Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Από τον πίνακα 5.1α. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 (2η έκδοση), έχεις για την Πυκνότητα ισχύος φωτισμού ανά 100 lx [W/m2/100lx]:

  • για τα τύπου PL (Συμπαγής φθορισμού (συμπεριλαμβανομένου του στραγγαλιστικού πηνίου (ballast)): 4,5 [W/m2/100 lx]
  • για τα τύπου Τ8: 4,2 [W/m2/100 lx] ή 3,4 [W/m2/100 lx], ανάλογα με τον αν είναι με μαγνητικό ή ηλεκτρονικό ballast
  • για τα τύπου HQI (Hydrargyrum quartz iodide = Αλογονιδίων μετάλλων): 5,2 [W/m2/100 lx].

 

Αν αυτά τα φωτιστικά βρίσκονται τοποθετημένα στο χώρο του καταστήματος ανακατεμένα (και όχι να καλύπτουν διακριτές περιοχές ανά τύπο), τότε μπορείς να προχωρήσεις με βάση το παραπάνω παράδειγμα του Ηλία (χρόνια του πολλά κιόλας) στο μήνυμα #127.

Αν δεχτώ Τ8 με ηλεκτρονικό ballast (3,4 [W/m2/100 lx]), τότε μου προκύπτει πως για να πιάσω την ελάχιστη απαιτούμενη στάθμη φωτισμού (500 lx), χρειάζονται 2333,865 [W] = 2,33 [kW], τιμή πολύ μικρότερη από την εγκατεστημένη ισχύ των 5,116 [kW] (=2,392+0,324+2,4 [kW]).

Οπότε, σ' αυτή την περίπτωση, νομίζω πως θα πρέπει να καταχωρήσεις στο πεδίο της εγκατεστημένης ισχύος τα 5,116 [kW].

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ γενικά είμαι λίγο συντηρητικός στην προσέγγιση των HQI. Πολλές φορές χρησιμοποιούνται για την ανάδειξη των προϊόντων (ειδικός φωτισμός) κι όχι για το γενικό φωτισμό. Μήπως τελικά τέτοιου τύπου φωτιστικά δεν πρέπει να τα προσμετράμε, όπως δεν προσμετράται ο φωτισμός της εξωτερικής πινακίδας;

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για εξωτερική πινακίδα, πιθανών και εγώ να τα αγνοούσα, καθώς δεν συμβάλλουν στην διαμόρφωση των συνθηκών του εσωτερικού χώρου

αλλά πολλές φορές χρησιμοποιούνται στις βιτρίνες, οπότε προφανώς και πρέπει να λογίζονται

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θεματάκι στις βιτρίνες... Κλειστή βιτρίνα με χώρισμα γυψοσανίδας (πχ κοσμηματοπωλείου ή ρουχάδικου), ακόμη κι όταν το χώρισμα δεν είναι μέχρι πάνω, δε συνεισφέρει (για μένα) στο γενικό φωτισμό. Ανοικτή βιτρίνα (πχ παπουτσάδικου) μπορεί να συνεισφέρει σημαντικά... Ίσως κάθε σε περίπτωση να είναι θέμα εκτίμησης. Μίλησα για τα HQI γιατί από τη μικρή μου εμπειρία τα συναντώ συνήθως σε βιτρίνες, ενώ τα PL τα βλέπω στον κυρίως χώρο του καταστήματος και μπορεί να είναι αναμμένα ακόμη και τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι τόσο θέμα φωτισμού, όσο θέμα ψυκτικών/θερμικών φορτίων

αν το χώρισμα δεν είναι μέχρι πάνω, αν έχεις 2~3 kW σε HQI, ξέρεις τι "ζημιά" κάνουν στα φορτία σου ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα των φορτίων. Η παραπάνω προσέγγισή μου είναι μόνο όσον αφορά στο θέμα του φωτισμού-φωτεινή ροή αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

........... Πολλές φορές χρησιμοποιούνται για την ανάδειξη των προϊόντων (ειδικός φωτισμός) κι όχι για το γενικό φωτισμό. Μήπως τελικά τέτοιου τύπου φωτιστικά δεν πρέπει να τα προσμετράμε, όπως δεν προσμετράται ο φωτισμός της εξωτερικής πινακίδας;

 

Στη ΤΟΤΕΕ 1, σελ. 28 περι στάθμης φωτισμού, υπάρχει η παραγ. που αναφέρει ποιές περιπτώσεις φωτιστικών δεν περιλαμβάνονται στην εγκατεστημένη ισχύ του πιν. 2.4...

 

Ρίξτε του μια ματιά και θα σας λυθούν οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Τους φωτισμούς ανάδειξης τους αγνοείς, άσχετα με την εγκατεστημένη ισχύ τους, γιατί δεν συνεισφέρουν στο <<θέμα>> των αναγκών φωτισμού ενός χώρου. Ασχετα αν αυξάνουν ή μειώνουν τα ψυκτικά/θερμικά φορτία.

Με την ίδια λογική δε λαμβάνεις στους υπολογισμούς ενεργειακής απόδοσης τον φυγοκεντρικό ανεμιστήρα πάνω από την ψησταριά ή άλλες περιπτώσεις αερισμού ειδικών εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.