Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

περιλαμβάνει και τις ψήφους των οριζόντιων ιδιοκτησιών προς συνένωση? 

- ναι.

 

ΝΟΚ_X4 + Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών - 3.2 Νομοθεσία - Michanikos.gr 

πας με ΝΟΚ 23/5

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη ευχαριστώ.

ΑΝ δεν πειράξουμε ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις (απ' ότι έχω διαβάσει δεν είναι υποχρεωτικό, αν και παράδοξο στο "ίδιο" κατάστημα να έρχονται 3 λογαριασμοί ρεύματος...) περνάει με ΕΕΔΜΚ κζ. Ουσιαστικά οι εργασίες που θα γίνουν είναι διάνοιξη πόρτας μεταξύ των καταστημάτων και εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Χάνω κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω γιατι το συνδεεις με τα ηλεκτ/γικα

θα πας με το "κζ";;;

και οσα αναλυτικα ζηταει το  Β 1843/2020.

Σου ζηταει αναλυτικη περιγραφη   των εργασιων.

Γιατι αναφερεσαι στις ηλ/μηχ/κές? Τι αλλαζει αν  τις πειραξετε;

 ουτε θα εχετε τρια WC, ουτε τρεις μετρητες ΔΕΗ

[μου διαφευγει κατι;]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχεις δίκιο. Μόνο ως προς το πιθανό κόστος με ενδιαφέρουν τα Η/Μ. Ουσιαστικά ένα ρολόι ΔΕΗ θα μείνει λειτουργικό. Απλά το πιθανότερο είναι να μην καταργηθούν οι εκγαταστάσεις για τα άλλα δύο για πρακτικούς λόγους αν και όταν ξαναγίνει διαχωρισμός.

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως,

αν κοψεις την ΔΕΗ απο τα δυο, θα πρεπει να  διορθωσεις τα τμ. της μιας παροχης και να προσθεσεις σε αυτη τα τμ. των αλλων δυο, προσκομιζοντας στον Δημο την αδεια συνενωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κοπούν. Αν δεν υπάρχει θέμα λογιστικοφορολογικό, θα διατηρηθούν και τα τρία, διαφορετικά θα δούμε πώς και τί. Από Σεπτέμβριο αυτά, για την ώρα μετράμε ώρες για λίγη ξεκούραση, τουλάχιστον σωματική!!!  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Έχω μία περίπτωση που με έχει παιδέψει αρκετά και θα ήθελα τη βοήθεια σας για το αν τα έχω σωστά στο μυαλό μου.

Ο πελάτης μου ενδιαφέρεται για την αγορά καταστήματος Ισογείου σε περιοχή εντός σχεδίου. Το κατάστημα αυτό βάσει σύστασης και τίτλων κτήσης  είναι μία αυτοτελής κ ανεξάρτητη  οριζόντια ιδιοκτησία που αποτελείται από Ισόγειο 100 τμ και υπόγεια αποθήκη 80 τμ. Το κατάστημα αυτό εκμισθώνεται, ήδη πριν το αποκτήσει ο τωρινός ιδιοκτήτης, ως συνολο με όμορες άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες και συγκεκριμένα έχει γίνει λειτουργική ενοποίηση τόσο με το υπόγειο του διπλανού καταστήματος (δηλ. το υπόγειο-βοηθητικό χώρο της διπλανού καταστήματος- ο.ιδ. Ισογείου), όσο και με το την ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία πρώτου ορόφου (ενδεικτικά ανοίγματα οπών στην πλάκα κ κατασκευή ανελκυστήρων, αναβατορίων και κλιμακοστασίων).Όταν είχαν γίνει οι λειτουργικές αυτές ενοποιήσεις ο κύριος όλων των οριζόντιων ιδιοκτησιών ήταν ο ίδιος. Πλέον, όμως, το κατάστημα ισογείου, που ενδιαφέρει τον πελάτη μου – αγοραστή, ανήκει σε άλλον, στον τίτλο κτήσης του οποίου δεν αναφέρεται πουθενά η λειτουργική ενοποίηση. 

Επίσης, στη μόνη δήλωση του ν. 4178/2013  που μας έχει κοινοποιηθεί αναφέρεται (λανθασμένα) ότι η συγκεκριμένη  ιδιοκτησία Ισογείου αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο ΚΑΙ ΟΡΟΦΟ, με μνεία μεν στις κατασκευές ανελκυστήρων, κλιμακοστασίων κλπ. αλλά όχι ειδικότερη μνεία για τη νομιμοποίηση της λειτουργικής ενοποίησης.

