Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Δες μήπως οριακά δεν ήταν στο πεδίο εφαρμογής του ΠΔ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ :  ΠΔ 71/88 (ΦΕΚ 32Α/17-02-1988) – ισχύς από 17-02-1989 ...

Αν απλά "έχει χαθεί" ενημερώνεις το φάκελο με νέα και τη νέα διάταξη των χώρων.

Το υπόγειο είναι ένα θέμα που πιθανά θα οδηγούσε σε αλλαγή φορτίων της μελέτης, δηλ. άδεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 ώρες πριν, lenia_s said:

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ωραια οποτε λυθηκε το ενα θεμα! αν καποιος γνωριζει για επεκταση ΚΥΕ ας πει μια γνωμη! :)

απ' όσο ξέρω, αν ο παρακείμενος χώρος που θα επεκταθεί το ΚΥΕ είναι μόνο για ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων σου αρκεί να είναι κατάστημα χωρίς απαίτηση υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Βέβαια σε ερώτηση στην πολεοδομία της Αθήνας μου είχαν πει ότι πρέπει να είναι "χώρος συνάθροισης κοινού" ενώ η πολεοδομία Πειραιά μου εξέδωσε κανονικότατα πριν από ένα χρόνο περίπου άδεια ΜΚ λειτουργικής συνένωσης χώρων για ένα μαγειρείο που επεκτάθηκε με τραπεζοκαθίσματα στο διπλανό κατάστημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλους!!θα κάνω μια ερώτηση κ στην τοπική πολεοδομία, αλλά με προβληματίζει αυτό που αναφέρεις xvas, οτι απο διαφορετικές πολεοδομίες πήρες διαφορετικές απαντήσεις (εφόσον πλέον οι ΕΕΜΚ βγαίνουν ηλεκτρονικά χωρίς τον έλεγχο από την πολεοδομία που έδωσε την Α απάντηση, οπότε ο ελεγκτής μπορεί να υποστηρίξει την Β/Γ/Δ απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

@lenia_s δυστυχώς το φαινόμενο των διαφορετικών απαντήσεων ανά πολεοδομία είναι συχνότατο... εδώ καμιά φορά μπορεί να ακούσεις διαφορετικές απαντήσεις από υπαλλήλους της ίδιας ΥΔΟΜ!!!! Γι' αυτό το λόγο εγώ προσωπικά, πάντα, όταν έχω τέτοιες περιπτώσεις ρωτάω στην αρμόδια ΥΔΟΜ πριν απαντήσω στον πελάτη.

Ενδεικτικά πάντως όταν κάποια στιγμή είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ (για θέμα αυθαιρέτου) τι να κάνω σε μια αμφιλεγόμενη περίπτωση η απάντηση που είχα πάρει ήταν να φροντίσω να τεκμηριώσω ό,τι κάνω στην τεχνική μου έκθεση ώστε να μην έχω θέματα μελλοντικά σε περίπτωση αντιδικίας. Φαντάζομαι λοιπόν ότι η απάντηση ισχύει γενικά και τώρα που θα εκδίδουμε τις άδειες ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, θέλω να προχωρήσω σε λειτουργική συνένωση δύο καταστημάτων του 1957, με Ε.Ε.Μ.Κ. και έχω απορία τι γίνεται σχετικά με τις θέσεις στάθμευσης. Η χρήση παραμένει η ίδια, ωστόσο στα απαιτούμενα δικαιολογητικά αναφέρει για συμβολαιογραφική δήλωση του ν.1221/1981 και εξασφάλιση υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης όπου απαιτείται. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει στην περίπτωση μου ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 δες τον 960/79

δεν απαιτουνταν "τοτε" Το 85 ωρισθηκε η αλλαγη χρησης.

Κι εσυ, επίσης, ουτε  εχεις,  σημερα,  αλλαγη χρησης

Για Αθηνα βλεπεις το ΦΕΚ Α 76/2004

για υπολοιπη Ελλαδα το ΦΕΚ Α 230/96

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζω και πολύ άκρη ομολογώ... στην περίπτωση μου έχω δύο καταστήματα που κατασκευάστηκαν το 1957, τα οποία θα ενωθούν με μία πόρτα. Το ερωτήματα είναι απλά : Απαιτείται έλεγχος θέσεων στάθμευσης ;  Και τι είναι η συμβολαιογραφική δήλωση του ν.1221/1981 για εξασφάλιση υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης ; Ευχαριστώ.

Edited by Sandro
Link to comment
Share on other sites

για μενα,

δεν απαιτειται δηλωση του 1221 για την συνενωση που θα κανεις

Κατα τα λοιπα, ο τιτλος  του νομου ειναι σαφης

       Νόμος 960 της 21/25.8.1979  (Α΄ 194)

      Περί επιβολής υποχρεώσεων προς δημιουργίαν χώρων σταθμεύσεως

      αυτοκινήτων δια την εξυπηρέτησιν των κτιρίων και ρυθμίσεως

      συναφών θεμάτων. - (Α΄ 194).

Τα υπολοιπα τα βρισκεις  σε ολα οσα σου εστειλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή είναι υφιστάμενα, προ της ενάρξεως της εφαρμογής του 960/79, δεν υπάρχει υποχρέωση ;;;

Ισχύει επίσης ότι τα καταστήματα προ του 83΄ θεωρούνται ταυτόχρονα και Κ.Υ.Ε. ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.