Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό πίστευα κι εγώ, αλλά δυό "μάγκες" το πρωί με έκαναν πύραυλο....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώνουν έργο με αυτή την "προδιαγραφή" .... Δεν γράφω περισσότερα διότι θα καρφωθούμε.... Τους πήρε και τους σήκωσε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, προχωρώ σε έκδοση ΕΕΜΚ για διάνοιξη τμήματος μεσοτοιχίας ισογείων καταστημάτων για την λειτουργική συνένωση τους. Θεωρείτε, δεδομένου ότι θα διατηρηθούν και οι δύο εξώθυρες στην όψη τους ως είχαν, ότι αλλάζει η μελέτη της παθητικής πυροπροστασίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και από εμένα.

Σε κτίριο ενός ιδιοκτήτη, στον όροφο έχει κατοικίες και στο ισόγειο 2 καταστήματα. Κάποια στιγμή το 2012 από νοικαρη έγινε συνένωση (ενήμερος ο ιδιοκτήτης) χωρίς καμία άδεια. Τώρα το παίρνει νέος νοικαρης κ θέλει να δει τι γίνεται. Η λειτουργική συνένωση με καθαίρεση 2 wc και δημιουργία αλλού σε νέα θέση πώς τακτοποιειται; Υπόψιν, το κτίσμα είναι του 77.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, littlejulie said:

Καλημέρα και από εμένα.

Σε κτίριο ενός ιδιοκτήτη, στον όροφο έχει κατοικίες και στο ισόγειο 2 καταστήματα. Κάποια στιγμή το 2012 από νοικαρη έγινε συνένωση (ενήμερος ο ιδιοκτήτης) χωρίς καμία άδεια. Τώρα το παίρνει νέος νοικαρης κ θέλει να δει τι γίνεται. Η λειτουργική συνένωση με καθαίρεση 2 wc και δημιουργία αλλού σε νέα θέση πώς τακτοποιειται; Υπόψιν, το κτίσμα είναι του 77.

Γειά σου, δεν εξηγείς αν η συνένωση αφορά τις κατοικίες ή τα κατ/τα. Το πρόβλημα είναι ότι οι εργασίες που αναφέρεις, αν έχουν γίνει μετά τις 28/7/11 δεν μπορού να υπαχθούν στον Ν.4495/17. Διαφορετικά θα μπορούσε να γίνει μια υπαγωγή για την αυθαίρετη συνένωση και τις διαρρυθμίσεις (ως ΔΔ είτε ΛΠ) και το θέμα να κλείσει εκεί. Οπότε σε 1η φάση το ψάχνεις μήπως τελικά οι εργασίες συνένωσης γίνανε πριν το '11.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akis73 said:

Γειά σου, δεν εξηγείς αν η συνένωση αφορά τις κατοικίες ή τα κατ/τα. Το πρόβλημα είναι ότι οι εργασίες που αναφέρεις, αν έχουν γίνει μετά τις 28/7/11 δεν μπορού να υπαχθούν στον Ν.4495/17. Διαφορετικά θα μπορούσε να γίνει μια υπαγωγή για την αυθαίρετη συνένωση και τις διαρρυθμίσεις (ως ΔΔ είτε ΛΠ) και το θέμα να κλείσει εκεί. Οπότε σε 1η φάση το ψάχνεις μήπως τελικά οι εργασίες συνένωσης γίνανε πριν το '11.

Η συνένωση έγινε στα 2 ισόγεια καταστήματα. Το πότε μου το είπε περίπου ο τωρινός νοικαρης αλλά δεν ήταν κ σίγουρος. Αν ήταν πριν την 28)7/11, οκ λύνεται το θέμα. Αν όχι τότε πάω για νομιμοποίηση με πρόστιμο; Αν είναι μια ιδιοκτησία ενιαία χωρίς οριζόντια, τότε δεν μπορεί να γίνει απλή ενημέρωση; Έχουν αλλάξει τα wc αλλά δεν ξέρω τι μηχανολογικες μελέτες απαιτούσαν το 1977..

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2023 at 10:15 ΜΜ, littlejulie said:

Αν όχι τότε πάω για νομιμοποίηση με πρόστιμο; Αν είναι μια ιδιοκτησία ενιαία χωρίς οριζόντια, τότε δεν μπορεί να γίνει απλή ενημέρωση;

Ναι και στα δύο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.