Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση καταστημάτων


Recommended Posts

Η γνώμη μου είναι πως μπορεί να γίνει η συνένωση αφού πρόκειται για νομίμως υφιστάμενα. Πάρε γραπτώς την απάντηση της Πολεοδομίας και πήγαινε και στη ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι της άποψης ότι κατ'αρχήν δεν μπορεί να γίνει συνένωση διότι αντίκειται στους όρους δόμησης .

 

Αλλωστε το κτήριο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο ως έχει. Περαιτέρω, τα καταστήματα δεν αχρηστεύονται επειδή δεν γίνεται συνένωση. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να θέλει να τα συνενώσει όλα .

 

Κρατώ όμως μια επιφύλαξη για το γεγονός ότι οι όροι δόμησης αναφέρονται σε εμπορικά καταστήματα , μήπως και μπορέσεις και πατήσεις πάνω σε αυτό επειδή πρόκειται για φαρμακείο.

 

Ισως τελικά η ΔΟΚΚ που αναφέρθηκε παραπάνω να δώσει τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

...οι όροι δόμησης αναφέρονται σε εμπορικά καταστήματα , μήπως και μπορέσεις και πατήσεις πάνω σε αυτό επειδή πρόκειται για φαρμακείο.

 

Ισως τελικά η ΔΟΚΚ που αναφέρθηκε παραπάνω να δώσει τη λύση.

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Νομίζω πως σε αυτό θα προσπαθήσω να πατήσω.

Επειδή όμως από ότι φαίνεται θέλουν να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη ψάχνω να δω από που θα πιαστώ ώστε να μην έχουν τίποτε να μου πουν. Για το ίδιο θέμα (μου παρουσιάζουν πρόβλημα και με τη χρήση φαρμακείο) έχω αναρτήσει και εδώ http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=145179&postcount=20 στην περίπτωση που μπορείτε να βοηθήσετε.(συγνώμη αν κάνω κατάχρηση του θέματος το αναφέρω ώστε να έχετε ολοκληρωμένη εικόνα του προβλήματος)...

Όσο για την ΔΟΚΚ την επισκέφτηκα χθες και μου είπαν πως αρμόδια είναι η πολεοδομία..

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία έγραψε ο υπάλληλος τόσο στο τοπογραφικό όσο και στο φύλλο ελέγχου ότι "απαγορεύεται η χρήση φαρμακείο" (χωρίς όμως να διευκρινίζει το γιατί) με υπογραφή και σφραγίδα του. Προφορικά μου είπε και για τον περιορισμό των τετραγωνικών αλλά δεν σημείωσε τίποτε σχετικό. Να ζητήσω κάτι άλλο? Θα πρέπει να κάνω πρώτα εγώ εγγράφως σχετική αίτηση στο τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Με το να έχεις χωρίσει το ερώτημά σου στα δύο, μάλλον μπερδεύεις τη συζήτηση. Έτσι στην άλλη συζήτηση σου έγραψα ότι κακώς ξεκίνησες από την πολεοδομία, ενώ διαβάζοντας εδώ, τώρα, τον περιορισμό των 80μ2 βλέπω ότι το θέμα και το πρόβλημα δεν είναι στις προδιαγραφές των φαρμακείων αλλά στους ειδικούς όρους δόμησης που υπάρχουν στην περιοχή.

Ερώτηση, που πιθανόν να φωτίσει το τοπίο: Η άδεια οικοδομής έχει βγεί πριν ή μετά που τέθηκε ο περιορισμός των 80μ2 καταστήματος ανά οικόπεδο;

Και άλλη ερώτηση, προς τους υπόλοιπους που συμμετέχουν στη συζήτηση: Το φαρμακείο περιλαμβάνεται ή όχι στα "εμπορικά καταστήματα";

 

Τι άλλο να ζητήσεις από τον υπάλληλο; Μα φυσικά την αιτιολόγηση της απαγόρευσης...

Link to comment
Share on other sites

Χώρισα το ερώτημα διότι δυο είναι τα ζητήματα που πρέπει να λύσω τετραγωνικά κατά την συνένωση και χρήση φαρμακείου

Νομίζω πως εάν ανέφερα εδώ το ζήτημα των χρήσεων και ποιος τις καθορίζει θα έβγαινα έκτος θέματος διότι ο τίτλος είναι Συνένωση καταστημάτων

Ζητώ συγνώμη εάν μπέρδεψα κάποιους είμαι καινούρια και μαθαίνω...

