Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

1. Τί θα γίνει για αυθαίρετα ενώ υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή;;;;;;;

 

2. Τί θα γίνει για τα αυθαίρετα που ο ιδιοκτήτης σωστά ή λάθος έχει πληρώσει και πρόστιμα του ν.3843/10 ;;;;;; (π.χ. υπόγειο ξεμπαζωμένο που πληρώθηκε για τακτοποίηση χρήσης, πρέπει να ξαναπληρωθεί για την αυθαιρεσία ύψους και αλλαγής όψεων; )

 

3. Τί θα γίνει με αυτά που εκκρεμούν δικαστικές υποθέσεις;;;;;;;;

 

4. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα που έχει γίνει καταγγελία και ρύθμιση με το ΙΚΑ;;;;;

 

5. Τί θα γίνει με αυθαίρετα που κρίνονται επικίνδυνα λόγο έλλειψης στατικότητας από ένα μηχανικό;;;; Θα μπορώ να το αναφέρω κάπου ή θα τη πατήσει ο επόμενος ιδιοκτήτης που θα αγοράσει νόμιμη κατασκευή;;;;;

 

6. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα που συνδιάζουν καταπάτηση;;;;;;

 

7. Τί θα γίνει με τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων με άδεια που δημιουργούν στατικό θέμα;;; (π.χ. σε πολυκατοικία κλείσιμο εξώστη!)

.... και σίγουρα θα σκεφτώ κι άλλα.

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτά!

 

[/color]

 

Όταν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, και εφόσον αυτό επαρκεί για την νομιμοποίηση του αυθαιρέτου δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και δεν εντάσσεται ούτε σε αυτόν τον νόμο αλλά ούτε και στον 3843.

Ο Παπακωνσταντίνου ήταν σαφής πως θα περιλαμβάνεται και βεβαίωση στατικής επάρκειας, αυτό για τα θέματα στατικότητας των αυθαιρέτων που θέτεις. όχι βέβαια πως δεν μπορεί να αλλάξει γνώμη (ο Παπακωνσταντίνου).

Για την ειδική περίπτωση του ξεμπαζωμένου υπογείου που θέτεις θεωρώ πως θα εμπίπτει και σε αυτό τον νόμο, μια και τακτοποιήθηκε με τον 3843 μόνο ως προς την χρήση του και όχι ως προς την υπέρβαση ύψους. Άρα νέο πρόστιμο!!

Όσο για τις περιπώπτεις που υπάρχουν νομικά θέματα και που κάποια κτίρια έχουν ήδη καταχωρηθεί ως αυθαίρετα και πληρώνουν πρόστιμο διατήρησης, ουδείς γνωρίζει. Ούτε ο ίδιος ο υπουργός που ρωτήθηκε σήμερα το πρωί. Είναι προς συζήτηση λέει το θέμα....κατά τ' άλλα η καταληκτική ημερομηνία θα είναι στις 31/12...εδώ γελάμε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από κάποιους ότι ο νόμος λέει τα τάδε...

Έχει ψηφιστεί ο νόμος;;

Αν όχι είμαστε πιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις.

Αν έχει ψηφιστεί τον θέλω και εγώ

 

Επίσης από ότι έχω καταλάβει το νομοσχέδιο θα συνδυαστεί με κάποιον τύπο μεταφοράς συντελεστή δόμησης ο οποίος δεν έχει μάλλον διαμορφωθεί και αν θέλετε την άποψη μου αυτή η διαδικασία έχει πολλές λεπτομέρειες που απαιτούν διευθέτηση για να ξεκινήσει να δουλεύει ο μηχανισμός.

 

Σχετικά με τις αλλεπάλληλες παρατάσεις που θα δίνονται πρότασή μου είναι να δίνονται οι παρατάσεις αλλά κάθε φορά να αυξάνεται το πρόστιμο με κάποιο προκαθορισμένο εξαρχής συντελεστήούτως ω΄στε να υπάρχει κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: Γίνεται τακτοποίηση χωρίς τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ ' 87διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις, τομές ,όψεις κλπ......; Και χωρίς σχέδια-μελέτη πως θα κρίνουμε για τη στατική επάρκεια του ακινήτου; Ελλάδα αθάνατη....

Link to comment
Share on other sites

@dinakos: Δεν μας λέει όμως - όπως πολύ σωστά αναφέρεται από τον συνάδελφο manos_ir - και το τρόπο για τη στατική επάρκεια..

Δηλαδή για εξώστες που ξέρουμε ότι δεν είναι μόνο στατικό το πρόβλημα αλλά υπάρχει θέμα συμπεριφοράς του προβόλου (και του αποπάνω) στο σεισμό, εκεί ποιός θα αναλάβει ευθύνη και ποιός θα δώσει εντολή για κατεδάφιση;

Ο ΥΠΕΚΑ φίλε μου αν δεις την ιστοσελίδα του είναι οικονομολόγος και δεν έχει τη παραμικρή αντίληψη τεχνικών θεμάτων. Ζητιανεύει για καμιά ατάκα από τον Σηφουνάκη ώστε να βγαίνει στα κανάλια.

