Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Asw υπολογισμός


 
alexaras

Recommended Posts

http://ifile.it/opsjequ/PILASTRATA.dwg

 

Καλησπέρα .κανω έναν έλενχο σε διάτμηση και κολλησα σε κάτι πολύ απλό εώς χαζό.παραθέτω το υποστύλωμα και θέλω να υπολογισω το Asw.εχω όπως βλέπετε Φ8 .το Αsw δεν είναι 0.5x4 =2cm2??? αφου 'εχω 2 συνδετήρες διτμητους =4 αγκιστρα.Έτσι δεν έιναι??? γιατί καπου έιδα ότι έιναι 0.5x2=1cm2. και τα χασα.μαλλον λάθος θα ταν.ανάλογα με τα πόσα αγκιστρα ξέρω ότι παέι.ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη και πάλι αλλά για σιγουριά να διευκρινήσω ότι στο αρχικο μου ερώτημα αναφέρομαι στο: Vrd= 0.9∙d∙Asw/s∙fyd. οπότε όπου Αsw στο παραδειγμά μου βάζω 4∙0.5(Φ8,4 αγκιστρα)=2cm2 σωστός????

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην τέμνουσα επομένως...

Σε κάθε διεύθυνση θα λάβεις υπόψη μόνο τους συνδετήρες που συνδέουν άνω και κάτω πέλμα.

Αρα,

στον ισχυρό άξονα θα θεωρήσεις δίτμητο συνδετήρα.

στον ασθενή άξονα θα θεωρήσεις τετράτμητο συνδετήρα.

Link to comment
Share on other sites

http://ifile.it/i8dvynh/PILASTRATA.dwg

 

ξαναπαραθέτω σχήμα και δέιχνω διευθυνσεις χ και y .Ο άξονας που λες ασθενής εννοεις ο αξονας με την μικρότερη τέμνουσα???αν ναι τότε έιναι ο χ.και ο Υ έχει την μεγαλύτερη τεμνουσα.Άρα θα θεωρησω για συνδετήρες ,τετράτμητο στον χ και δ'ιτμητο στον y????αν τα λέω καλά....

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρός άξονας είναι αυτός που έχει την μεγαλύτερη ροπή αδράνειας δηλαδή ο χ στην προκειμένη(θεωρώντας τους κεντροβαρικούς). Για τεμνουσα παράλληλη με τον χ έχεις τετράτμητο συνδετήρα στο σχήμα, ενώ για τέμνουσα παράλληλη με τον ψ έχεις δίτμητο.

Άρα Αsw=4*0,5 cm^2 για την αντοχή σε τέμνουσα παράλληλα στον χ και αντίστοιχα για τον ψ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ .δηλαδή 4cm2 στον χ αφου ειναι τετρατμητος και 2cm2 στον y που έιναι δίτμητος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.