Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λύσεις α λα ... ημιυπαίθριους και για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Αραγε ξεμπαζωμενα υπογεια μπαινουν στην ρυθμιση;

 

( ssuanis. χαλαρά, θα μπει ότι δεν μπήκε στους Η/Χ. ) Οσοι εχουν ακομα χρηματα στην ακρη θα ωφεληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ή εγώ τρελάθηκα ή ο Παπακωνσταντίνου και οι σύμβουλοί του !!!

 

Αν το φύλλο υπολογισμού όπως το βρήκα χθες στο in.gr , ισχύει ως έχει

και αν δεν έκανα εγώ κάποια πατάτα .....

 

Αναρτώ στα downloads (διάφορα) , εξελάκι υπολογισμού προστίμων....

Οι μεγαλοξενοδόχοι την βγάζουν καθαρή.

ΝΕΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ1.pdf

ΝΕΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα νομοσχέδιο εκ του προχείρου με πολλές ασάφειες, το οποίο θα εξελιχθεί σε νόμο του κράτους. Διερωτώμαι εάν στο ΥΠΕΚΑ έχουν αντιληφθεί το μέγεθος της δουλειάς και της ευθύνης του μηχανικού για το συγκεκριμένο θέμα. Εκτός εάν πιστεύουν ότι είναι κάτι αντίστοιχο με την τακτοποίηση των Η/Υ.

Φανταστείτε συνάδελφοι τι έχει να γίνει στις πολεοδομίες (έχοντας ως δεδομένο τους Η/Υ) με τον όγκο των σχεδίων που πρέπει να συγκεντρωθεί και με τα περιορισμένα χρονικά περιθώρια υποβολής των φακέλων (μέχρι 31/12/2011). Είναι, επίσης, τουλάχιστον αστείο να πιστέψουμε ότι:

1) η διαδικασία δεν θα πάρει παράταση, διότι απλά το κράτος είναι ανοργάνωτο

2) η δήλωση του αρμόδιου μηχανικού περί στατικής επάρκειας θα βασίζεται σε ταχύ οπτικό έλεγχο, που στην περίπτωση κτιρίων χωρίς άδεια θα δηλώνεται η ύπαρξη ή μη φέροντος οργανισμού καθώς και τυχόν εμφανείς βλάβες του.

3) οι πολεοδομίες δεν θα ερμηνεύουν, όπως θέλουν, το νόμο και θα ζητούν διαφορετικά πράγματα (τα ίδια ακριβώς έγιναν και στους Η/Υ)

4) δεν θα υπάρχει αλαλούμ λόγω επικάλυψης αντικειμένου του νέου νόμου με τον αντίστοιχο των Η/Υ

5) οι ιδιοκτήτες αυθαίρετης κατασκευής θα σπεύσουν άμεσα να ρυθμίσουν τους χώρους τους, απο τη στιγμή που το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών είναι οικονομικά ξεζουμισμένοι και

6) η αμοιβή των μηχανικών θα κινηθεί στα επίπεδα των Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ΑΤΜ δεν ξερεις εσυ απο αυτα... :smile:

Υπαρχει ηδη και χρησιμοποιειται σε πολλες περιπτωσεις η βεβαιωση κατοπιν ταχεως οπτικου ελεγχου... (αλλα εμενα τουλαχιστον μου εχει τυχει μονο σε νομιμα κτηρια)

 

Δεν είναι ότι δεν ξέρω, αλλά ότι δεν θέλω να ξέρω. :-x

Ρε τι έχουν να δουν τα ματάκια μας . . . 8-)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς, όπως συνέβη και με την τακτοποίηση των ημιϋπαιθρίων, υπάρχει και ο εξαναγκασμός, για να μην πω στυγνός εκβιασμός και μάλιστα ποιο ισχυρός αυτή τη φορά. Δεν θα μεταβιβάζεται κανένα ακίνητο χωρίς Υ/Δ μηχανικού και ιδιοκτήτη για την απουσία αυθαίρετων κατασκευών. Αυτό είναι το κλειδί που θα αναγκάσει, κυρίως, αυτούς που αυθαιρέτησαν σε εντός σχεδίου και αδειοδοτημένες κατασκευές. Τέτοιες μεταβιβάσεις και κυρίως γονικές παροχές γίνονται πάρα πολλές, ειδικά τώρα με την οικονομική κρίση. Θα προλάβουν όλοι να τις κάνουν πριν την 31η Δεκεμβρίου;;;

 

