Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Ο Παπακωνσταντίνου στο ΣΚΑΪ σήμερα το πρωί μίλησε για σύνταξη φακέλου για τα υπό τακτοποίηση αυθαίρετα και επανασύσταση φακέλου για αυτά για τα οποία υπάρχει οικοδομική άδεια. Επίσης, μίλησε για βεβαίωση στατικής επάρκειας από μηχανικό. Άρα για τι πράγμα μιλάμε και με ποιο κόστος για τον μηχανικό που πλέον αναλαμβάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη!! Όταν σου λέει πως για αυθαιρεσία εντός σχεδίου 30,00 τ.μ., με υπέρβαση καθ' ύψος, το πρόστιμο είναι 5.062, πόσα θα΄πάρει ο μηχανικός που θα συντάξει τα τροποποιημένα αρχιτεκτονικά σχέδια και που κυρίως θα αναλάβει την ευθύνη της στατικότητας του διωρόφου, ας πούμε, που μετατράπηκε σε τριώροφο;;; Πως θα πεις σε αυτόν τον κακομοίρη πως το προστιμό του είναι 5.062 € και η δική σου αμοιβή 2.500€;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ανάλογα με τον κύκλο του, έχει και τις αντίστοιχες προσλαμβάνουσες. Στον δικό μου κύκλο, δεν προτίθεται κανένας να προβεί σε οποιουδήποτε είδους τακτοποίηση αυθαιρεσίας εκτός από έναν, που οι αυθαιρεσίες του ανήκουν στην κατηγορία "βίλα".

 

Οι αυθαιρεσίες τύπου 30 τ.μ. έχουν γίνει κατά τεκμήριο από πολίτες οι οποίοι σήμερα είναι γονατισμένοι οικονομικά. Όσο και να απειλεί το κράτος, αυτοί απλά δεν έχουν να δώσουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας νόμος που δεν διευκρινίζει σχεδόν τίποτα.

Θα ισχύσει από 28 Αυγούστου λένε ,θα πρέπει να έχουν υποβάλει μέχρι 31/12/2011 οι ιδιοκτήτες τις αιτήσεις λένε......

Δεν ξέρω αν βγαίνουν όλα αυτά χρονικά με τις ελλείψεις που παρουσιάζει το νομοσχέδιο.

Ποιες είναι οι ευαίσθητες περιοχές, οι αμοιβές μας κ.λ.π

Το ΙΚΑ θα βγει έξω από αυτήν την περίπτωση?

Ξέρω περίπτωση αυθαιρέτου που κάποιος πλήρωσε εισφορές στο ΙΚΑ και ο άλλος όχι , είναι γειτονιά τα σπίτια τους. Τι θα γίνει σ αυτήν την περίπτωση θα το λάβουν στα υπόψιν τους αυτοί οι κύριοι που νομοθετούν?

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαιρεσίες τύπου 30 τ.μ. έχουν γίνει κατά τεκμήριο από πολίτες οι οποίοι σήμερα είναι γονατισμένοι οικονομικά. Όσο και να απειλεί το κράτος, αυτοί απλά δεν έχουν να δώσουν άλλα.

 

Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς, όπως συνέβη και με την τακτοποίηση των ημιϋπαιθρίων, υπάρχει και ο εξαναγκασμός, για να μην πω στυγνός εκβιασμός και μάλιστα ποιο ισχυρός αυτή τη φορά. Δεν θα μεταβιβάζεται κανένα ακίνητο χωρίς Υ/Δ μηχανικού και ιδιοκτήτη για την απουσία αυθαίρετων κατασκευών. Αυτό είναι το κλειδί που θα αναγκάσει, κυρίως, αυτούς που αυθαιρέτησαν σε εντός σχεδίου και αδειοδοτημένες κατασκευές. Τέτοιες μεταβιβάσεις και κυρίως γονικές παροχές γίνονται πάρα πολλές, ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση. Θα προλάβουν όλοι να τις κάνουν πριν την 31η Δεκεμβρίου;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΥΠΕΚΑ σήμερα στο ΣΚΑΙ με τα λεγόμενά του υποσχέθηκε δουλειά για εμάς όλους που θα ασχοληθούμε με τα αυθαίρετα... αν τώρα εννοεί με τα 232€ να κάνεις ανασύσταση φακέλου τότε είναι εντελώς στο κόσμο του...

Αλλιώς, θα είναι πράγματι καλό πακέτο.

Νομίζω ότι θα τρομάξει αρκετός κοσμάκης αν και πάμε για 2-3 παρατάσεις από τώρα... σιγά μη σκοτωθεί κανείς από Σεπτέμβρη να τακτοποιήσει...

Είμαι περίεργος τί θα γίνει πάλι με τις ουρές κλπ... γιατί θεωρώ ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα το σημαντικό σε αρκετές πολεοδομίες.

Φανταστείτε Ανατολική Αττική κλπ

 

Επίσης!

 

1. Τί θα γίνει για αυθαίρετα ενώ υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή;;;;;;;

 

2. Τί θα γίνει για τα αυθαίρετα που ο ιδιοκτήτης σωστά ή λάθος έχει πληρώσει και πρόστιμα του ν.3843/10 ;;;;;; (π.χ. υπόγειο ξεμπαζωμένο που πληρώθηκε για τακτοποίηση χρήσης, πρέπει να ξαναπληρωθεί για την αυθαιρεσία ύψους και αλλαγής όψεων; )

 

3. Τί θα γίνει με αυτά που εκκρεμούν δικαστικές υποθέσεις;;;;;;;;

 

4. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα που έχει γίνει καταγγελία και ρύθμιση με το ΙΚΑ;;;;;

 

5. Τί θα γίνει με αυθαίρετα που κρίνονται επικίνδυνα λόγο έλλειψης στατικότητας από ένα μηχανικό;;;; Θα μπορώ να το αναφέρω κάπου ή θα τη πατήσει ο επόμενος ιδιοκτήτης που θα αγοράσει νόμιμη κατασκευή;;;;;

 

6. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα που συνδιάζουν καταπάτηση;;;;;;

 

7. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων με άδεια που δημιουργούν στατικό θέμα;;; (π.χ. σε πολυκατοικία κλείσιμο εξώστη!)

