Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

  • 1 month later...

Συνάδερφοι για φωτισμό καφετέριας με φωτιστικά LED ποιά τιμή πέρνουμε από τον Πίνακα 5.1α σελ. 127 ΤΟΤΕΕ1 για τον υπολογισμό της ελάχιστης εγκατεστημένης ισχύος φωτισμού? Προσπάθησα να κάνω κάποιους υπολογισμούς σύμφωνα με τον Πινακα 5.1 σελ. 126 αλλά μου έβγαιναν μικρά νούμερα και μου εκτοξεύει το κατάστημα (καφετέρια με ελάχιστο 250 lx) στην κατηγορία Β!!!

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Από τον πιν. 2.4 για καφετέρια απαιτείται στάθμη φωτισμού 250 Lx.

Από τον πιν. 5.1α, σελ.127, για λαμπτήρες συμπαγούς φωτισμού ( σύμφωνα με τον πίνακα 5.1 τα LED προσομοιάζουν με τον συμπαγή φωτισμό οπότε παίρνω αυτήν την τιμή από τον πιν. 5.1α αφού αυτός δεν έχει την πυκνότητα ισχύος για LED) έχεις πυκνότητα ισχύος ανά 100lx ίση με 4,5W/m2/100lx επομένως για να "πιάσεις" τα 250lx ανά m2 που χρειάζεσαι, απαιτούνται 4,5W/m2/100lx x(250/100)=11,25W/m2/250lx και επομένως συνολικά για όλη την επιφάνεια αν αυτή είναι π.χ. 100m2 χρειάζεσαι 11.25W/m2/250lx x 100m2=1125 W=1,125ΚW Έτσι αν η μετρηθείσα ισχύς των φωτιστικών σου είναι μικρότερη από την παραπάνω βάζεις την τιμή 1,125KW ενώ αν είναι μεγαλύτερη βάζεις αυτήν την μεγαλύτερη

Υ.Γ. Επειδή λες ότι σου βγαίνει B: Έχεις συμπληρώσει την καρτέλα του μηχανικού εξαερισμού;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για τον υπολογισμό τής περιοχής φ.φ έστω ένα μαγαζί 4.5μ ύψος με πρόσοψη ΑΒ όλο τζαμαρία, βάθος 10μ και πίσω όψη ΓΔ τοιχοποιία με φεγγίτες(σε ύψος 3.0 μ από το έδαφος) διαφανή 1.0 ύψος:

εκτός από την πρόσοψη το απλοποιητικό ΑΒΧ4.0μ βάθος, οι φεγγίτες τής πίσω όψης συμμετέχουν για να βρώ το %φ.φ? και αν ναι κανονικά δηλαδή ΓΔΧ4.0μ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία , μπορεί να θέλω να τον βάλω σε σενάριο ή να έχω αυτοματισμούς. Το θέμα είναι πώς υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες χρησιμοποίησε τον αναλυτικό υπολογισμό (σχέσεις 5.1, 5.2, 5.3) και βάλε τα αποτελέσματα πάνω στην κάτοψη να δεις τι σου δίνει.

Πάντως ισχύει και η απλοποιητική μέθοδος που λες.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σε σχέση με την επιφάνεια εργασίας. Δώσε μια τιμή hEE > 0m (με χρήση των σχέσεων που ανέφερα) και θα δεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.