συνάδελφε αν και δεν είμαι προσκείμενος στην κυβέρνηση, αυτό δεν είναι εκβιασμός, είναι εργαλείο για να οδηγήσεις τον ασυνείδητο τον έλληνα να βάλει μυαλό κ να κάνει αυτό που πρέπει. χρονια φωνάζουμε οτι υπάρχουν νόμοι αλλά δεν υποχρεώνουν κανέναν να κάνει αυτό που πρέπει. είμαι απολύτως σύμφωνος με τα εργαλεία τύπου "δεν μπορεις αλλιως να κάνεις το οτιδήποτε". όποιος θέλει τακτοποιεί.αλλιώς ας βάλει το ακίνητο στον κ...ο του. αντε μάθαμε όλοι εκβιασμοί κ εκβιασμοί. τα ακουν κ οι ιδιώτες κ μας τα πρήζουν. για τα υπόλοιπα εννοείται διαφωνώ σ επολλά σημεία κ ελλείψεις του νόμου, αλλα να σκεφτόμαστε πριν μιλάμε. είμαστε κ μηχανικοί πανάθεμά μας

Link to comment
Share on other sites

Οι "συντελεστές επιλεγμένων τετραγωνιδίων" επιβαρύνουν κατά πολύ τις κατοικίες αυξάνοντας το αρχικό ποσοστό του 15% ακόμη και στο 90% επί της τιμής ζώνης!

πχ Β΄κατοικία 100 τμ - χωρίς Ο.Α. - εκτός σχεδίου - με Τ.Ζ. 500 ευρώ

Θα βγάλει πρόστιμο :

100τμ * 15% * 500 ευρώ/τμ * 3 (1β) * 2 (2β) * 1 (3β) = 45,000 ευρώ!

δηλαδή στο 90% της Τ.Ζ. (100*500*0,90)!

Να σημειώσω ΟΧΙ επί της αντικειμενικής τιμής (η κατοικία πχ μπορεί να είναι 20ετίας) αλλά επί της Τιμής Ζώνης - δηλαδή νεόδμητης κατοικίας.

 

Αντίθετα για χρήσεις πλην κατοικίας ΔΕΝ υπάρχουν παρόμοιοι συντελεστές και το μέγιστο ποσοστό κατηγορίας φτάνει στο 12% επί της τιμής ζώνης...

Επίσης η αναφορά σε "Μεγάλα Επαγγελματικά Ακίνητα" μάλλον είναι ατυχής καθώς αμέσως παρακάτω η ανάλυση των εμβαδών αρχίζει από "Μικρότερο ή ίσο των 500τμ" !!!

πχ ξενοδοχείο 100τμ - χωρίς Ο.Α. - εκτός σχεδίου - με Τ.Ζ. 500 ευρώ

Θα βγάλει πρόστιμο :

100τμ * 500 ευρώ/τμ * 6% = 3,000 ευρώ!

 

Η σύγκριση των 45000 ευρώ για εξοχική κατοικία και των αντίστοιχων 3000 ευρώ για ξενοδοχείο είναι τουλάχιστον ακατανόητη!

 

Επίσης αν "άλλη χρήση" είχε ρυθμίσει με τον 3843/10 100τμ "εντός όγκου"

νόμιμης Ο.Α. θα είχε πληρώσει πρόστιμο :

100τμ * 500 ευρώ/τμ * 15% = 7500 ευρώ

ενώ τώρα το ΤΕΛΕΙΩΣ αυθαίρετο μόνο 3000 ευρώ!!!!

 

Μήπως ο πίνακας είναι λειψός - φτιαγμένος κυριολεκτικά "στο πόδι"?

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε, γιατί το λες αυτό;

Σε άλλο post είχα αναφέρει τα περί 90% (λόγω κεκτημένης ταχύτητας είχα γράψει αντικειμενικής), αλλά είχα μέσα μου πάντα την ελπίδα ότι κάτι δεν κατάλαβα καλά...

Τελικά όμως καλά το κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο κάθε ιδιοκτήτης αυθαίρετης εξοχικής κατοικίας να την δήλωνε ως "ενοικιαζόμενο διαμερίσμα" ή ίσως "ενοικιαζόμενη έπαυλη - παράγκα ή άλλο" και τα καλοκαίρια να έκανε τον ξενοδόχο?

Θα έβγαζε κάποιο χαρτζηλίκι και θα γλίτωνε και 42000 ευρώ(!) από τη διαφορά προστίμου εξοχικής κατοικίας -ξενοδοχείου!

Να κάνουμε ερώτηση στον ΕΟΤ αν στις κατηγορίες των "κλειδιών" κάνουν προσφορές πχ μισό κλειδί ή και λίγο λιγότερο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.