Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

George επειδή εχω μαύρα μεσανυχτα απι λιμενικο μπορεις σε παρακαλω να γραψεις τι κανει ο σημαιοφορος αποφοιτος πολυτεχνειου κ ποσα παιρνει;

 

Zografos , κοιταξε, ο ρομαντισμός και η ελπιδα σου ηδη εχουν αντικρουσθει απο την πραγματικπτητα με τις ξαπλώστρες. Πόσα βγάζεις στον ιδιωτικο;

 

λιμενικό όμως μισθολογικα δε ξερω...

Δλδ μς 1700 στα 40 θα βγαίνεις. ;

 

Βέβαια, αν παίρνω 1700 κ κάνω τα απογευματα

Κάποιο ιδοαιτερο φτάνω αισίως τα 2000 το μηνα, τελεία!

 

Εξωτερικο δε θελω ρε παιδια.. και πθο ακριβή ζωή, και εισαι μεταναστης

Και είναι ψεμα ότι παιρνεις πιο πολλα

παλικαρι,

τις εποχες που στο δημοσιο εδεναν τους σκυλους με λουκανικα ξεχασε τες..

οι μισθοι δημοσιου θα εξισωθουν με τους αντιστοιχους του ιδιωτικου..ηδη βρισκομαστε καθόδον.

οσο για την μονιμοτητα ειναι και αυτο ειναι ενα θεμα..

 

η ελλαδα ειναι υπο κατοχη και αποφασιζουν οι κατακτητες της χωρας για ολα..

ενα απ αυτα ειναι και η ολοκληρωτικη αλλαγη του δημοσιου τομεα..

οπως και τ ανοιγμα των επαγγελματων στον ιδιωτικο αντιστοιχα..

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το που εχει μπει.

Αν ειναι ναυπηγος κανει επιθεωρήσεις σε πλοια

Αν ειμαι μηχανολογος το ιδιο (στη μηχανη)

Αν ειναι πολιτικός εχει να κανει με τα κτηρια κλπ

Αν ειναι ηλεκτρολογος μπορει να ασχοληθει με υπολογιστες...

 

Οι χωροτακτες δε ξερω :oops:

 

Παιρνει οσα και ο μονιμος του ιδιου βαθμού.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι δε θα σχολιασω αλλα είσαι λιγο εριστικος οποτε...

Συγνωμη συναδελφοι που σας ζαλιζω...

ωπ ξεχασα να το εννωσω με το παραπανω..

 

Το λιμενικό σώμα έβγαλε προκύρηξη και 12 εκ των θέσεων θα πάνε σε απόφοιτους πολυτεχνικών σχολών

 

25 είναι οι θεσεις. + τις 12 που κοιτας οι οποιες είναι σε αλλη προκηρυξη Συνολο 37

Και μπαινουν με το βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και οχι του σημαιοφόρου (οι 25)

 

 

 

Οι στρατιωτικοι ξεκινάνε τη δουλειά στις 8.15 στο γραφείο και τελειώνουν στις 14.00.

 

Στις 7,30 ξεκινανε και σιγουρα δεν τελειωνουν στις 14,00

 

Μια μέρα μόνο το μήνα, έχουν υπηρεσία όλη μέρα . Και γι'αυτό παραπονιούνται!!!

4-5 εχουν αναλογα με την υπηρεσία τους. Και 1-2 θα είναι σαββατοκυριακο χριστουγεννα πασχα κλπ

 

 

Στον ιδιωτικό τομέα ξεκινάς στις 9.00 ας πούμε, και τελειώνεις στις 19.00. Στο διάστημα αυτό είσαι όλο σε ένα στρες. ειδικά για μηχανικό πρέπει α) να κάνεις μελέτες β) να βάλεις σφραγίδες στις μελέτες γ) να κάνεις μετακινήσεις με αυτοκίνητο εντός αττικής για επαφές με πελάτες ή επίβλεψη χώρων.

Στις 20.00 είσαι σπίτι σου ξεθεωμένος.

 

Σφραγισμα μελετων (θεωρηση) θα εχεις και στο δημοσιο... Κουραση μεγαλη φίλε.. Αστο...

 

2. Στο στρατό υπερωρίες δεν παίζουν. 14.00 όσοι ειναι σε γραφεία πάνε σπιτάκι τους.

