Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση καταστημάτων


penro

Recommended Posts

Θα ήθελα τι βοήθεια σας στα εξής δύο ερωτήματα :

 

1 Σε ισόγειο κτιρίου υπάρχουν τέσσερα καταστήματα (μεσοτοιχία σε σειρά). Δύο χρόνια που έχει τελειώσει το κτίριο δεν έχουν λειτουργήσει ποτέ. Πελάτης θέλει να τα αγοράσει και να τα κάνει ένα κατάστημα. Για να γίνει το παραπάνω χεριάζετε κανονική άδεια ή μπορεί να γίνει με «μικρής κλίμακας». Σημείωση σε ερώτηση μου στην αρμόδια πολεοδομία για άδεια μικρής κλίμακας για άσχετη περίπτωση , μου απάντησαν ότι άδεια μικρής κλίμακας δεν βγαίνει για εντός σχεδίου περιοχές ???? Ισχύει ? γιατί μου ακούστηκε περίεργο.

 

2. Σε κατάστημα θέλουν να αλλάξουν όλη την όψη (18μ) και την φωτεινή επιγραφή. Οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να βγάλουμε κανενός είδους άδεια. Από την στιγμή που δεν βγαίνει μικρής κλίμακας δεν μπορώ να επιμείνω για κανονική άδεια με αποτέλεσμα να είμαστε ξεκρέμαστοι.

 

Κάθε γνώμη – συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις (γκρέμισμα μη φερόντων τοίχων) δεν χρειάζεται κανονική άδεια. Για την συνένωση χρειάζεται άδεια συνένωσης (τουλάχιστον εγώ έτσι είχα κάνει παλιότερα). Η έγκριση μικροεπισκευών ισχύει και για εντός σχεδίου κτίρια.

 

2. Για τις επισκευές όψεων ισχύει ότι αν δεν χρησιμοποιηθούν σκαλωσιές, τότε θεωρούνται "εργασίες μικρής κλίμακας".

Link to comment
Share on other sites

για συνένωση αγαπητέ μου χρειάζεται οικοδομική άδεια με τίτλο "συνένωση καταστημάτων και εσωτερ. διαρρυθμίσεις".

 

τώρα για αλλαγή όψης, αν είσαι σε πολυκατοικία τότε όχι μόνο χρειάζεσαι κανονική άδεια αλλά απαιτείται και η συναίνεση των συνιδιοκτητών.

 

Από κει και πέρα, δεν ξέρω και τι αλλαγές στην όψη σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ερώτημα που έχω είναι : τί είδους φάκελο πρέπει να καταθέσω στην πολεοδομία για να ενοποιήσω δύο γειτονικά καταστήματα που είναι υπό ανέγερση ?

 

Στην αρχική πολεοδομική άδεια εμφανίζονται ως δύο διπλανά καταστήματα με μεσοτοιχία , αλλά θέλω στην τελική θεωρημένη άδεια να παρουσιάζονται σαν ένα ενιαίο κατάστημα. Δεν θα αλλάξει τίποτε στα στατικά του κτιρίου, απλά δεν θα χτιστεί ο ενδιάμεσος τοίχος ανάμεσα στα καταστήματα.

 

Από το http://www.poleodomia.gov.gr βρίσκω τις επιλογές :

 

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ - ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΛΕΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ - ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΛΕΤΩΝ

 

Ποιό είναι το σωστό ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κατά τη συνένωση καταστημάτων προκύπτουν 100 μ2 συνολικό εμβαδόν.. Υπάρχει περιορισμός για 80 μ2 ανά οικόπεδο. Ο περιορισμός αυτός αναφέρεται σε νέες οικοδομές? Μπορούμε να πούμε ότι αφού συνενώνονται υπάρχοντα καταστήματα, απλά διατηρούμε το υπάρχον εμβαδόν που είχε εγκριθεί στην πρώτη οικ. άδεια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός που αναφέρεις είναι κάλυψη;

Νομίζω πως δεν έχεις πρόβλημα, είσαι εντός νομίμου περιγράμματος.

Στην Πολεοδομία σου είπαν κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Στους όρους δόμησης που πήρα από την πολεοδομία αναφέρεται στις χρήσεις γης το εξής:"εμπορικά καταστήματα επιφάνειας μέχρι 80μ2 ανά οικόπεδο"

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ήδη ένα κατάστημα ψιλικών 50μ2, ένα φαρμακείο 50μ2 και το κενό κατάστημα στο οποίο πρόκειται να επεκταθεί το φαρμακείο 50μ2 επίσης. Μου είπαν πως δεν μπορώ να κάνω την συνένωση διότι υπερβαίνω τον περιορισμό των 80μ2! Πρόκειται όμως για νόμιμη υπάρχουσα οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο δηλ αυτά αχρηστεύονται;!;

 

Παρεμπιπτόντως ο πελάτης έχει ήδη νοικιάσει τον χώρο ως κατάστημα από το καλοκαίρι και έχει προχωρήσει και στην ανακαίνισή του. Τώρα συνειδητοποίησε πως χρειάζεται Οικ. Άδεια..

----

Επίσης τίθεται και το εξής ερώτημα:από τη στιγμή που το φαρμακείο ανήκει στα καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών μήπως ο περιορισμός των τετραγωνικών δεν μας αφορά εν τέλει; Άλλωστε από ό,τι ξέρω υπάρχουν ελάχιστες απαιτήσεις στο εμβαδόν των φαρμακείων αλλά όχι μέγιστες, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.