Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Αχαχαχαχαχα! Περίπτωση δαλτονισμού αποκλείει την δυνατότητα ταχέως οπτικού ελέγχου;

Εγώ επιπλέον είχα μικρός μια πάθηση που λέγεται ανεπάρκεια συγκλίσεως και σημαίνει οτι ουσιαστικά αληθώριζα σε πολύ κοντινή απόσταση. Θα πειράξει πολύ δηλαδή αν βλέπω διπλούς τους οπλισμούς;;;;;;;;;;;; Θα ήθελα παρακαλώ υπεύθυνη απάντηση από τον απολύτως αρμόδιο υπουργό που είναι προφανώς σε θέση-όπως και όλοι οι συντάξαντες τον νόμο ως απόλυτοι γνώστες των σχετικών ζητημάτων- να αξιολογήσει το πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο να έχει και παγίδες η ερώτηση μου αφού π.χ. δεν αναφέρθηκα σε αναμονές και δεν διευκρίνισα πού θα βρω να ελέγξω οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιοι μιλάγαμε για δυσάρεστη εξέλιξη με την επιλογή στη θέση του ΥΠΕΚΑ του συγκεκριμένου προσώπου, μερικοί ήταν αισιόδοξοι και δε μπορούσαν να συμμεριστούν τις ανησυχίες μας...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως! Θεωρώ οτι ήταν πολύ συνειδητή επιλογή από πλευράς της κυβέρνησης αυτός ο υπουργός αφού με Μπιρμπίλη δεν θα βλεπαν έσοδα από αυθαίρετα ούτε το 2091!

Μόνο λογιστής θα μπορούσε να προβεί σε τέτοιο πολεοδομικό έγκλημα.

 

Υ.Γ. Αν κάποιος σύμβουλος του υπουργού ξέρει τι σημαίνει η λέξη "αγκύρια", θα κερδίσει μια επταήμερη εκδρομή στην Σιβηρία. Θα ακολουθήσουν και άλλα τεστάκια με ακόμα καλύτερα δώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο παπακωνσταντινου παντως σημερα το πρωι (δεν θυμαμαι καναλι) σε ερωτηση του δημοσιογραφου αν συμπεριλαμβανεται νομιμο κτισμα με επιπλεον αυθαιρετη κατασκευη δεν απαντησε και επικαλουμενος το οτι υπαρχουν εκατονταδες περιπτωσεις και δεν θα τελειωναν ποτε, απαντησε οτι καλυτερα να περιμενουμε την τελικη μορφη του νομοσχεδιου και υστερα σε καινουργιο ραντεβου να πιασουμε καθε περιπτωση ξεχωριστα κασι να δωσουμε εξηγησεις.

Νομιζω οτι τα λεει ολα. Ας περιμενουμε λιγο και βλεπουμε.

Βεβαια καλο θα ηταν το ΤΕΕ να εκμεταλλευοταν της ευκαιριας και να αφαιρουσε απο το νομοσχεδιο τυχον ευθυνες που μπορει να εχουμε μελλοντικα απο αυτους τους ( εξ οψεως ελεγχους ).

Οσο για συνυπογραφη 2 μηχανικων απο οτι διαβασα μεχρι στιγμης γινεται αναφορα σε εναν μονο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχει βγει ένας πίνακας υπολογισμού.[ATTACH]4644[/ATTACH]

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος, στο πίνακα υπολογισμού που παρέθεσε ο John-Alex, o τύπος υπολογισμού του προστίμου είναι: Τετραγωνικά Υ.Δ χ 15%χ Τιμή Ζώνης Χ συντελεστές. Καλά μέχρι εδώ...

Η απορία είναι η εξής: τι σημαίνει ο όρος Τετραγωνικά Υ.Δ?

Αν είναι τα τετραγωνικά της Υπέρβασης Δόμησης, σημαίνει ότι αν θέλω να βρω το πρόστιμο σε μια κατοικία με άδεια, τότε σαν τετραγωνικά θα πρέπει να βάλω τα τετραγωνικά που θέλω να τακτοποιήσω και όχι όλα τα τετραγωνικά όλης της κατοικίας. Ισχύει αυτό που μόλις ανέφερα? γιατί στον έντυπο τύπο που παραθέτουν παραδείγματα υπολογισμού των προστίμων , αν μια κατοικία λένε έχει Ο.Α και υπέρβαση αδείας 20%, στον τύπο υπολογισμού σαν εμβαδό βάζουν όλο το εμβαδό της κατοικίας.

i am confused...:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.