Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός


antboton

Recommended Posts

Πάντως για περιπτώσεις που είναι λίγο εξεζητημένες, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και το dialux. Μπορούν να βγούνε συμπεράσματα και από εκεί εκτός από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ1.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία σε σχέση με τον φωτισμό. έχω περίπτωση καταστήματος που έχει φώτα γενικού φωτισμού 832W και spotakia διακοσμητικά 2750W! Πρέπει να συμπεριλάβω και τα διακοσμητικά στο ΠΕΑ ή λαμβάνω μόνο ότι αφορά το γενικό φωτισμό με το σκεπτικό ότι ο πίνακας 2.4 δεν περιλαμβάνει σύμφωνα με την σελίδα 28 ειδικό φωτισμό ανάδειξης?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχία μας να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε συναδέλφισσα!!! :smile: :-) :smile:

 

Οχι, μη πάρεις τα διακοσμητικά. Σίγουρα όχι.

 

Αν δεν είναι για να βλέπεις που πατάς αλλά για να κάνουν καμιά <<αρχιτεκτονιά>>, μη τα υπολογίσεις.

 

Αν και έχω δει σποτάκια αλογόνου 20 W για γενικό φωτισμό, συμπληρωματικά με άλλα φωτιστικά. Εκεί είναι ζόρικα τα πράγματα αν δεν πιάνεις τα απαιτούμενα lux του χώρου και η τεχνολογία των φωτιστικών αυτών είναι διαφορετική από αυτή των άλλων φωτιστικών.

Link to comment
Share on other sites

με έσωσες.....μου έκανε την κατηγορία από Γ σε Ζ! πολύ κατατοπιστικός και άμεσος όπως πάντα! :smile: :-) :smile:

 

είχα ήδη αποφασίσει να μην τα βάλω αλλά ήθελα και δεύτερη γνώμη!

 

σας έχω χάσει λίγο τώρα τελευταία λόγω διακοπών κτλ κτλ. φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η απόδοση των λαμπτήρων Τ8 και Τ5;

Ισχύουν τα παρακάτω νούμερα που βρήκα στο internet αλλά και στη συσκευασία των λαμπτήρων:

Τ8 (Φ28) με μαγνητικό ballast: 76 lm/W

Τ5 (Φ16) με ηλεκτρονικό ballast: 92 lm/W

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε για ένα φωτιστικό ισχύος, με λαμπτήρα Τ8, 36W, έχουμε 36*76=2.736lm

Άρα, ένα τέτοιο φωτιστικό καλύπτει τις ανάγκες γραφείου εμβαδού: 2.736/500=5,47τμ

 

Αν όμως χρησιμοποιήσουμε τον πίνακα 5.1α έχουμε:

Για να καλύψουμε τα 500lx απαιτούμενα για γραφείο με λαμπτήρες Τ8, χρειαζόμαστε 4,2*500/100=21W/τμ

Άρα για τα παραπάνω 5,47τμ γραφείου χρειαζόμαστε ισχύ: 5,47*21=114,87W.

 

Όμως παραπάνω έδειξα ότι την καλύπτω με 36W.

Τι λάθος κάνω, αν κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν και αισθάνομαι λίγο άβολα να μιλάω για φωτοτεχνικές με όρους αριθμητικών πράξεων και χωρίς να έχω την φοβερή εμπειρία στην φωτοτεχνία, νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) ότι η εξήγηση είναι περίπου αυτή:

 

Στην ΤΟΤΕΕ1 έχει τυπικές τιμές που αφορούν φωτιστικά σώματα και όχι τους λαμπτήρες.

Αν προσέξεις και στην 2.4.4 λέει ότι ΚΕΝΑΚ καθορίζει <<ως ελάχιστη φωτιστική απόδοση των συστημάτων γενικού φωτισμού τα 55 (lm/W).>>. Είναι σε επίπεδο φωτιστικό σώματος και όχι του λαμπτήρα.

 

Τα συνολικά lum των λαμπτήρων διαφέρουν από τα συνολικά του φωτ. σώματος. Π.χ. κοιτάω το TCS160 4xTL-D18W HFP L1 της PHILIPS και λέει:

Total lamp flux: 5.400 lum

..

System flux: 3.672 lum

 

Θα λάβεις υπ' όψιν για την εγκατ/νη ισχύ του φωτ. σώματος και την ισχύ των μαγνητικών μπάλαστ, που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη. Π.χ.

 

Κοιτάω το TBS230 4xTL-D18W της PHILIPS. Είναι το μοναδικό που έχω στο dialux από τα παλιά φωτιστικά με μαγν. μπάλαστ. Τώρα η εταιρία τα βγάζει όλα με ηλεκτρονικό.

Εχει 5.400 lum (είναι τα total lamp flux)

και ισχύ 102 W

Δηλαδή εκεί που είχες λαμπτήρες με 75 lum/W .. ξέπεσες στα 3.672/102=36 lum/W σε επίπεδο φωτ. σώματος.

 

Δηλαδή φωτίζεις στο γραφείο: 3.672/500 = 7,34 τμ με 102 W. Σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 θέλεις 4,2Χ5Χ7,34=154 W.

 

Τώρα αν σκεφτείς ότι οι τιμές του πιν. 5.1α μάλλον δεν βγήκαν από την PHILIPS αλλά παίρνοντας υπόψη ότι υπάρχουν φωτ. σώματα και λαμπτήρες από χώρες με σήμα CE (China Export) και αν σκεφτείς ότι θα πρέπει να συμπεριλάβεις στους υπολογισμούς της φωτοτεχνίας και ένα συντ. ελάττωσης που έχει σχέση με την συντήρηση και την καθαρότητα του περιβάλλοντος κλπ κλπ (το κλπ το βάζω γιατί δεν θυμάμαι τι άλλο παίζει ρόλο και βαριέμαι να το ψάξω) οι τιμή θα έρθει κοντά στα 154 W της ΤΟΤΕΕ1.

 

Θα υπάρχει και κανένας άλλος συνάδελφος που θα το κατέχει καλύτερα και ίσως υπάρχει καλύτερη εξήγηση.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, στον τομέα το φωτισμού είναι πολλά πράγματα φλου.

Και καλώς ή κακώς, η ενέργεια που καταναλώνεται για φωτισμό είναι πολύ σημαντική για ορισμένα κτήρια του τριτογενούς τομέα, με αποτέλεσμα να επηρεάζονται σημαντικές οι τελικές καταναλώσεις ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω τις εξής απορίες

Α-Για ενεργειακή επιθεώρηση Σε κατάστημα με βάση την ΤΟΤΕΕ20701-1 πιν 2.4 η στάθμη φωτισμού είναι 500lx. Αν η εγκατεστημένη ισχύς μου δίνει 450lx πρέπει να την αυξήσω ώστε να δίνει 500Lx η το κάνει το πρόγραμμα μόνο του;

Β- Έστω ότι έχω αυτοματισμό στο 60% της ισχύος φωτισμό. Στον υπολογισμό της περιοχής ΦΦ(%), αν μπροστά από το κούφωμα έχω πέργκολα και/ή πλαϊνά εμπόδια τα λαμβάνω υπ όψη μου και πως?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

A - Nαι πρέπει να την αυξησεις εσύ, το πρόγραμμα δεν κάνει προσαυξηση

Β - Την πέργκολα την λαβάνεις ως σκίαση απο ορίζοντα και τα πλαινά εμπόδια ως πλευρικές προεξοχές (αριστερά και δεξιά) κοιτάζοντας το κατάστημα απο έξω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.