 

Οι προβληματισμοί μου είναι:

Α) Δεδομένου ότι η λειτουργική ενοποίηση απαιτεί έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας δε θα έπρεπε να νομιμοποιηθεί και αυτή, εφόσον έγινε χωρίς άδεια; Ή αρκεί να νομιμοποιείς τις οπές και κατασκευές;

Β) και σημαντικότερο ερώτημα: ο πελάτης μου ως μελλοντικός ιδιοκτήτης μπορεί να προχωρήσει στην άρση της λειτουργικής ενοποίησης  (αν το θελήσει στο μέλλον) χωρίς να απαιτείται η συναίνεση του ιδιοκτήτη των άλλων ανεξάρτητων οριζόντιων ιδιοκτησιών και του 67% του συνόλου των συνιδιοκτητών (δεδομένου ότι οι κατασκευές ενοποίησης και άρα και οι εργασίες άρσης αυτών έχουν επηρεάσει τον φέροντα οργανισμό όπως είναι οι πλάκες κλπ και  ότι από όσα έχω βρει στη νομοθεσία για τον διαχωρισμό απαιτείται έκδοση εγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας;;

Ρωτάω γιατί πιθανολογείται η δυστροπία του ιδιοκτήτη του πρώτου ορόφου να συναινέσει και επιτρέψει τον εκ νέου διαχωρισμό και να δράσει εκβιαστικά, γιατί χωρίς την ενοποίηση με το ισόγειο κατάστημα η ιδιοκτησία του δύσκολα θα ενοικιαστεί.

Κάθε σκέψη ή συμβουλή πολύτιμη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς πρέπει να τακτοποιηθούν πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά οι νέες οριζόντιες ιδιοκτησίες.
Όμως, πρέπει να συναινούν όλοι οι εμπλεκόμενοι ιδιοκτήτες.
Το ίδιο ισχύει και για οποιαδήποτε μελλοντική αλλαγή στις ιδιοκτησίες.
Με λίγα λόγια, ο πελάτης σου χρειάζεται μηχανικό, συμβολαιογράφο και την καλή διάθεση των συνιδιοκτητών.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Πλέον, όμως, το κατάστημα ισογείου, που ενδιαφέρει τον πελάτη μου – αγοραστή, ανήκει σε άλλον, στον τίτλο κτήσης του οποίου δεν αναφέρεται πουθενά η λειτουργική ενοποίηση"

 

ξεκινας απο αυτη την μεταβιβαση, πότε εγινε και τι αναφερει ως προς την "συνενωση" και την εκμισθωση

Κατα τα λοιπα, δεν βλεπω πώς μπορεις να αγορασεις ανεξαρτητη ΟΙ, προς αμεση χρηση, αφου αυτη ειναι μισθωμενη   σαν  συνολο - με ομορες  ΟΙ - αφου αγοραζεις μεν ανεξαρτητη ΟΙ , αλλα αυτη αποτελει μερος μιας   ενιαιας μισθωσης, στα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις  της οποιας  υπεισερχεται ο δικος σου αγοραστης.

Εαν θελεις  να αγορασεις ανεξαρτητο μαγαζι προς εγκατασταση, αυτο δεν το εχει ο πωλητης.

Μονον μισθωματα σου αποφερει.

Θα δεις με μηχανικο τι "τακτοποιησεις" εγιναν....

κι οταν αποχωρησει απο το μισθιο ο ενοικιαστης και χτισθει η μεσοτοιχια, τοτε θα εχεις το δικο σου μαγαζι.

Στο μεταξυ ειναι υπο  ενδελεχη  ελεγχο το μισθωτηριο, το Ε9 το Ε2, το ΤΑΠ και οι τακτοποιησεις.

τα λεμε

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για έκδοση ΕΕΜΚ "Λειτουργική συνένωση δύο όμορων καταστημάτων" ο προϋπολογισμός πρέπει να είναι έως 25.000 ευρώ max ή επειδή αφορά σε δύο διαφορετικές ΟΙ μπορεί να είναι 2Χ25.000 ευρώ max;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.