Απλώς τον βάλαν εκεί γιατί η Μπιρμπίλη τους χάλαγε τα σχέδια με τους ηθικούς της ενδοιασμούς και βέβαια κάτι έπρεπε να τον κάνουν... γιατί αν τον έδιωχναν

από τη κυβέρνηση θα ήταν σαν να του έριχναν όλη την ευθύνη για τη κατάντια μας.... και έμεσα θα είχε ευθύνη και ο ΓΑΠ...

Για να σταματήσω το Offtopic απλώς θέλω να πώ ότι είναι άσχετος και δεν περιμένω προκοπή με αυτόν.

 

@faethon: Που να το αναφέρω, σε υπηρεσία πρέπει, ή καλύτερα να το προβλέπει ο νόμος, ότι αν υπάρχει αυθαιρεσία που επηρεάζει ριζικά τη συμπεριφορά του κτιρίου στο σεισμό θα πρέπει να ελέγχεται με εκ νέου στατική μελέτη! Δηλαδή τί σκ@ατ@ σεισμογενής χώρα είμαστε!!!

Επίσης για το Νο2 θέμα που βάζω, τί εννοείς τίποτα;;; Το πρόστιμο των αυθαιρέτων pεριλαμβάνει θεωρώ και το ζήτημα της χρήσης...άρα εγώ που έχω πληρώσει για χρήση δεν θα πρέπει να έχω ελάφρυνση;

 

stratosdentist: Σχετικά με τις παρατάσεις και την αύξηση του προστίμου συμφωνώ αλλά νομίζω ότι δεν τολμάνε να το κάνουν γιατί ο κόσμος αλλά κι εμείς θα μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι οι υπηρεσίες δεν είναι ικανές να εξυπηρετήσουν.

Μόνο αν εξ' αρχής γίνει κατάθεση σε πολεοδομία, ΚΕΠ και ταχυδρομικά ώστε να γίνεται απλώς η παραλαβή των φακέλων και να εξεταστεί αργότερα ο κάθε φάκελος.

Link to comment
Share on other sites

Στην δήλωση στατικής επάρκειας ή τέλος πάντων τι θα είναι αυτό, θα πρέπει να αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε να βγει πρώτα ο νόμος και μετά βλέπουμε τι θα προβλέπει.

Εδώ σύμφωνα με αυτά που έχουν δοθεί στην εισηγητική έκθεση ως προς το ύψος των προστίμων,

κάποιος ο οποίος έχει χτίσει παραθεριστικό στη Χαλκιδική (εκτός σχεδίου), θα πρέπει να πληρώσει το 54% της αντικειμενικής αξίας σε πρόστιμο... ξέρετε πολλούς από αυτούς που έχουν τέτοιο αυθαίρετο να μπορούν να πληρώσουν τέτοια πρόστιμα;

 

Τώρα τα περί στατικής επάρκειας, αμφιβάλλω άμα έχει γνώση για το τι μιλάει.

Στατική επάρκεια σημαίνει ότι υπάρχει άδεια, άρα και υπολογισμοί και κάποιος πηγαίνει μετά από κάποια χρόνια και δίνει μία βεβαίωση

(π.χ. τη ζητάει κάποιος δημόσιος οργανισμός) ότι τηρήθηκε η μελέτη, δεν έγιναν αυθαίρετες αλλαγές και δεν παρουσιάζει βλάβες διά γυμνού οφθαλμού.

 

Στατική επάρκεια σε κατασκευή που δεν υπάρχει μελέτη, σημαίνει αποτύπωση και επίλυση (στην καλύτερη).

Άμα βεβαιώνεται έτσι η στατική επάρκεια, να μην ανανεώσω τα συμβόλαια μου με στατικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε να βγει πρώτα ο νόμος και μετά βλέπουμε τι θα προβλέπει.

Εδώ σύμφωνα με αυτά που έχουν δοθεί στην εισηγητική έκθεση ως προς το ύψος των προστίμων,

κάποιος ο οποίος έχει χτίσει παραθεριστικό στη Χαλκιδική (εκτός σχεδίου), θα πρέπει να πληρώσει το 54% της αντικειμενικής αξίας σε πρόστιμο... ξέρετε πολλούς από αυτούς που έχουν τέτοιο αυθαίρετο να μπορούν να πληρώσουν τέτοια πρόστιμα;

 

Τώρα τα περί στατικής επάρκειας, αμφιβάλλω άμα έχει γνώση για το τι μιλάει.

