Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλευρικές σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

https://www.dropbox.com/s/l3wj97ysrad4t9s/Screenshot%202018-03-03%2012.36.31.png?dl=0

 

Καλημέρα, μετά από διαφωνία με ορισμένους συναδέλφους μου.. μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του για τις πλευρικές σκιάσεις που πρέπει να πάρω στον συνημμένο τοίχο; Τα ύψη των απέναντι κτηρίων είναι μεγαλύτερα από το δικό μας..

Ο Α (ως κτίριο) προσφέρει σίγουρα πλευρική σκίαση καθώς δεν βρίσκεται στην προβολή του τοίχου αλλά ως αριστερή προεξοχή - σκίαση (όπως κοιτάμε το δομικό απ' έξω). Σε εκείνο το σημείο που δείχνεις.

Ο Β (ως κτίριο) νοείται μόνο ως εμπόδιο ορίζοντα όχι σε εκείνο το σημείο που δείχνεις παρά στην προβολή του τοίχου προς τα έξω.

 

Απλά η απολαβή από τη γωνία Α - κέντρο τοίχου δεν υπάρχει στην πράξη καθώς ενδιάμεσα παρεμβάλεται το κτίριο Β. Οι σκιάσεις όμως εξετάζονται ανεξάρτητα (δεν προβλέπει η ΤΟΤΕΕ κάτι άλλο).

Στην πράξη εάν το ίδιο συνέβαινε και στην κάτω μεριά (δεξιά σκίαση) ο τοίχος αυτός δέχεται φως μόνο από το δώμα του κτιρίου στον ορίζοντα (κτίριο Α).

Υπάρχει δηλαδή επικάλυψη των εμποδίων.

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω προβολη του εμποδιου απο το μεσον του τοιχου στο εμποδιο και βρισκω ενα ισοδυναμο εμποδιο που εφαπτετε στον τοιχο ( στην κατοψη )..μετα κανω αλλη μια προβολη της οψης για βρω το υψος του εμποδιου και αν ειναι περιπου στην μεση και λιγο ποιο πανω δεν τον λαβαίνω υποψιν μου αν ειναι κοντα στο υψος του τοιχου μου το υπολογιζω απο τις διαστασεις του ισοδυναμου εμποδιου που σχηματιζεται ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη λυση ειναι:

 

Προεκτεινεις παραλληλα τον τοιχο δεξια και αριστερα. Οτι συναντησεις ειναι πλευρικο εμποδιο το οποιο εχει μηκος καθετα στον τοιχο και προς τα εξω.

 

Προβαλεις τον τοιχο προς τα εξω, δηλαδη απο τα ακρα του φερνεις γραμμες καθετες στον τοιχο προς τα εξω. Οτι συναντησεις ειναι εμποδιο οριζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Για το εμπόδιο του ορίζοντα θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα...Είναι αυτό που λες.. Δημιουργείς 2 κάθετες στα άκρα των τοίχων και ότι βλέπεις μέσα σε αυτό το πλάτος είναι ορίζοντας.

Για τα πλευρικά όμως, αν δεν υπήρχε το μπροστινό κτήριο θα έπαιρνα την γωνία της προέκτασης του τοίχου με το σημείο Β και όλα οκ.

Ωστόσο, όπως καταλαβαίνω, η ύπαρξη του μπροστινού κτηρίου μου δίνει και αυτό πλευρική σκίαση την οποία την συνεχίζει εξαιτίας της παρουσίας του αριστερά κτηρίου... Για να το θέσω πιο απλά, ποτε δεν θα έχω ήλιο από την αριστερή πλευρά του τοίχου παρά μόνο από ορίζοντα και πρόβολο... Άρα θεωρώ ότι εχω σκίαση 90°από αριστερά... Έτσι δεν λέει η λογική;

Υ.Γ. θυμήθηκα το κωδικό μου και γράφω πλέον από τον κλασικό λογαριασμό μου...

Edited by kapas2004
Link to comment
Share on other sites

Πλευρικη προσφερουν τα εμποδια καθετα στον τοιχο. Εαν δεν ειναι καθετο (μικροτερου μηκους οσο η κλιση του φευγει απο το καθετο) υπαρχει ισοδυναμο εμποδιο καθετο στον τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά συμβαίνει αυτό αλλά η γραμμή από την ακμή του πλευρικού εμποδίου στο μέσο του τοίχου τέμνει το εμπόδιο ορίζοντα.

Αν μηδενιστεί όμως η πλευρική σκίαση μηδενίζεται και το γινόμενο.

Οι σκιάσεις εξετάζονται κάθε μία χωριστά

 

EDIT: To εμπόδιο ορίζοντα στο σχήμα μπορείς να το μετράς και από τη μέσα παρειά που είναι δυσμενέστερο (είναι πιο κοντά στον τοίχο).

post-17031-0-21422400-1520248184_thumb.png

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καπου κολλησα .. μπορω και να ρωταω βλακεια ... ενας τοιχος νοτιος εχει και δεξια και αριστερα σκιαση πως τις βαζω και τις δυο;  ρωταω βλακεια ;; 

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε συντελεστής (θέρμανσης, ψύξης) είναι το γινόμενο των αντίστοιχων συντελεστών των σκιάσεων εκατέρωθεν (ΤΟΤΕΕ 1, παρ.4.3.4) 

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.