Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτουμενες μελετες για ανεγερση αποθηκης 20τ.μ.


Recommended Posts

Δες λίγο στο παρακάτω θέμα, από το τελευταίο μήνυμα και στην επόμενη σελίδα. Ασφαλώς και μπορείς να κάνεις αποθήκη χωρίς άλλη κύρια χρήση. Έχω δει άδειες στη Διαύγεια για αποθήκες γενικής χρήσης!

 

http://www.michanikos.gr/topic/701-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7%CF%82/page-20

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 29/7/2011 at 2:45 ΜΜ, proteas said:

Τοπογραφικό Διάγραμμα - Δ/Κ - Αρχιτεκτονικά - στατικά - Πυρασφάλεια - Θερμομόνωση ... αυτά .... νομίζω ....

Καλημέρα, εγώ έχω μία περίπτωση που σε οικόπεδο με κατοικία με άδεια θέλει να κάνει μία αποθήκη  15 τμ  , το θέλει για να βάλει μέσα στον καυστήρα του και να αποθηκεύει το πελλετ...πάλι θέλει τις ίδιες μελέτες....? Σ ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα. Πελάτης θέλει να΄κατασκευάσει αποθήκη στο δώμα (κολλητά με την απόληξη) ώστε να εξαντλήσει τον υπόλοιπο Σ.Δ. Ξέρει κανείς τι μελέτες απαιτούνται? Υποθέτω όλες εκτός Η/Μ. Ασχολήθηκε κανείς πρόσφατα?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, getsakna said:

... Πελάτης θέλει να΄κατασκευάσει αποθήκη στο δώμα (κολλητά με την απόληξη)....

αν θυμάμαι σωστά με ΓΟΚ85 όταν στο δώμα υπήρχε μόνο η απόληξη του κλιμακοστασίου το κλιμακοστάσιο φυσικά δεν μετρούσε σε ΣΔ. 

Ενώ αν υπήρχε και άλλο δομημένο τμήμα στο Δώμα το κλιμακοστάσιο προσμετρούσε κανονικά. 

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα με ΝΟΚ (όπου φυσικά στον ΝΟΚ γενικά δεν προσμετρά το κλιμακοστάσια), όμως δες λίγο και αυτό ....

Τσεκ και στην στατική μελέτη που έχει το ακίνητο αν έχει πρόβλεψη ορόφου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Didonis και @Pavlos33 για τις αρχικές τοποθετήσεις σας. Ενημερώνω πως το κτίσμα είναι ισόγειο 3μ+υπερυψωση 40εκ, δεν υφίσταται άδεια πάρα μόνο τακτοποίηση και έχει υπόλοιπο σ.δ 12τμ. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα νέα δεδομένα που δίνεις θα πρέπει να δεις σε ποια κατηγορία αυθαιρέτων υπήχθη το ακίνητο. Κατηγορία 1,2 και 3 οδηγούν σε οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση. Αν η υπαγωγή έγινε μετά τον 9/2020 η  υπαγωγή σε κατηγορία 5 (ακίνητα με αυθαιρεσίες μετά το 1983 χωρίς Ο.Α) δεν επιτρέπονταν. Εν, συνεχεία και προφανώς λόγω ισογείου δεν έχεις Υ.Υ πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής, θα δεις αν η θέση του κτιρίου παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις, προκήπιο κλπ, όπως επίσης αν υπάρχει τυχόν υπέρβαση στο επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης. Επειδή ανέφερες  υπόλοιπο ΣΔ, υπέθεσα ότι έχει γίνει έλεγχος και το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, getsakna said:

..δεν υφίσταται άδεια πάρα μόνο τακτοποίηση....

οπότε στις σωστές επισημάνσεις του Παύλου πρόσθεσε και στατική μελέτη εξ αρχής ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.