Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Εγώ έχω μείνει σε μια εγκύκλιο 51502/68 που έλεγε και 2 ΑΜ με προσυπογραφή ΠΜ...ποιά νέα διάταξη έχω χάσει??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις ανεβασε την εγκυκλιο..

Δεν την εχω υποψη μου..

 

(γενικα σε υπηρεσιες ζητανε αυτο που εγραψα, μαλιστα σε ΦΕΚ περι αθλητικων εγκαταστασεων θυμαμαι οτι αναφερει κατηγορηματικα περι υπογραφης απο 2 ΠΜ, μονο..)

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.com/doc/53679427/DIKAIOMATA-MHXANIKVN

 

Εδώ ενδεικτικά το δείχνω...αυτό ήξερα πως ισχύει απλώς εδώ αναφέρει 1 ΑΜ με συνυπογραφή ΠΜ...εγώ ήξερα 2ΑΜ με συνυπογραφή ΠΜ...

 

Το συμπέρασμα είναι πως σύμφωνα με τι ξέρουμε ως τώρα, δε θα μπορεί μόνος του ΑΜ, ΑΤΜ ή όποια άλλη ειδικότητα να φέρει εις πέρας την όλη διαδικασία κολλώντας στη δήλωση στατικής επάρκειας και θα χρειάζεται ΠΜ (δε λέω πως δεν είναι σωστό, μην παρεξηγηθώ)...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, δε διαφωνώ, απλώς μιας και εδώ που συζητάμε θεωρώ πως δε θέλει η μια ειδικότητα να βγάζει το μάτι της άλλης, να δούμε ποιό είναι το σωστό...αλλιώς ο συγκερκιμένος νόμος είναι μόνο για τους ΠΜ και δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε ενεργά οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφε να μην συνεργαστείς με έναν Π.Μ.

Ανέλαβε τα υπόλοιπα τμήματα και άσε τη δήλωση στατικής επάρκειας σε αυτόν που γνωρίζει το αντικείμενο.

Πίστεψε με ,δε θα αξίζει τα λεφτά της γιατί θα επωμίζεται και την ουσιαστική ευθύνη.

Αν ο σύλλογος Π.Μ ήταν πιο ενεργός θα είχε βγάλει πολλές οικοδομικές άδειες άκυρες λόγω υπογραφής στατικών από ειδικότητες που δεν έχουν αυτό το δικαίωμα.

Ο νομός ορίζει για τη συνυπογραφή , ένα ποσοστό 15% επί των αμοιβών το οποίο ποτέ δεν ελέγχεται.

 

Εγώ δηλαδή αν θέλω να κατασκευάσω ένα σπίτι, ακόμη και αν υπογράφω αρχιτεκτονικά , δε θα συνεργαστώ με ένα αρχιτέκτονα;

Πέρα από τις οικοδομικές άδειες , καλό είναι να συνεργαζόμαστε με συναδέλφους που εμπιστευόμαστε και σεβόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη συνεργάζομαι με ΠΜ και μπορώ να έχω τη συνυπογραφή που θέλω...μάλλον διατύπωσα λάθος το δε αξίζει να ασχοληθούμε οι υπόλοιποι...και πάλι λέω δε διαφωνώ με τη στατική επάρκεια να την έχουν οι ΠΜ, έστω με συνυπογραφή...

 

Πες μου τώρα ειλικρινά, πόσοι ΠΜ συνεργάζονται με ΑΜ για τα αρχιτεκτονικά...εσύ μπορεί, δεν το ξέρω...εγώ το 80% των αδειών που έχω δει και τις έχει ΠΜ τα έχει υπογράψει όλα...όλα όμως...και δε μπαίνουμε σε διαμάχη ΠΜ ΑΜ ΜΜ κλπ, απλώς να έχουμε να λέμε μέχρι να ξεκαθαρίσει το μπάχαλο και αυτού του νόμου...

Link to comment
Share on other sites

Έστω πως κάποιος εντάσεται στο υπό συζήτηση νόμο και πληρώνει το πρόστιμο.

Μετά θα μπορεί να αιτηθεί ο ιδιοκτήτης στην πολεοδομία για τροποποιήσεις σε σχέση με ό,τι έχει τακτοποιήσει?

Δηλαδή αλλαγή χρήσης (σε γκαράζ, σε υγειονομικού ενδιαφέροντος κατάστημα κλπ) ή επέκταση κατ' έκταση ή καθ' ύψος?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες για τον ταχύ οπτικό έλεγχο θα απαιτείται 1 π.μ και πρόσφατο πιστοποιητικό καλής όρασης από οφθαλμίατρο συμβεβλημένο με το ΤΣΜΕΔΕ ο οποίος θα υφίσταται αυστηρές κυρώσεις για ψευδή βεβαίωση. Ο έλεγχος αυτός θα μπορεί να γίνεται και από φωτογραφίες αρκεί να είναι >5mpixel.

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.com/doc/53679427/DIKAIOMATA-MHXANIKVN

 

Εδώ ενδεικτικά το δείχνω...αυτό ήξερα πως ισχύει απλώς εδώ αναφέρει 1 ΑΜ με συνυπογραφή ΠΜ...εγώ ήξερα 2ΑΜ με συνυπογραφή ΠΜ...

 

Το συμπέρασμα είναι πως σύμφωνα με τι ξέρουμε ως τώρα, δε θα μπορεί μόνος του ΑΜ, ΑΤΜ ή όποια άλλη ειδικότητα να φέρει εις πέρας την όλη διαδικασία κολλώντας στη δήλωση στατικής επάρκειας και θα χρειάζεται ΠΜ (δε λέω πως δεν είναι σωστό, μην παρεξηγηθώ)...

 

Φαντάζομαι ότι αυτή η σύγχρονη ελληνική νομοθεσία έχει προβλέψει ευρωκώδικες κ.τ.λ Σύγχρονη ελληνική νομοθεσία!!

Αρχαία ελληνική ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.