Στατική επάρκεια σημαίνει ότι υπάρχει άδεια, άρα και υπολογισμοί και κάποιος πηγαίνει μετά από κάποια χρόνια και δίνει μία βεβαίωση

(π.χ. τη ζητάει κάποιος δημόσιος οργανισμός) ότι τηρήθηκε η μελέτη, δεν έγιναν αυθαίρετες αλλαγές και δεν παρουσιάζει βλάβες διά γυμνού οφθαλμού.

 

Στατική επάρκεια σε κατασκευή που δεν υπάρχει μελέτη, σημαίνει αποτύπωση και επίλυση (στην καλύτερη).

Άμα βεβαιώνεται έτσι η στατική επάρκεια, να μην ανανεώσω τα συμβόλαια μου με στατικά προγράμματα.

 

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα, στα εκτός σχεδίου που δεν υπάρχει καθόλου άδεια και κατ' επέκταση στατική μελέτη. Η αμοιβή του μηχανικού ποια θα είναι;;; Τόσο η εργασία όσο και η ευθύνη που αναλαμβάνεις είναι σαφώς μεγαλύτερη από αυτή της έκδοσης μιας νέας οικοδομικής άδειας. Ποια θα είναι η αμοιβή;; Ο Παπακωνσταντίνου σαφώς και δεν ξέρει για τι πράγμα μιλάει, αλλά εδώ στην Ελλάδα ακόμα και οι σχετικοί νομοθετούν παράλογα. Κι αν γίνει όπως στις λειρουργικές τακτοποίησεις του ΕΟΤ, που ζητάνε και βεβαίωση στατικής επάρκειας, μόνο το χαρτί της βεβαίωσης όμως;;; Έχω φίλο Αρχιτεκτονα που δουλεύει με ξενοδοχεία και έχει υπογράψει πολλές τέτοιες με κλειστά τα μάτια, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Να σου πω συγκεκριμένα για περίπτωση νομίμου διωρόφου ξενοδοχείου στους Δελφούς, με αυθαίρετη προσθήκη ορόφου και δύο υπογείων (επικλινές έδαφος, βραχώδες, σε διαμπερές οικόπεδο, με υψομετρική διαφορά από πρόσωπο σε πρόσωπο, ενός ορόφου) στο οποίο μπροστά στα μάτια μου υπέγραψε την δήλωση με το σχόλιο "έλα μωρέ αφού δεν έπεσε ως τώρα..." Ο Παπακωνσταντίνου το είπε ευθερσώς, πως πρόκειται να φτιάξουν το νόμο έτσι ώστε να μην κολλήσει στο συμβούλιο επικρατείας. Αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να περιλαμβάνεται κι ένα "παλιόχαρτο" που καποιος μηχανικός αναλαμβάνει την ευθύνη για την καταλληλότητα του κτιρίου, αυτό θα κάνουν. Συγκεκριμένα είπε πως το κράτος δεν μπορεί να "νομιμοποιήσει", με οποιοδήποτε τρόπο, την χρήση κτιρίων που είναι ακατάλληλα.Αυτή είναι η Ελλάδα και αυτοί είμαστε οι Έλληνες, μην το ψάχνεις....

Link to comment
Share on other sites

Αν και εκτός αντικειμένου μου, έστω ότι η βεβαίωση στατικής επάρκειας που απαιτείται, δεν μπορεί να εκδοθεί από κάποιο συνάδελφο, γιατί είναι ακόμα και εκ γυμνού οφθαλμού, επικίνδυνη μια κατασκευή.

 

Τι γίνεται τότε? Δεν τακτοποιείται το αυθαίρετο? Ή ψάχνει ο ιδιοκτήτης, μηχανικό που τελικά θα βεβαιώσει την στατική επάρκεια της κατασκευής..?

Link to comment
Share on other sites

Αν και εκτός αντικειμένου μου, έστω ότι η βεβαίωση στατικής επάρκειας που απαιτείται, δεν μπορεί να εκδοθεί από κάποιο συνάδελφο, γιατί είναι ακόμα και εκ γυμνού οφθαλμού, επικίνδυνη μια κατασκευή.

 

Τι γίνεται τότε? Δεν τακτοποιείται το αυθαίρετο? Ή ψάχνει ο ιδιοκτήτης, μηχανικό που τελικά θα βεβαιώσει την στατική επάρκεια της κατασκευής..?

 

Κανονικά θα πρέπει να συμβεί το πρώτο (δεν τακτοποείται το αυθαίρετο), φοβάμαι όμως πως θα συμβεί το δεύτερο......

Ας περιμένουμε το νόμο (έστω και το προσχέδιο), να δούμε τι θα λέει τελικά...γιατί ούτως ή άλλως το "λέμε - ξελέμε", ειδικά με αυτή τη κυβέρνηση, έχει γίνει το καθημερινό παιχνίδι μας....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..Γνωρίζει κανείς πως θα αποδεικνύεται το έτος κατασκευής του κάθε αυθαιρέτου??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.