Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σοφό!!! για τις περισσότερες των περιπτώσεων....

Αλλά ας μη ξεχνάμε και τους καημένους που αγόρασαν ένα οικόπεδο με την ελπίδα μιας νέας εξοχικής ή μή κατοικίας και το κράτος τους δούλευε για δεκαετίες... Φταίνε αυτοί δηλαδή που δεν μπαίνουν περιοχές στο σχέδιο αλλά επιτρέπονται αγοραπωλησίες με σκοπό μόνο το κέρδος μερικών και την είσπραξη φόρων;;;

 

Δεν ειναι καημένοι. Το τοπογραφικό έγραφε "μη άρτιο" και ΕΠΕΛΕΞΑΝ να το αγοράσουν.

Αν έμπαινε στο σχέδιο θα πολλαπλασιαζοταν η αξία του και γι αυτο το αγόρασαν.

Και σιγα το φορο που πληρωσαν με αντικειμενική αξία λιγότερο και απο χιλιαρικο.

Αν ειναι καημένοι αυτοι τι να πει κάποιος που στερηθηκε, εκανε οικονομία και αγόρασε ενα οικόπεδο αρτιο και οικοδομήσιμο στη δεκαπλάσια τιμη? εβγαλε αδεια, πληρωσε ΙΚΑ και εχτισε νομιμο σπιτι.

 

Σα να τα χουμε μπερδεψει λίγο τα πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στην Ελλαδα μαλλον έχουμε μπερδέψει κάπως τα πράγματα. Εγώ αισθάνομαι πολύ ηλίθιος που ο δικός μου πατέρας δεν πήρε ένα χωραφοοικόπεδο 200 τ.μ και δεν έφτιαξε ένα εξοχικούλι να μουλιάζω τα ....

ΚΑι μου έρχεται τώρα ο κάθε αυθαιρετούχος να μου κλαφτεί και να απειλει οτί δεν θα μπει στη ρύθμιση. Εγώ πάντως τους δηλώνω οτί θα τους τα γκρεμίσουν και καλα θα τα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα σωστα σχετικα με πισινες..

 

Τιμη ζωνης 1000Ε

Επιφανεια πισινας 30τμ..

 

Προστιμο: 1000*30*0.15*0.5= 2250Ε?????

Σωστα????

Link to comment
Share on other sites

terry οχί

 

(Στις περιπτώσεις κολυμβετηικών δεξαμενών υπολογίζεται πρόστιμο 80€ /τμ, εκτός αν εμπίπτει στο 9.α)

80 € * 30 τ.μ. = 2400 €

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο τα 30 τ.μ είναι στο 9 α δεν είχα προσέξει το ( ή ) , αλλά πάλι δεν πρέπει να βάλεις Οικοδομική άδεια , Εντός σχεδίου ή οικισμού ?? . όπως κι άλλο ένα ερώτημα σε περίπτωση υπέρβασης του ύψους θα υπολογίζεται το πρόστιμο και ως υπέρβαση στην δόμηση και στην υπέρβαση σε ύψος ?

Προσθέτω το παράρτημα του υπέργειο Παραρτήματα.jpg http://www.michanikos.gr/attachment.php?attachmentid=4684&stc=1&d=1313868962

Link to comment
Share on other sites

αλλά πάλι δεν πρέπει να βάλεις Οικοδομική άδεια , Εντός σχεδίου ή οικισμού ??

 

OA για την πισινα??

Μα αν ειχε ΟΑ δεν θα ηθελα να τη "τακτοποιήσω"....

Link to comment
Share on other sites

1. άν υπερβαίνει τα μέτρα της αδείας π.χ. έπρεπε 20 τ.μ. και έγινε 30 τ.μ. τότε επί 1

2. εφόσον είναι χωρίς ο.α. επί 3

3. άν είναι εντός οικισμού επί 1 ή εκτός επί 2

τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω κι ελπίζω όταν δημοσιευθεί ο νόμος να δίνει διευκρινήσεις στίς άπειρες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα..

Το πας με αυτη τη λογικη..

 

Δλδ στην περιπτωση μου..

 

Προστιμο: 1000*30*0.15*3*2*0.5=13500Ε!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ. Δεν προκειται για δικη μου πισινα..

Ενας πελατης με εχει φαει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.