 

Αναφέρω και παραπάνω για νόμιμη υπάρχουσα οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο επομένως σαφώς και είναι προ του περιορισμού, συγκεκριμένα άδεια του 78 όροι δόμησης ΦΕΚ 379Δ/23-7-90 και παρεμπιπτόντως άδεια φαρμακείου το 1996!

 

Από ό,τι διάβασα σε βιβλίο για χρήσεις κτηρίων (και αναφέρει και άλλος συνάδελφος παραπάνω) το φαρμακείο είναι Κατάστημα παροχής προσωπικών υπηρεσιών

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ 23-2/6-3-1987 ΦΕΚ 166 Δ' (κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης) στο

 

Αρθρο 1

Β) Σύμφωνα με την ειδική πολεοδομική λειτουργία τους.

 

Υπάρχει η κατηγορία 3 --> "Εμπορικά καταστήματα , καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών" .

 

Αρθρο 2 (Περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας)

Μεταξύ άλλων διαβάζουμε :

 

"3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο,φαρμακείο,χαρτοπωλείο κλπ)"

 

Αρα νομίζω ότι το φαρμακείο έχει περίπου την ίδια αντιμετώπιση με τα εμπορικά καταστήματα με την εξαίρεση αυτή του άρθρου 2.

 

Eπίσης στο άρθρο 11 παρ.1 του ίδιου ΠΔ λέει ότι :

 

"από την πολεοδομική μελέτη είναι δυνατόν ορισμένες από τις χρήσεις γης που επιτρέπονται σύμφωνα με τα πιο πάνω άρθρα να απαγορεύονται ή να επιτρέπονται με όρους και προυποθέσεις ή να αφορούν τμήματα οικοδομικών τετραγώνων ή οικοπέδων ή και ορόφους κτιρίων"

 

συνεπώς ..όλα είναι πιθανά.

 

Πάντως να απαγορεύεται το φαρμακείο ως χρήση ακούγεται κάπως περίεργο.

 

Το Δ/μα της περιοχής το έχεις βρει να δεις ακριβώς τι λέει akazarch ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι αναφέρονται ξεχωριστά "Εμπορικά καταστήματα , καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών" δεν μας εξασφαλίζει ότι δεν είναι το ίδιο; Πιστεύετε δηλ ότι θα ισχύει και για το φαρμακείο τελικά ο περιορισμός των 80 μ2;

 

Ως προς το διάταγμα:

ΦΕΚ 379Δ/23-7-90

Άρθρο 3

"τομέας Β...επιτρέπονται οι χρήσεις: κατοικία, ξενώνες δυναμικού έως 20 κλίνες, εμπορικά καταστήματα επιφάνειας μέχρι 80 τμ ανά οικόπεδο, γραφεία, κτίρια εκπαίδευσης, εστιατόριο, αναψυκτήρια, θρησκευτικοί χώροι, κτίρια κοινωνικής πρόνοιας, επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης, πρατήρια βενζίνης, αθλητικές εγκαταστάσεις, κτίρια-γήπεδα στάθμευσης, πολιτιστικά κτίρια."

 

Δεν υπάρχει σε αυτό κάποιος άλλος περιορισμός για το δικό μου Ο.Τ.

 

Αρχίζει πάντως να γίνεται πονοκέφαλος το θέμα και να σκεφτείτε ότι το ανέλαβα επειδή υποτίθεται ότι ήταν τελειωμένη δουλειά και ο χρόνος με πιέζει και για άλλα θέματα.. :???: :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 καταστήματα με συνολικό εμβαδό μεγαλύτερο των 80μ² αλλά δεν σου επιτρέπουν να συνενώσεις τα 2?

Μα δεν θα κάνεις κάποια αλλαγή στην υφιστάμενη κατάσταση. 100+μ² ήταν, 100+μ² θα είναι.

Άδεια λειτουργίας δηλαδή σε κάποιον που θα νοικιάσει μεμονωμένα το 3ο κατάστημα δεν θα δώσουν???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.