 

Εισαι σιγουρος; Να μην εισαι για το λιμενικό...

 

 

Σε γραφεία είναι αρκετοί αξιωματικοί που έχουν σχέση με ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ όπως υπολογιστές. Σαφως, οι μαχιμοι αξιωματικοι ειναι στην υπαιθρο, αλλα οσοι ειναι πληροφορικαριοι ή πολυτεχνιτες, χωνονται σε γραφεια με υπολογιστες. Εκει ξυνονται!

 

Οι τρεις φίλοι μου αυτη τη στιγμή είναι πανω σε ενα καραβι αγονης γραμμης για ελεγχο... Θα γυρίσουν μεθαυριο σπιτι τους. Βεβαια μπορει να είναι στην καμπινα τους και να ξυνονται τωρα...

 

 

Για να γινεις επειτα συνταγματαρχης ειναι ζορικα και θελει μεσο.

 

κανενα απολυτως μέσο.

Γινεσαι μεχρι υποστρατηγος (δε ξερω την αντιστοιχια σε ναυτικο) και ενα μηνα πρωτου αποστρατευτείς αντιστρατηγος. Το αναφερει και η προκυρηξη

Τουλαχιστον το ελεγαν οι παλιες...

 

 

6.

Συνταξη στον ιδιωτικο τομεα θα παρεις... στα 70 σου... Κοινως τοτε θα θυμηθεις οτι υπαρχει ζωη εκτος δουλειας και τοτε θα ξαναθυμηθεις οτι υπαρχει φλερτ, ταξιδια, κλαμπιγκ, παρτυ... Ως τοτε τα ειχες ξεχασει στην προσπαθεια να βγαλεις λεφτα για να τρωνε τα παιδια σου και η γυναικα σου αλλα και ο λογαριασμος σου στην τραπεζα να γεμιζει. Στα 70 σου θα κοιταξεις οτι εχεις 10 περ. χρονακια ακομα...

 

Στον ιδιο χρόνο παιρνεις συνταξη ακριβως. Δεν εχεις ασφαλιση δημοσιου αλλα συνεχίζεις ΤΣΜΕΔΕ. Ακριβως οπως και πριν. Απλα στο πληρωνουν. Τα συνταξιμα χρόνια είναι τα ιδια.

 

 

 

ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ! Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΙΣ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ!!!

 

Ειπαμε κοιτας λαθος προκηρυξη... Ενταξει για τους 12 ετσι ειναι αλλα υπαρχει και η αλλη...

Link to comment
Share on other sites

zografos: Εσύ δεν δείχνεις ιδιαιιτερα ικανοποιημένος από την επιλογή σου να δουλεύεις ιδιωτικό τομέα... Αρα γιατί μένεις σε μια επιλογή που δε φαίνεται να σου αρέσει και δεν πας δημόσιο;

 

Λες οτι είσαι ρομαντικός. Κα αυτό σε τι θα σου χρησιμεύσει; θα σε βοηθήσει μισθολογικά; θα βοηθήσει τη χώρα σου; μόνο τον εργοδότη πουθα σε εκμεταλεύεται θα βοηθήσει. Ετσι δεν είναι;

 

Και ναι προτιμώ να τα ξύνω σε γραφειακι με υπολογιστές, και το βράδυ να ίμαι σε πλοίο άγονης γραμμής για έλεγο (κουραφέξαλα έλεγχο δλδ) όπου θα ξαπλάρω στην καμπίνα μου. Κοιτώντας το αιγαίο θα σκέφτομαι ότι αν δεν είχα περάσει σημαιοφόρος, τότε θα ήμουν τώρα σε ένα γραφείο στη μεσογείων και θα σφράγιζα μελέτες που θα έκαναν άλλοι κγια ένα 750ράκι της πλάκας...

 

 

 

ggeorge ευχαριστώ για την απάντηση αδερφούλη μου.

Δυστυχώς από πολυτεχνείο ΓΙΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ είναι 12 οι θέσεις. Οι άλλες 25 ίσως να είναι για λιμενοφύλακες ή υπαξιωματικούς. Ρώτησα σε φροντιστήριο και στο λέω. Μου είπαν ότι από πολυτεχνείο , είναι μόνο 12 οι θέσεις .

Link to comment
Share on other sites

Και μπαινουν με το βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και οχι του σημαιοφόρου (οι 25)

Πες μου πως μου κανεις πλάκα....

