Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

avgoust, δες το ως εξής:

 

Δεν μπορεί κανένας νομοθέτης να κατατάσσει σε οποιαδήποτε επίπεδα στατικής σπουδαιότητας κτίρια (δεν συντάσσουν αντισεισμικό κανονισμό..), σε νόμο που δεν τα νομιμοποιεί (και άρα έχει σαν κράτος ευθύνη απέναντί τους, πχ ταμεία σεισμοπλήκτων κτλ) αλλά τα τακτοποιεί !

 

Και άσε που το κόστος μιας τέτοιας στατικής μελέτης (δώστου μη καταστρεπτικούς ελέγχους - καρότα - σκανάρισμα οπλισμού - μοντελοποίηση με pussover analysis - σενάρια επεμβάσεων) ίσως και να ξεπερνάει τα πρόστιμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν σήμερα στην επιτροπή της βουλής οι αλλαγές που προβλέπονται στο νέο νομοσχέδιο..

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=234&catid=198&artid=2708

 

Διαβάζοντας το παραπάνω, σε βρήκα τίποτα σχετικά με τις μειώσεις στα πρόστιμα (ανάλογα με την παλαιότητά τους), κάτι όμως που αναφέρεται από το πρωί και στην τηλεόραση και στον έντυπο τύπο. Παραθέτω πρωτοσέλιδο σημερινής εφημερίδαςhttp://imageshack.us/photo/my-images/651/51362241.png/. ανακοινώθηκε κάτι? έχει κανείς ενημέρωση επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΑΕΚΤΖΗ (και εγώ αεκτζής..) αν δε βγεί το νέο σχέδιο νόμου που καταλήξανε στην δημοσιότητα, εγώ προσωπικά βαριέμαι να προσπαθώ να βγάλω άκρη με δημοσιεύματα που ο καθένας γράφει όπως θέλει ότι θέλει..

 

Και για να μην εκτεθούμε σε κανέναν άνθρωπο που μας ρωτάει τι και πόσο θα πληρώσω ας τους λέμε να περιμένουν να αποφασίσουν πρώτα οι #^%%^ και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμφωνώ μαζί σου babis , απλά ακόμη και στα κρατικά κανάλια , ανέφεραν περί μειώσεις 80% στα πρόστιμα για τα ακίνητα προ του '83 και 20% για αυθαίρετα μεταξύ 1983/2003 και δεν ξέρω από που έχουν αυτή την ενημέρωση, αυτή είναι η απορία μου...να μάθουμε και εμείς άμα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πχ εννοούν μειώσεις 80% επί του σχεδίου νόμου που είχε πρωτοκατατεθεί, ή 80% από τα πρόστιμα ανέγερσης κ διατήρησης που ίσχυαν πριν την τακτοποίηση που σχεδιάζουν;;

 

τέτοια είναι που με κάνουν να βαριέμαι να ασχοληθώ από τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκαν σήμερα στην επιτροπή της βουλής οι αλλαγές που προβλέπονται στο νέο νομοσχέδιο..

 

http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=234&catid=198&artid=2708

 

Διαβάζοντας το παραπάνω, σε βρήκα τίποτα σχετικά με τις μειώσεις στα πρόστιμα (ανάλογα με την παλαιότητά τους), κάτι όμως που αναφέρεται από το πρωί και στην τηλεόραση και στον έντυπο τύπο. Παραθέτω πρωτοσέλιδο σημερινής εφημερίδαςhttp://imageshack.us/photo/my-images/651/51362241.png/. ανακοινώθηκε κάτι? έχει κανείς ενημέρωση επί του θέματος?

 

στο παρακάτω άρθρο υπάρχουν επισυναπτόμενα τα νέα κείμενα του νομοσχεδίου

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/653902/Article.aspx

 

εκεί υπάρχουν οι νέοι συντελεστές που είναι μειωμένοι σχεδόν παντού και ειδικά για παλαιές κατασκευές.

 

Ένα από τα πολλά περίεργα του νομοσχεδίου είναι ότι λέει ότι όλος ο φάκελλος θα συντάσσεται με ευθύνη ιδιοκτήτη και μηχανικού. Θα έρθουμε δηλ σε αντιπαράθεση με τους ιδιοκτήτες οι οποίοι θα θέλουν να πληρώσουν λιγότερα ενώ εμείς θα θέλουμε να είμαστε καλυμμένοι.

Άλλο θέμα είναι τα αυθαίρετα για παράδειγμα που ένα τμήμα είναι εκτός απόστασης Δ και η προέκτασή του μπαίνει στο Δ. Αυτό το τμήμα θα το χωρίζουμε στα 2? Αυτό επεκτείνεται σε Σ.Δ, Σ.Κ, ύψος, και παντού. Άρα θα χρειάζεται να "σπάμε" ένα χώρο σε πολλά τμήματα και άρα θέλει ένα ιδιότυπο Διάγραμμα Κάλυψης.

Μου αρέσει που λέει ότι οι πολεοδομίες θα ελέγχουν μόνο την πληρότητα, το ίδιο έλεγε και στον 3843 και κάποιοι έλεγχαν τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τα παραδείγματα που έβγαλε το υπουργείο, δεν μπορώ να καταλάβω το εξής:

Στο προτελευταίο αναφέρει:

Β' Κατοικία, Χωρίς Οικοδομική Άδεια, Εκτός Σχεδίου, <50% υπέρβαση δόμησης.

 

στο φύλλο καταγραφής αυθαιρέτου όμως αναφέρει στα ψιλά γράμματα:

Όταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, δεν επιλέγεται κάποιο από τα 5,6,7,8, 9;

 

To <50% υπέρβαση δόμησης είναι ο συντελεστής με αριθμό 5...

 

Άρα από ότι φαίνεται από την αρχή επικρατεί ένα μικρό μπαχαλάκι...

 

Και δλδ σε αυτόν που πήρε 500μ2 εξ αδιαιρέτου και για να μην κουράζω είναι σίγουρα στην κατηγορία >200% , θα του βάλεις συντελεστή 2,2;

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα ναι, σύμφωνα με το φύλλο καταγραφής όχι...

 

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχει άδεια καθόλου το κτίριο, τότε θα πάει x 2 από το (1) και μετά δεν ελέγχεις τα 5,6,7,8,9.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πχ εννοούν μειώσεις 80% επί του σχεδίου νόμου που είχε πρωτοκατατεθεί, ή 80% από τα πρόστιμα ανέγερσης κ διατήρησης που ίσχυαν πριν την τακτοποίηση που σχεδιάζουν;;

 

κατά τη γνώμη θα ήταν το άσχετο τη δεδομένη στιγμή να αναφέρονται στα παλιά πρόστιμα, αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχει άδεια καθόλου το κτίριο, τότε θα πάει x 2 από το (1) και μετά δεν ελέγχεις τα 5,6,7,8,9.

 

Ναι καλά τα λες και εγώ μαζί σου είμαι.

Η απορία μου όμως είναι η εξής: Γιατί στο παράδειγμα υπάρχει το " υπέρβαση δόμησης <50%".

Άμα είναι έτσι όπως τα λέμε, αυτό είναι περιττό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.