος;

Δεν διαθέτει σύστημα φωτισμού (ή μάλλον δεν διαθέτει εγκατεστημένα φωτιστικά), οπότε βάζεις σαν του Κ.Α. και τέλος, δηλαδή για τα 80m2 και χρήση γραφείο θα έχεις 1,28kW.

Τελευταία παρ. της 5.1.3.1.: "Στην περίπτωση που το προς επιθεώρηση κτήριο ή τμήμα κτηρίου του τριτογενούς τομέα δεν διαθέτει συστήματα φωτισμού, τότε για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου ή της θερμικής ζώνης, ως εγκατεστημένη ηλεκτρική ισχύς φωτισμού λαμβάνεται η τιμή που δίνεται στο πίνακα 2.4. για κάθε χρήση κτηρίου ή θερμικής ζώνης".

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε χρειάζεται να τις πάρει, κανονικά και με το νόμο θα πάρει τιμές Κ.Α., 2-3 λάμπες δε φωτίζουν μόνιμα χώρο γραφείου 80 τ.μ., μπήκαν από τα μαστόρια για να μπογιατίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα. Όταν πάμε σε ένα μεγάλο χώρο που έχει κάποιες λάμπες ταβανιού π.χ. συμπαγούς φθορισμού (εξοικονόμισης) και αυτές δεν αρκούν για τον φωτισμό του Κ.Α. τότε αναγκαστικά βάζουμε όσα Watts προκύπτουν από τον πίνακα 5.1.α ?

 

Δηλαδή έχω χώρο 100Μ2 που χρειάζεται 300lx και έχω 10 λάμπες συμπαγούς φθορισμού των π.χ. 600lm. Οι 10 λάμπες μου δίνουν 6000lm ενώ εγώ χρειάζομαι 300*100 = 30.00lm άρα είμαι κάτω από το Κ.Α. Πάω λοιπόν στον πίνακα 5.1.α. παίρνω την τιμή 4,5 W/m2/100lx και την πολλαπλασιάζω επί τα lx και το εμβαδόν δηλαδή 4,5*3*100 = 1350Watts ? Αυτήν την ισχύ βάζω στο ΠΕΑ ?

 

Τα 1350Watts ισχύος αντιστοιχούν περίπου σε 100! τέτοιες λάμπες ! Είναι δυνατόν αυτό ?

 

Αντίθετα το Κ.Α. απαιτεί μόλις 300lx ή 9,6W/m2 = 960 Watt. που και πάλι είναι πολύ...σχεδόν 75 λάμπες...Είναι λογικά αυτά τα νούμερα ?!

 

Παίζει ρόλο εάν τα φωτιστικά είναι απλοί λαμπτήρες ή κάτι άλλο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το Κ.Α. έχει φωτιστικά με λαμπτήρες γραμμικούς φθορισμού Τ5 με ηλεκτρονικό ballast (3,2 [W/m2/100lx]. Φωτιστικά όμως, όχι γυμνούς λαμπτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δηλαδή, σε ένα ξενοδοχείο που δεν έχει εγκατεστημένα φωτιστικά π.χ. φθορισμού Τ5 αλλά έχει κλασσικά ντουί κρεμασμένα με λάμπες συμπαγούς φθορισμού τι κάνουμε ? Θεωρούμε ότι δεν έχει φωτισμό ? Πρέπει να είναι εγκατεστημένα τα φωτιστικά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.