.... και σίγουρα θα σκεφτώ κι άλλα.

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτά!

 

Πάντως είναι αντισυνταγματικό και το ξέρω χωρίς να είμαι νομικός, το να πληρώνω εγώ Αμοιβές αδείας, φορολογικά, ένσημα, δηλ. αρκετά χιλιάδες ευρώ, να ελέγχομαι τόσα χρόνια για το πού βρήκα τα λεφτά για το σπίτι....

και να έρχεται τώρα ο κάθε παράνομος να βγαίνει μάγκας χωρίς καν να πληρώσει τα αυτονόητα!!!

Εγώ μια κατεδάφιση είχα και ξέχασε να πληρώσει 2 ένσημα ο πελάτης και τα πλήρωσε υπερ αγνώστων, και με πρόστιμο... Ο άλλος έχτισε σπίτι 200 τ.μ. και δεν πληρώνει φράγκο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας νόμος που δεν διευκρινίζει σχεδόν τίποτα.

Θα ισχύσει από 28 Αυγούστου λένε ,θα πρέπει να έχουν υποβάλει μέχρι 31/12/2011 οι ιδιοκτήτες τις αιτήσεις λένε......

Δεν ξέρω αν βγαίνουν όλα αυτά χρονικά με τις ελλείψεις που παρουσιάζει το νομοσχέδιο.

Ποιες είναι οι ευαίσθητες περιοχές, οι αμοιβές μας κ.λ.π

Το ΙΚΑ θα βγει έξω από αυτήν την περίπτωση?

Ξέρω περίπτωση αυθαιρέτου που κάποιος πλήρωσε εισφορές στο ΙΚΑ και ο άλλος όχι , είναι γειτονιά τα σπίτια τους. Τι θα γίνει σ αυτήν την περίπτωση θα το λάβουν στα υπόψιν τους αυτοί οι κύριοι που νομοθετούν?

 

Πληρώνουμε όλοι το τίμημα της ασυνεννοησίας μεταξύ Μπιρμπίλη και Παπακωνσταντίνου, που άφησε το θέμα να διευθετείται βιαστικά. Δεν ξέρω καν αν ηθικά στέκει αυτή η τακτοποίηση γιατί νομικά θα φροντίσουν να στέκει. Θα μπορούσαν παρ' όλα αυτά να είναι πιο συνεπείς στην οργάνωση της διαδικασίας κι έτσι να αμβλύνονται και οι αντιδράσεις. Δεν είναι μόνο το ΙΚΑ, μιλάμε για μια πολύπλοκη διαδικασία, με τεράστιες διαφοροποιήσεις ανά περίπτωση αυθαιρεσίας. Με δεδομένα τα προβλήματα στην εφαρμογή του κατά πολύ απλούστερου 3843, που άλλα δικαιολογητικά ζητούσαν στη μία πολεοδομία άλλα στην άλλη, που δεν γνώριζαν πως τακτοποιείται ο κοινόχρηστος φωταγωγός, ας πούμε και στην πολεοδομία Αιγάλεω για την περίπτωση αυτή ζητούσαν ακόμα και ανάληψη στατικής ευθύνης από τον ιδιοκτήτη, φαντάσου τι θα γίνει εδώ!!! Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι σκέφτονται να γίνεται μια απλή αίτηση (ίσως και ηλεκτρονικά) με το παράβολο και έτσι να θεωρείται εμπρόθεσμη χωρίς κατάθεση φακέλου. Τρόπος δηλαδή να μαζέψουν χρήματα μέσα στο 2011. Θα τρέξουν όλοι να κάνουν αιτήσεις πριν καλά καλά μάθουμε τον νόμο και μετά θα τρέχουμε εμείς να μαζέψουμε τα τέρατα αυθαιρεσίας που θα έχουν κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Να πληρώσει πρόστιμο και να αφαιρεθούν από μελλοντική προσθήκη

2. Τίποτα

3. Ανάλογα με την δικαστική εκκρεμότητα

4. Θα απαλλάσσονται όπως και με τον 3843

5. Θα πρέπει να το αναφέρεις κάπου και την απόφαση θα την πάρει ο χρήστης

6. Δεν θα τακτοποιούνται

7. Θα αναφέρεις το πρόβλημα και την απόφαση θα την πάρει ο χρήστης

 

JTB άντε και άκουσες απόψεις. Πιστεύεις πραγματικά πως θα τις λάβει κανένας υπόψη του;

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβαίνουμε JTB ....

Μπουγάδα.... Η τρόικα πιέζει ...

σε αυτή τη χώρα τπτ δεν γίνετε σωστά.... !

 

και να κάνω μια αφελή ερώτηση εγώ ???

σε αυθαίρετα....χωρίς ίχνος σχεδίων (ξέρω αρκετά)

πως θα μετρηθεί η στατική επάρκεια ???

εεεε ....?

 

με την ελάχιστη που το κόβω να πηγαίνουμε ..... ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.