Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλευρικές σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

  • 2 years later...
Screen%20shot%202014-05-23%20at%206.05.5 

 

Σε μια τετοια κατοψη πως θα περνατε τις πλευρικες σκιασεις στη μεσα μερια που θεωρητικα καλυπτεται απ ολο το συνολο των κτιριων?
Link to comment
Share on other sites

Αποστασεις κανονικα, δεξια κι αριστερα.

Σε καμια περιπτωση μηδενικοι συντελεστες

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όχι μηδενικοί. Αποστασεις κανονικά, αλλά απο ποια σημεία που δημιουργούν σκίαση στους τοίχους? Δεν επηρεάζουν και οι άκρες όλου του κτιριακού συγκροτήματος για τις πλευρικές σκιάσεις απ τη στιγμή που είναι ενιαίο? Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.. Ή θα πάρουμε από τους πολύ κοντινούς τοίχους μονο, εκεί που σχηματίζεται το εσωτερικό τετραγωνάκι?

Link to comment
Share on other sites

Στην λογική της λειτουργίας και της εύρεσης των συντελεστών σκίασης στον ΚΕΝΑΚ, υπάρχει ένας απλός και εναλλακτικός τρόπος προσέγγισης: για να βρεις τα γεωμετρικά δεδομένα του πλευρικού [δεξιού ή αριστερού] εμποδίου [οποιασδήποτε γεωμετρικής μορφής και πολυπλοκότητας] και στην συνέχεια τον αντίστοιχο συντελεστή σκίασης, θεωρείς την προβολή του "πλευρικού εμποδίου" σε κάθετο επίπεδο [δεξιά ή αριστερά] του δομικού στοιχείου. Αυτό το θεωρητικό πλευρικό πέτασμα χρησιμοποιείς στους λογαριασμούς σου.

Το αντίστοιχο ισχύει και στις σκιάσεις από προβόλους-τέντες, για τις οποίες κάνουμε τον ίδιο χειρισμό, εμπειρικά και χωρίς να το καταλάβουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

https://www.dropbox.com/s/l3wj97ysrad4t9s/Screenshot%202018-03-03%2012.36.31.png?dl=0

 

Καλημέρα, μετά από διαφωνία με ορισμένους συναδέλφους μου.. μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις πλευρικές σκιάσεις που πρέπει να πάρω στον συνημμένο τοίχο; Τα ύψη των απέναντι κτηρίων είναι μεγαλύτερα από το δικό μας..

Link to comment
Share on other sites

τι αποστασεις εχουν τα κτιρια ;; εγω παντως δεν θα επερνα πλευρικες σκιασεις απο αυτα τα κτιρια .. πιστευω οτι γινεται αρκετα περίπλοκο να υπολογιζεις κατι τετοια σε αυτον τον τοιχο και ανευε νοηματος .. 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

θεωρω οτι δεν εχει σημασία η απόσταση και αυτό γιατί μάλλον έχουμε 90μοιρες σκίαση... θεωρητικά πρέπει να πάρω το σημείο Β ως πλευρική σκίαση... 

 

ωστόσο υπερκαλύπτεται από την πλευρά του απέναντι κτηρίου... 

 

και η λογική λεει ότι μετράω την σκίαση του τοίχου όταν ο ήλιος είναι στην ίδια ευθεία με τον τοίχο που ελέγχω

 

έχω κάνει αρκετά πεα με τις σκιάσεις που αναφέρεις κι εσυ αλλά πιστεύω οτι αυτό είναι το ορθότερο... δεν ξέρω.. 

Edited by MKapagiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.