Ειναι η μονη περιπτωση που μπαινει καποιος σε σχολη αξιωματικων με βαθμο μεγαλυτερο απο τον πρώτο (σημαιοφόρος)...

Μηπως μπαινουν ως αρχικελευστες ή κελευστες οι του λυκειου και σημαιοφοροι οι ΑΕΝ-ΑΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

τοτε να μη πας σε αυτο το φροντιστήριο γιατί δεν εχουν ιδεα . :rolleyes:

Ψαξε για την προκηρυξη.

Ειναι της 27ης του μηνα. και εχει 25 θεσεις μονο πολυτεχνειου. Χωρις εξετασεις. μεχρι 30 χρονων.

Την ειδα τυχαια στο ΕΤ.gr

Ακομα δεν εχει βγει στο site του υπουργείου...

 

Πες μου πως μου κανεις πλάκα....

Ειναι η μονη περιπτωση που μπαινει καποιος σε σχολη αξιωματικων με βαθμο μεγαλυτερο απο τον πρώτο (σημαιοφόρος)...

Μηπως μπαινουν ως αρχικελευστες ή κελευστες οι του λυκειου και σημαιοφοροι οι ΑΕΝ-ΑΕΙ;

 

Οχι ετσι ειναι.

Αν δεις τους γιατρους μπαινουν με ακομα μεγαλυτερο βαθμο. Νομιζω υποπλοιαρχου.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου πως μου κανεις πλάκα....

Ειναι η μονη περιπτωση που μπαινει καποιος σε σχολη αξιωματικων με βαθμο μεγαλυτερο απο τον πρώτο (σημαιοφόρος)...

Μηπως μπαινουν ως αρχικελευστες ή κελευστες οι του λυκειου και σημαιοφοροι οι ΑΕΝ-ΑΕΙ;

 

ο ggeorge προφανώς έχει μπερδευτεί γιατί τέτοιο λινκ δεν υπάρχει στο ίντερνετ.

 

Οι θέσεις ειναι 12 για αποφοίτους πολυτεχνειου. Και μπαίνουν με βαθμό σημαιοφορου.

 

Ο ggeorge μπερδεύτηκε για λιμενοφύλακες, υπαξιωματικούς και αποφοίτους αεν. Δεν πειράζει, δεν το έχει ψάξει αρκετά το παιδί.Απλά το θέμα είναι ότι 25 θέσεις ειναι για πολύ λιγότερους υποψήφιους.

Link to comment
Share on other sites

ο ggeorge προφανώς έχει μπερδευτεί γιατί τέτοιο λινκ δεν υπάρχει στο ίντερνετ.

 

Οι θέσεις ειναι 12 για αποφοίτους πολυτεχνειου. Και μπαίνουν με βαθμό σημαιοφορου.

 

Ο ggeorge μπερδεύτηκε για λιμενοφύλακες, υπαξιωματικούς και αποφοίτους αεν. Δεν πειράζει, δεν το έχει ψάξει αρκετά το παιδί.Απλά το θέμα είναι ότι 25 θέσεις ειναι για πολύ λιγότερους υποψήφιους.

γιατι εχεις αυτη την αλαζονια οτι θα μπεις?εισαι αρκετα επιπολαιος για 27αρης..

προσεξε γιατι σε βλεπω να δουλευεις σε κανα γραφειακι για 800 κι να κανεις κι τεμεναδες..

εκτος εαν εισαι κι εσυ απο τα παιδακια με το πινελο και τον κουβα..

Link to comment
Share on other sites

προσεξε γιατι σε βλεπω να δουλευεις σε κανα γραφειακι για 800 κι να κανεις κι τεμεναδες..

 

Για την ακρίβεια για 750 ευρώ, όπως αναφέρει και σε άλλο ποστ στο φορουμ εδω

Link to comment
Share on other sites

topap, 750 ειναι στον ιδιωτικό τομέα... Αν μπω λιμενικό πάω 1000ρικο.

 

anemona, αν μπω λιμενικό ως σημαιοφόρος 1000ράκι και γραφείο.

Το 800 είναι του ιδιωτικού τομέα... Αν ίσχυε το 800 στο λιμενικό φυσκά και δε θα έδινα εξετάσεις.

Αλλά είμαι σίγουρος ; μακάρι να περάσω αν το αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.